• 1
  • 2
  • 3
sobota, 26 maj 2018 09:31

„Jestem mamą, to moja kariera”

Napisała

Jeśli jest ktoś kto myśli, że bycie mamą niepracującą zawodowo wiąże się jedynie z „siedzeniem w domu”, to bardzo błądzi. Bycie matką jest niezwykle odpowiedzialnym, trudnym i zarazem wyczerpującym zajęciem, nie na pełen etat, ale 24 godziny na dobę.

To zaszczyt, ale też ogromna praca i poświęcenie, nie zawsze doceniane. Każda matka, w chwili gdy rodzi dziecko, bierze na siebie odpowiedzialność za całe jego życie. Matka, która rezygnuje z kariery zawodowej na rzecz wychowania dzieci robi to świadomie, bo wie że w pewnych kwestiach jest niezastąpiona.  Matki pracujące zawodowo są mistrzyniami w planowaniu, bez tej umiejętności nie jest możliwe połączenie dwóch etatów. W tym wypadku nieoceniona jest pomoc swoich mam (babć), co udowadnia tylko, że Matki są wyjątkowe.


Ile podlaskich mam powitało na świecie swoje dzieci w 2017 roku?


Matki – boginie czczone były już w starożytnej Grecji jako symbol płodności i urodzaju. A jak wygląda sytuacja płodności w naszym województwie? Z okazji Dnia Matki Urząd Statystyczny w Białymstoku opublikował dane dotyczące liczby urodzeń dzieci w naszym województwie w 2017 roku.


Podlaskie mamy w 2017 roku urodziły 12 054 dzieci: 6 158 chłopców i 5 896 dziewczynek. Wśród nich urodziło się 291 bliźniąt i 24 trojaczki. Najlepszym miesiącem na porody okazał się być lipiec (1116), z czego można wywnioskować, że końcówka września i początek października były najlepszymi miesiącami na miłość. Wtorek był dniem tygodnia, w którym dzieci najchętniej przychodziły na świat (1960), a najwięcej (54)urodziło się 7 kwietnia. Średnia wieku mam wyniosła niecałe 30 lat, ale pierwsze dziecko kobiety rodziły w wieku 27,7 lat (średnia), czyli już po studiach. Dane pokazują też, że  w 2017 roku urodziło się najwięcej  pierworodnych - 4961, jako drugie dziecko - 4846. Trzecie pojawiło się w rodzinie znacznie rzadziej, bo było ich tylko 1657, i te rodziny stały się wielodzietne. Jako czwarte dziecko przyszło na świat 396 noworodków, a jako piąte i dalsze tylko 194.


Wszystkim Mamom w Dniu Ich Święta dedykujemy słowa piosenki Natalii Niemen:
Jestem mamą to moja kariera
Jestem mamą na zawsze od teraz
Jestem mamą to premia to awans
Jestem mamą

Już zatwierdzony mój biznesplan
Wiem po co grać, co dzień się budzić
Ambicje niesłychane mam
Wychować ludzi chcę na ludzi

Skomentuj

W związku ze zmianą systemu komentarzy, użytkownicy zarejestrowani przed dniem 18.04.2019r. muszą na nowo utworzyć konto na portalu, ponieważ konta użytkowników oraz komentarze ze starego systemu nie były migrowane.

DrewSot