• 1
  • 2
  • 3
niedziela, 20 maj 2018 11:55

"Zielone Świątki" w Studzienicznej

Napisane przez Anita Klebanowska
Studzieniczna 2018 Studzieniczna 2018 fot. Anita Klebanowska

Uroczystości odpustowe Zesłania Ducha Świętego w Sanktuarium Matki Bożej w Studzienicznej przewidziane są na trzy dni - 19-21 maja. Do Studzienicznej nadciągają rzesze pielgrzymów.

W niedzielę większość stanowią "rodzinne pielgrzymki samochodowe". Około godz. 10:00 w kierunku do Studzienicznej ciągnął się 2-kilometrowy korek. Nie wprawia to w zdumienie. Dla okolicznych rodzin uczestnictwo w corocznych obrzędach odpustowych jest tradycją.

Zielone Świątki to ludowa nazwa święta, które pierwotnie związane było z pogańskimi obchodami święta wiosny czczącego siłę zielonej, rozkwitłej przyrody oraz wszelkiej płodności. Dziś w kościele katolickim Zielone Świątki są świętem Zesłania Ducha Świętego, które zamyka okres wielkanocny. Wierni z Augustowa i okolicznych parafii na pamiątkę Zesłania Ducha Świętego spotykają się w Studzienicznej od lat. Wspólna modlitwa, procesje ze świecami, piękna kaplica na wyspie, cudowna studzienka, pomnik świętego Jana Pawła II nad jeziorem, malownicze widoki, kolorowe stragany... To wszystko tworzy wyjątkowy klimat.

W tym roku dodatkową atrakcją okazały się kaczki z pisklętami, które upodobały sobie brzeg przy przejściu na tzw. wyspę. Nie tylko dzieci zachwyciły ptaki, które nie stroniły od towarzystwa wszystkich zainteresowanych.

Skąd wzięła się tradycja Zielonych Świątków?

Tradycje nawiązujące do plonów, docenienia życiodajnej ziemi, są pozostałością po pogańskich obrzędach słowiańskich. Majono, czyli przystrajano wtedy domy zielonymi gałązkami, głównie wierzby i brzozy, kiedy już definitywnie nastał koniec wegetacji zimowej i cała przyroda obudziła się do rozkwitu wiosenno-letniego. Według ówczesnych wierzeń miało to chronić gospodarstwa przed złymi mocami i zapewnić dobre plony. Zwierzęta również strojono wieńcami z gałązek i kwiatów oraz kadzono je dymem z żaru ze spalonych ziół.

Zamiennikiem pogańskich przyzwyczajeń stało się katolickie święto Zesłania Ducha Świętego, obchodzone 50 dni po Niedzieli Wielkanocnej. Jednak silne przywiązanie do wieloletniej tradycji pogańskiej pozostawiło zwyczaj dekorowania gałązkami nawet kościołów.

Czym jest Zesłanie Ducha Świętego?

Jest to ruchome święto, data zależy od daty świąt Wielkanocy, gdyż jest to dzień Pięćdziesiątnicy, czyli upamiętnienie wydarzenia, kiedy Duch Święty po 50 dniach od zmartwychwstania Jezusa zstąpił na zebranych w wieczerniku Apostołów, Maryję oraz towarzyszące jej niewiasty. Apostołowie przemawiali wtedy w obcych językach, otrzymali dary Ducha Świętego, które miały im pomóc w wypełnianiu misji danej przez Chrystusa, by szli na cały świat i nauczali wszystkie narody.

Święto jest jednym z najstarszych świąt kościelnych, obchodzone jest już od 306 roku. Na początku jego obchody trwały tydzień, dziś w wigilię, czyli wieczór przed dniem Zesłania Ducha Świętego, podobnie jak w Wielką Sobotę, błogosławiona jest woda chrzcielna. Natomiast w poniedziałek po Zielonych Świątkach obchodzimy święto Najświętszej Maryi Panny Matki Kościoła.

Zobacz: Program uroczystości odpustowych w Studzienicznej 2018.

Skomentuj

W związku ze zmianą systemu komentarzy, użytkownicy zarejestrowani przed dniem 18.04.2019r. muszą na nowo utworzyć konto na portalu, ponieważ konta użytkowników oraz komentarze ze starego systemu nie były migrowane.

DrewSot