• 1
  • 2
  • 3
środa, 16 maj 2018 14:23

Czym zajmuje się Straż Graniczna? – „złodziejami i bandytami”

Napisane przez 
przedszkolaki z SP Netta o SG przedszkolaki z SP Netta o SG

Przedszkolaki o Straży Granicznej w dniu Jej święta

Widok patroli Straży Granicznej na naszych drogach nikogo nie dziwi, tym bardziej, że od 2009 roku mamy placówkę w Augustowie. Chroni nasze granice, zwalczając nielegalną migrację, prowadzi doraźne kontrole na terytorium swego działania. Walczy z nielegalną migracją i przemytem. Dziś funkcjonariusze Straży Granicznej Obchodzą swoje święto.

Co o Straży Granicznej i ich pracy wiedzą najmłodsi obywatele? Z pytaniami udaliśmy się do Oddziału Przedszkolnego w Netcie. Dzieci poznały pracę funkcjonariuszy granicznych od kuchni, bo byli u nich w poniedziałek z wizytą.

- W straży granicznej najbardziej podobały mi się samochody, które były zatrzymane, bo wiozły papierosy. Jeden nie miał powietrza, bo nie chciał się zatrzymać i przejechał po kolczatce. – mówi sześcioletnia Gabrysia.

Andrzejek wiedział, czym zajmuje się SG, ale nie pamięta. Chciałby zostać funkcjonariuszem SG, bo jak większość chłopców, lubi pistolety.

Czym zajmuje się Straż Graniczna?

- Złodziejami i bandytami – mówi Sara – Ludźmi, żeby nie wyszli za swój teren. – dodaje Oliwka - Zatrzymują samochody bo mogą wieźć papierosy lub narkotyki lub wódkę. Poszukują osób, które nielegalnie przekraczają granicę.- dopowiadały kolejne przedszkolaki.

Funkcjonariusze SG w Augustowie często goszczą w swej placówce dzieci ze szkół czy kolonii. W ramach zwiedzania opowiadają o swojej pracy, pokazując najważniejsze przyrządy i pomieszczenia.

- Mi podobało się takie lustro, że z jednej strony nie było widać, a z drugiej było. – mówi Tymek. To lustro weneckie – dodaje Sara, która zapamiętała składanie odcisków palców i „magiczny” „pędzelek do sprawdzania, czy ktoś dotykał daną rzecz”.

Wiele emocji wśród dzieci wywołało pewne pomieszczenie. - Tam jest pokój na złodziei, takie więzienie. Tam było krzesło i pani powiedziała, że kto podniesie krzesło, ten dostanie czekoladę. A to krzesło było przywiercone do podłogi. Bo złodziej by mógł wybić nim okno. – ekscytuje się Sara. Kuba zwrócił uwagę, że warunki nie były tam komfortowe. - W pokoju tym było łóżko, ale to były tylko skrzynki i to jeszcze twarde, klamki też nie było. - Tam jest taki przycisk, że ten złodziej jak czegoś chce, to wciska żeby wyjść. – zwróciła uwagę Marysia.

Strażnicy Graniczni w Augustowie mają do dyspozycji też psa. Potrzebny jest po to, „by wyczuł papierosy i narkotyki i ma na terenie placówki własny plac zabaw".

Dzieciom podoba się praca funkcjonariusza granicznego, bo wiedzą, że walczą ze złem i „łapią złodziei”. Nie jest to jednak łatwy zawód. Jest niebezpieczną służbą i powołaniem. Z okazji Święta Straży Granicznej przedszkolaki zgodnie życzą „wszystkiego najlepszego”. Redakcja dołącza się do tych życzeń.

W Podlaskim Oddziale Straży Granicznej służbę pełni blisko 2000 funkcjonariuszy, a zatrudnionych jest około 300 pracowników. Cały czas trwa też nabór do służby. W 2018 roku Podlaski OSG planuje przyjąć blisko 50 nowych funkcjonariuszy.

Dodaj komentarz

Jeżeli dodajesz komentarz jako "gość", pamiętaj że przed publikacją musimy go zatwierdzić (co może trochę potrwać).

Nie chcesz czekać na zatwierdzenie komentarza? Zaloguj się, wtedy komentarze będą publikowane automatycznie od razu po ich dodaniu przez Ciebie.


Kod antyspamowy
Odśwież

Zakład stolarski
Foto Bajka - Fotograf
MIRAD - Bar przy kominku
Opał klasy PREMIUM
Foto Bajka - Lustra
^ REKLAMA ^

Publikacje wg daty:

« Marzec 2019 »
Pn Wt Śr Czw Pt Sb Nie
        1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 31
Inter Meble
Tepete - Auto zastępcze
Weterynarz
^ REKLAMA ^
KA-MIX
Gruby Benek
Biuro Rachunkowe
GENERALI
^ REKLAMA ^