• 1
  • 2
  • 3
piątek, 25 maj 2018 16:28

Będziemy pływać tylko 30 dni?

Napisane przez Anita Klebanowska

Wakacje w Augustowie kojarzą się plażowaniem. Taki już jest urok miasta położonego pośród siedmiu malowniczych jezior. Tym bardziej dotkliwe mogą być skutki nowego prawa wodnego w naszym mieście, według którego tylko przez 30 dni w roku mogą być czynne m. in. plaże miejskie.

W myśl nowych przepisów niektóre miejsca będą wyłączone z możliwości bezterminowego korzystania. Nastąpi to wtedy, kiedy nie będą miały statusu kąpielisk, ale będą "miejscami czasowo wykorzystywanymi do kąpieli" - według nowego prawa wodnego owe "czasowo" oznacza 30 dni w roku.

Zgodnie z nowymi przepisami całoroczne kąpielisko może funkcjonować, jeżeli do końca roku uchwałę na ten temat podjęli radni, a miejsce zostało zgłoszone do stacji sanitarno-epidemiologicznej. Tymczasem w całym województwie podlaskim samorządy zgłosiły tylko 8 kąpielisk. I nie ma wśród nich ani jednej spośród augustowskich plaż.

- To nie jedyny samorząd. Podobnie jest z Mikołajkami czy Mrągowem. Są to przeoczenia tychże samorządów. Projekty uchwał dotyczące kąpielisk można było zgłaszać do 20 maja. Jeśli chodzi o zgłoszenie "miejsc czasowo wykorzystywanych do kąpieli" to powinno to nastąpić 30 dni przed rozpoczęciem sezonu - dowiadujemy się od Agnieszki Giełażyn-Sasimowicz, rzecznika Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej w Białymstoku. Gdyby Augustów zgłosił takie miejsca teraz, sezon w naszym mieście mógłby rozpocząć się z końcem czerwca.

Dlaczego nie będzie w Augustowie całorocznych kąpielisk?

- Nierealne jest w naszych warunkach wypełnienie terminu "kąpieliska" z kilku powodów. Największym problemem jest ograniczona liczba ratowników, którzy mogliby obsługiwać plaże w Augustowie, ponieważ należy zachować również standardy wynikające z ustawy o bezpieczeństwie osób przebywających na obszarach wodnych. Jeżeli kapielisko, to również motorówka ratownicza. Jeżeli motorówka, to motorowodniacy, czyli osoby uprawnione do jej sterowania, których również jest jak na lekarstwo. Priorytetem w tym zakresie jest zapewnienie funkcjonowania i obsługi motorówki przy wyciągu nart wodnych - mówi Andrzej Zarzecki, dyrektor Centrum Sportu i Rekreacji w Augustowie.

Brak odpowiedniego zabezpieczenia nie jest jedynym wymogiem. Zgodnie z unijnym prawem w takich miejscach muszą być przeprowadzane częste badania czystości wody, ważna jest również kwestia uporządkowania w okolicy gospodarki ściekowej. Do tej pory istniała jednak furtka. Samorządowcy tworzyli tzw. "miejsca wykorzystywane do kąpieli", gdzie wymogi były ograniczone do zbadania głębokości wody oraz zapewnienia opieki ratowników WOPR czy odpowiedniego oznakowania.

W myśl nowych przepisów tego typu miejsca będą traktowane jako okazjonalnie używane do kąpieli, co oznacza, że turyści oraz okoliczni mieszkańcy będą mogli z nich korzystać maksymalnie przez 30 dni w ciągu roku. Teraz pozostaje nam czekać na wyznaczenie ich w Augustowie. Tu również musi dojść do uchwały wyrażającej zgodę na tekie miejsca. Do tej pory samorząd w Augustowie nie podjął stosownych uchwał w tej sprawie, a do sezonu coraz bliżej.

Wszystko jest na etapie rozmów. Pan Zarzecki z CSiR złożył właśnie odpowiednie wnioski do burmistrza. Chciałby zapewnić funkcjonowanie 3 ośrodków, które przynależą do samorządu, przez cały sezon bez konieczności ich zamykania. Są to: POSTiW, Molo Radiowej Trójki i Bielnik: Tam miasto ma podpisane umowy na użytkowanie gruntu i te lokalizacje możemy brać pod uwagę. We wnioskach zawarte są moje propozycje, które mogłyby zapewnić ciągłość funkcjonowania tych miejsc przez cały sezon - tłumaczy Andrzej Zarzecki. Na odpowiedź, w jaki dokładnie sposób miałoby się to odbywać, musimy poczekać do oficjalnych postanowień.

Skutki nowego Prawa Wodnego w praktyce

Ciężko jest sobie wyobrazić mieszkańcom, którzy od lat mają wręcz nieograniczony dostęp do wielu malowniczych plaż, jak w praktyce mają wyglądać ograniczenia czasowe. Czym będą one skutkowały dla kogoś, kto z tymczasowego kapieliska będzie chciał skorzystać w dzień, w którym nie będzie ono oficjalnie otwarte? I w jaki fizycznie sposób miejsca te będą zamykane?

Każde miejsce ma swój regulamin, który określa w jakie dni czynne jest dane miejsce oraz sposób jego funkcjonowania. Regulamin musi być dostępny dla każdego, kto na takie miejsce wchodzi. Istnieją również, nie tylko w regulaminie, ale też w ustawie o bezpieczeństwie osób przebywających na obszarach wodnych, wyraźne oznaczenia. Chociażby flaga biała, czerwona oraz jej brak. Brak flagi oznacza, że miejsce jest nieczynne. Biała, że jest to miejsce czynne i zabezpieczone przez służby ratownicze. Czerwona jest wywieszana w razie przerwy w funkcjonowaniu kąpieliska, kiedy warunki pogodowe są niesprzyjające, bądź pracownicy mają przerwę.

Takie oznaczenia będą pojawiały się na naszych plażach, dlatego apelujemy o czujność. Tym bardziej, że 30 dni dozwolone na kąpiel w danym miejscu według ustawodawcy nie musi następować jeden po drugim, ciągiem, ale mogą być to np. weekendy. Takie rozwiązanie wybrano m. in. w Ostrołęce. Plaża w Łomży natomiast ma funkcjonować przez miesiąc od drugiej połowy lipca do połowy sierpnia. Nad jeziorem Czerniakowskim w Warszawie plażę podzielono na trzy „segmenty” i każdy z nich będzie otwarty przez 30 dni w miesiącu. Co samorząd, to inne rozwiązanie.

Inną sprawą są ośrodki nieprzynależące do gmin. W Augustowie poza trzema tymczasowymi kąpieliskami wymienionymi przez pana Zarzeckiego, istnieje wiele innych miejsc, z których chętnie korzystają plażowicze. Słynna piaszczysta Patelnia chociażby, czy brzeg jeziora Sajno. Apelujemy o zapoznawanie się z regulaminami danych miejsc.

Czy nowe prawo wodne zwiększa bezpieczeństwo nad wodą, jest sprawą sporną. Większość miast sprytnie unika zabiegania o całoroczne kąpieliska. Dostrzegamy tu raczej przerzucanie odpowiedzialności na mieszkańców, którzy zawsze mogą skorzystać z brzegu indywidualnie i na własne baczenie. Bądźmy ostrożni, bowiem woda nie wybacza błędów.

Skomentuj

W związku ze zmianą systemu komentarzy, użytkownicy zarejestrowani przed dniem 18.04.2019r. muszą na nowo utworzyć konto na portalu, ponieważ konta użytkowników oraz komentarze ze starego systemu nie były migrowane.

DrewSot