• 1
  • 2
czwartek, 31 maj 2018 00:04

Boże Ciało

Napisane przez KR
Źródło: wikipedia.org Źródło: wikipedia.org

Święto Ciała i Krwi Chrystusa (Boże Ciało) to ruchome święto, wypadające dokładnie 60 dni po Wielkanocy i przypadające zawsze w czwartek. Obchody tego dnia są związane z ustanowieniem Eucharystii przez Jezusa Chrystusa. W Kościele Katolickim jest to uroczystość liturgiczna ku czci Najświętszego Sakramentu. W Polsce Boże Ciało jest dniem ustawowo wolnym od pracy.

Uroczystość Bożego Ciała ma charakter dziękczynny i radosny. Po raz pierwszy została ona ustanowiona w 1246 roku na skutek widzeń św. Julianny z Cornillon. Ze świętem Bożego Ciała związana jest również uroczystość Najświętszego Serca Pana Jezusa, która jest obchodzona zaraz po oktawie Bożego Ciała, czyli w piątek, osiem dni po Bożym Ciele.

W Polsce Boże Ciało zostało wprowadzone w 1320 roku przez biskupa Nankiera w diecezji krakowskiej. Obchody tego święta polegają na organizowaniu uroczystych procesji z Najświętszym Sakramentem. W tych marszach corocznie bierze udział tysiące wiernych. Procesje zatrzymują się kolejno przy czterech ołtarzach, przy których czytane są związane tematycznie z Eucharystią fragmenty czterech Ewangelii. Czy jednak sam udział w takiej procesji wystarczy, czy może powinniśmy również udać się w ten dzień do kościoła? Otóż, zgodnie z prawem kanonicznym, jest to jedno z najważniejszych świąt w kościele i obecność na Mszy Świętej w Boże Ciało jest obowiązkowa. Jeśli nie weźmiemy w niej udziału, będzie to z naszej strony grzech przeciw trzeciemu przykazaniu Bożemu.

Skomentuj

W związku ze zmianą systemu komentarzy, użytkownicy zarejestrowani przed dniem 18.04.2019r. muszą na nowo utworzyć konto na portalu, ponieważ konta użytkowników oraz komentarze ze starego systemu nie były migrowane.

Gruby Benek