• 1
  • 2
  • 3
wtorek, 15 maj 2018 12:19

Zakazu wstępu do lasu nie będzie

Napisane przez Anita Klebanowska
Zakazu wstępu do lasu nie będzie fot. pixabay.com

Ostatnie słoneczne dni doprowadziły do takiej suszy, że leśnicy w Podlaskiem zastanawiali się nad wprowadzeniem zakazu wstępu do lasów.

Ściółka popołudniami była sucha jak papier. Strażacy mieli ręce pełne roboty. Tylko w sobotę 12 maja wyjeżdżali do pożarów blisko 20 razy. Lokalnie jedną z największych akcji gaśniczych był pożar lasu w Woźnejwsi, w której brało udział aż 11 zastępów straży pożarnej z powiatu grajewskiego i augustowskiego, w tym 3 z samego Augustowa. Susza doprowadziła też do pożaru przydomowego składziku drewna w Żarnowie. Na szczęście w momencie kryzysu spadł deszcz. Cały tydzień według prognoz pogody będzie wilgotny.

- Nie jest tragicznie. Nadleśniczy w tej sytuacji na pewno nie będzie ogłaszał zakazu wstępu. Jest bezpiecznie. Do tej pory w naszych lasach pożarów nie było. I po dzisiejszych deszczykach, a zapowiadane są też na najbliższe dni, myślimy że żadnych restrykcji nie będzie trzeba wprowadzać. Poza tym ten największy okres zagrożenia mija, kiedy ukaże się zielona roślinność dna lasu. Ona już w tej chwili jest. Dopóki mamy suchą ściółkę to wszystko pali się wtedy najłatwiej. Jak wystartuje młoda trawa, rozwinie się borówka i inna roślinność runa, to zagrożenie nie jest tak wielkie - opowiada Karol Chodkiewicz z Nadleśnictwa Augustów.

Jednym z zagrożeń może być parkowanie samochodu, gdzie system wydechowy ma styczność z podłożem w lesie. Taka sytuacja zawsze może doprowadzić do pożaru. Również spalenia samochodu. Osoby parkujące na terenach leśnych, np. augustowscy plażowicze, powinni mieć tego świadomosć.

Ograniczeń w poruszaniu się po lesie pieszo czy rowerem właściwie nie ma. Należy jednak zważać na miejsca oznakowane zakazem wstępu: Nie jest to zakaz związany z zagrożeniem pożarem, ale postawiony może być z różnych innych względów. Mogą tam być ostoje zwierzyny czy trwać prace leśne - mówi K. Chodkiewicz.

Okazuje się, że w związku z brakiem podwyższonego zagrożenia pożarem, można korzystać z wyznaczonych do grillowania bądź rozpalania ognisk miejsc.

Skomentuj

W związku ze zmianą systemu komentarzy, użytkownicy zarejestrowani przed dniem 18.04.2019r. muszą na nowo utworzyć konto na portalu, ponieważ konta użytkowników oraz komentarze ze starego systemu nie były migrowane.

DrewSot