• 1
  • 2
  • 3
wtorek, 15 maj 2018 12:19

Zakazu wstępu do lasu nie będzie

Napisane przez  Anita Klebanowska
Zakazu wstępu do lasu nie będzie fot. pixabay.com

Ostatnie słoneczne dni doprowadziły do takiej suszy, że leśnicy w Podlaskiem zastanawiali się nad wprowadzeniem zakazu wstępu do lasów.

Ściółka popołudniami była sucha jak papier. Strażacy mieli ręce pełne roboty. Tylko w sobotę 12 maja wyjeżdżali do pożarów blisko 20 razy. Lokalnie jedną z największych akcji gaśniczych był pożar lasu w Woźnejwsi, w której brało udział aż 11 zastępów straży pożarnej z powiatu grajewskiego i augustowskiego, w tym 3 z samego Augustowa. Susza doprowadziła też do pożaru przydomowego składziku drewna w Żarnowie. Na szczęście w momencie kryzysu spadł deszcz. Cały tydzień według prognoz pogody będzie wilgotny.

- Nie jest tragicznie. Nadleśniczy w tej sytuacji na pewno nie będzie ogłaszał zakazu wstępu. Jest bezpiecznie. Do tej pory w naszych lasach pożarów nie było. I po dzisiejszych deszczykach, a zapowiadane są też na najbliższe dni, myślimy że żadnych restrykcji nie będzie trzeba wprowadzać. Poza tym ten największy okres zagrożenia mija, kiedy ukaże się zielona roślinność dna lasu. Ona już w tej chwili jest. Dopóki mamy suchą ściółkę to wszystko pali się wtedy najłatwiej. Jak wystartuje młoda trawa, rozwinie się borówka i inna roślinność runa, to zagrożenie nie jest tak wielkie - opowiada Karol Chodkiewicz z Nadleśnictwa Augustów.

Jednym z zagrożeń może być parkowanie samochodu, gdzie system wydechowy ma styczność z podłożem w lesie. Taka sytuacja zawsze może doprowadzić do pożaru. Również spalenia samochodu. Osoby parkujące na terenach leśnych, np. augustowscy plażowicze, powinni mieć tego świadomosć.

Ograniczeń w poruszaniu się po lesie pieszo czy rowerem właściwie nie ma. Należy jednak zważać na miejsca oznakowane zakazem wstępu: Nie jest to zakaz związany z zagrożeniem pożarem, ale postawiony może być z różnych innych względów. Mogą tam być ostoje zwierzyny czy trwać prace leśne - mówi K. Chodkiewicz.

Okazuje się, że w związku z brakiem podwyższonego zagrożenia pożarem, można korzystać z wyznaczonych do grillowania bądź rozpalania ognisk miejsc.

Dodaj komentarz

Jeżeli dodajesz komentarz jako "gość", pamiętaj że przed publikacją musimy go zatwierdzić (co może trochę potrwać).

Nie chcesz czekać na zatwierdzenie komentarza? Zaloguj się, wtedy komentarze będą publikowane automatycznie od razu po ich dodaniu przez Ciebie.


Kod antyspamowy
Odśwież

Zakład stolarski
Foto Bajka - Fotograf
MIRAD - Bar przy kominku
Opał klasy PREMIUM
Foto Bajka - Lustra
^ REKLAMA ^

Publikacje wg daty:

« Marzec 2019 »
Pn Wt Śr Czw Pt Sb Nie
        1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 31
Inter Meble
Tepete - Auto zastępcze
Weterynarz
^ REKLAMA ^
KA-MIX
Gruby Benek
Biuro Rachunkowe
GENERALI
^ REKLAMA ^