• 1
  • 2
środa, 16 maj 2018 14:23

Czym zajmuje się Straż Graniczna? – „złodziejami i bandytami”

Napisała
przedszkolaki z SP Netta o SG przedszkolaki z SP Netta o SG

Przedszkolaki o Straży Granicznej w dniu Jej święta

Widok patroli Straży Granicznej na naszych drogach nikogo nie dziwi, tym bardziej, że od 2009 roku mamy placówkę w Augustowie. Chroni nasze granice, zwalczając nielegalną migrację, prowadzi doraźne kontrole na terytorium swego działania. Walczy z nielegalną migracją i przemytem. Dziś funkcjonariusze Straży Granicznej Obchodzą swoje święto.

Co o Straży Granicznej i ich pracy wiedzą najmłodsi obywatele? Z pytaniami udaliśmy się do Oddziału Przedszkolnego w Netcie. Dzieci poznały pracę funkcjonariuszy granicznych od kuchni, bo byli u nich w poniedziałek z wizytą.

- W straży granicznej najbardziej podobały mi się samochody, które były zatrzymane, bo wiozły papierosy. Jeden nie miał powietrza, bo nie chciał się zatrzymać i przejechał po kolczatce. – mówi sześcioletnia Gabrysia.

Andrzejek wiedział, czym zajmuje się SG, ale nie pamięta. Chciałby zostać funkcjonariuszem SG, bo jak większość chłopców, lubi pistolety.

Czym zajmuje się Straż Graniczna?

- Złodziejami i bandytami – mówi Sara – Ludźmi, żeby nie wyszli za swój teren. – dodaje Oliwka - Zatrzymują samochody bo mogą wieźć papierosy lub narkotyki lub wódkę. Poszukują osób, które nielegalnie przekraczają granicę.- dopowiadały kolejne przedszkolaki.

Funkcjonariusze SG w Augustowie często goszczą w swej placówce dzieci ze szkół czy kolonii. W ramach zwiedzania opowiadają o swojej pracy, pokazując najważniejsze przyrządy i pomieszczenia.

- Mi podobało się takie lustro, że z jednej strony nie było widać, a z drugiej było. – mówi Tymek. To lustro weneckie – dodaje Sara, która zapamiętała składanie odcisków palców i „magiczny” „pędzelek do sprawdzania, czy ktoś dotykał daną rzecz”.

Wiele emocji wśród dzieci wywołało pewne pomieszczenie. - Tam jest pokój na złodziei, takie więzienie. Tam było krzesło i pani powiedziała, że kto podniesie krzesło, ten dostanie czekoladę. A to krzesło było przywiercone do podłogi. Bo złodziej by mógł wybić nim okno. – ekscytuje się Sara. Kuba zwrócił uwagę, że warunki nie były tam komfortowe. - W pokoju tym było łóżko, ale to były tylko skrzynki i to jeszcze twarde, klamki też nie było. - Tam jest taki przycisk, że ten złodziej jak czegoś chce, to wciska żeby wyjść. – zwróciła uwagę Marysia.

Strażnicy Graniczni w Augustowie mają do dyspozycji też psa. Potrzebny jest po to, „by wyczuł papierosy i narkotyki i ma na terenie placówki własny plac zabaw".

Dzieciom podoba się praca funkcjonariusza granicznego, bo wiedzą, że walczą ze złem i „łapią złodziei”. Nie jest to jednak łatwy zawód. Jest niebezpieczną służbą i powołaniem. Z okazji Święta Straży Granicznej przedszkolaki zgodnie życzą „wszystkiego najlepszego”. Redakcja dołącza się do tych życzeń.

W Podlaskim Oddziale Straży Granicznej służbę pełni blisko 2000 funkcjonariuszy, a zatrudnionych jest około 300 pracowników. Cały czas trwa też nabór do służby. W 2018 roku Podlaski OSG planuje przyjąć blisko 50 nowych funkcjonariuszy.

Skomentuj

W związku ze zmianą systemu komentarzy, użytkownicy zarejestrowani przed dniem 18.04.2019r. muszą na nowo utworzyć konto na portalu, ponieważ konta użytkowników oraz komentarze ze starego systemu nie były migrowane.