• 1
  • 2
  • 3
poniedziałek, 21 maj 2018 18:08

Plac budowy od szpitala po cmentarz

Napisane przez Anita Klebanowska
budowa lądowiska śmigłowców medycznych w Augustowie budowa lądowiska śmigłowców medycznych w Augustowie fot. Anita Klebanowska

Przy szpitalu prowadzone są prace budowy lądowiska dla śmigłowców medycznych. Jednak zaprzeczamy wszelkim pogłoskom, jakoby miało ono zajmować obydwie strony ulicy Szpitalnej. Wycinka drzew przy cmentarzu dotyczy lądowiska, ale nie będzie to jego część.

Według informacji podanych przez kierownika Działu Techniczno-Gospodarczego szpitala, Jerzego Mazura, drzewa w tym miejscu przeszkadzałyby helikopterom przy lądowaniu, ograniczając widoczność, stąd musiały zostać wycięte. Ich wycinka oznacza, że wielkimi krokami zbliża się zakończenie prac nad budową. Planowo mają zakończyć się one z końcem czerwca 2018.

Do tej pory helikoptery lądowały na stadionie miejskim w Koszarach. Przejazd ze stadionu trwał 5-10 minut, podczas gdy ustawa o państwowym ratownictwie medycznym przewiduje maksymalnie 4-minutowy transport pacjenta z lądowiska do szpitala. Co gorsza, w czasie imprezy trwającej na stadionie, trzeba było ją przerywać, ewakuować ludzi, wzywać policję i straż do zabezpieczenia. Teraz będzie można uniknąć tego typu zamieszania.

Czynne lądowisko przy szpitalu oznacza przede wszystkim szybsze działanie, najcenniejsze przy ratowaniu życia i zdrowia pacjentów. Między lądowiskiem a szpitalem jest utwardzona droga, którą przemieszczać się będzie wózek transportowy do szpitala. Czas skróci się do minimum.

Oprócz lądowiska w tym miejscu nie ma planowanych innych znacznych inwestycji. Z czasem mają powstać tam alejki z ławkami dla chorych czy parking. "Chcemy zadbać również o to, by upiększyć teren szpitala, by pacjenci mieli gdzie spacerować" - mówi inż. Jerzy Mazur.

Ostatnio na terenie szpitala została wylana nowa powłoka asfaltowa, dzięki czemu drogi w wielu miejscach są utwardzone i nie ma dziur. Szpital ma w planie kontynuować też prace na pozostałym terenie i do dwóch miesięcy usunąć wszystkie dziury oraz nierównosci. W piątek (25 maja) odbędzie się uroczyste otwarcie SOR-u w Augustowie z udziałem Ministra Zdrowia. Kolejnym priorytetem szpitala jest wybudowanie lądowiska.

Mamy nadzieję, że przyjazna atmosfera wprowadzana stopniowo w otoczeniu szpitala, udzieli się również wewnątrz budynku, tak jego pracownikom, jak pacjentom.

Skomentuj

W związku ze zmianą systemu komentarzy, użytkownicy zarejestrowani przed dniem 18.04.2019r. muszą na nowo utworzyć konto na portalu, ponieważ konta użytkowników oraz komentarze ze starego systemu nie były migrowane.

DrewSot