• 1
  • 2
  • 3
środa, 16 maj 2018 15:41

Napotkam żubry w Puszczy i... co dalej?

Napisane przez  Anita Klebanowska
żubry w Puszczy Augustowskiej żubry w Puszczy Augustowskiej fot. Adam Kolator

Tylko nie do lasów Puszczy Augustowkiej. Ja tam już nie pójdę, nawet na grzyby - usłyszałam, wybierając się na rodzinną wycieczkę do lasu. Skąd te obawy?

Pierwsze skojarzenie - kleszcze. Z rozmowy wynikło jednak, że nie o te "małe niegroźne stworzonka" tu chodzi, ale o... żubry! Czy jednak kleszcze nie są liczniejsze i bardziej niebezpieczne?

- Oczywiście można spotkać żubry w Puszczy, aczkolwiek nie zachęcamy do specjalnego ich poszukiwania. Zwięrzęta potrzebują spokoju. Wypuszczone na wolnosć zostały w takich miejscach, które nie są specjalnie często odwiedzane przez ludzi, ale żubry są w tej chwili wolnymi zwierzętami. Pójdą tam, gdzie im będzie lepiej. (...) Na widok zbliżającego się człowieka z zasady będą się oddalały. Nie tak panicznie jak sarny, ale powoli, majestetycznie, dostojnie odejdą - mówi Karol Chodkiewicz z Nadleśnictwa Augustów.

I tu punkt dla żubrów, unikających kontaktu z człowiekiem. Kleszcze natomiast od człowieka nie stronią, a występują nie tylko w lesie. Można natkąć się na nie nawet w parku w centrum miasta. Może są kilkaset razy mniejsze od żubrów, ale można uznać je za stworzenia groźniejsze.

Czy żubry są groźne?

- Zasadniczo żubry ludzi celowo nie atakują. Jeżeli przekroczymy dystans bezpiecznej ucieczki, może nas zaatakować każde zwierzę. Nawet zając - informuje Karol Chodkiewicz. - Nie należy się do nich zbliżać. Nie należy być natarczywymi. (...) Można na nie popatrzeć z daleka, zrobić komórką zdjęcie. Nie należy próbować podchodzić, bo w pewnych okolicznościach może się to źle skończyć - ostrzega.

Warto wiedzieć, że te majestatyczne olbrzymy są i szybkie, i skoczne. Potrafią biec z prędkością 60 km na godzinę, a przeskoczenie 2-metrowego płotu nie stanowi dla nich problemu. Ataki żubrów są jednak niezwykle rzadkie i zazwyczaj prowokuje do nich sam człowiek. Spokojnie idącym po lesie spacerowiczom nic nie grozi ze strony naszych królewskich zwierząt.

Jeśli już żubr „przymierza się” do ataku, to najczęściej wyraźnie to sygnalizuje, np. grzebiąc nogą w ziemi czy opuszczając łeb i dając czas człowiekowi na wycofanie się. Należy wtedy jak najszybciej zwiększyć dystans dzielący nas od żubra – czyli uciekać, zejść mu z pola widzenia. Do ataków najczęściej dochodzi na otwartej przestrzeni w chwili, gdy żubr nie może skryć się w lesie i w poczuciu zagrożenia decyduje się na obronę przez atak. Aby uniknąć potencjalnego niebezpieczeństwa należy przestrzegać poniższych zasad:
- nie zbliżać się do żubra na odległość mniejszą niż 50 metrów,
- nie karmić,
- nie odstraszać rzucając kamienie, petardy lub hałasując,
- nie szczuć psami.

Gdzie dokładnie możemy napotkać żubry w Puszczy Augustowskiej?

Zbyt daleko od zagrody adaptacyjnej się nie przesunęły. Wiemy to dzięki nadajnikowi telemetrycznemu, który ma prowadząca stado krowa. W tej chwili dość obficie w lasach pojawiła się zielona roślinność. Zwierzęta będą poszukiwały przestrzeni otwartych, wewnętrznych łąk, większych zrębów, tam gdzie więcej jest roślinności zielnej oraz gdzie dociera więcej słońca.

- Żubry najchętniej żerują na przestrzeni otwartej, a w lesie odpoczywają - podsumowuje K. Chodkiewicz.

W sezonie wiosenno-letnim bardzo trudno je dostrzec w leśnym gąszczu i trzeba mieć wiele szczęścia, by żubry zobaczyć. Jeśli napotkamy jednego żubra, nie gwarantuje to, że w pobliżu jest całe stado. W Puszczy Augustowskiej zależy to od tego, czy będzie to osobnik z niedawno zaadaptowanego stada, czy też będzie to jeden z dwóch już wcześniej zamieszkujących Puszczę żubrów. Żubry ze stada trzymają się najstarszej krowy i raczej się nie rozpraszają. Natomiast dwa osobniki, które przywędrowały tu w sposób naturalny, chodzą swoimi drogami. Przez pewien czas chodziły razem, jednak czy ten stan rzeczy się utrzymał nie wiadomo, ponieważ one nadajników nie mają.

Za przykładem pracowników naszego Nadleśnictwa nie zachęcamy do specjalnego poszukiwania żubrów. Pamiętajmy, że zwięrzęta potrzebują spokoju. Należy zachowywać szacunek i respekt tak do żubrów, jak i innych dzikich zwierząt, które napotkamy podczas wędrówek.

Komentarze  

#1 arek 2018-07-13 15:05
A jeśli nie jestem "spokojnie idącym po lesie spacerowiczem", tylko biegnę lub jeszcze więcej, jadę rowerem i wyskoczę nagle zza zakrętu, to czy mi coś grozi i jak się trzeba zachować?
Cytować

Dodaj komentarz

Jeżeli dodajesz komentarz jako "gość", pamiętaj że przed publikacją musimy go zatwierdzić (co może trochę potrwać).

Nie chcesz czekać na zatwierdzenie komentarza? Zaloguj się, wtedy komentarze będą publikowane automatycznie od razu po ich dodaniu przez Ciebie.


Kod antyspamowy
Odśwież

Zakład stolarski
Foto Bajka - Fotograf
MIRAD - Bar przy kominku
Opał klasy PREMIUM
Foto Bajka - Lustra
^ REKLAMA ^

Publikacje wg daty:

« Marzec 2019 »
Pn Wt Śr Czw Pt Sb Nie
        1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 31
Inter Meble
Tepete - Auto zastępcze
Weterynarz
^ REKLAMA ^
KA-MIX
Gruby Benek
Biuro Rachunkowe
GENERALI
^ REKLAMA ^