• 1
  • 2
  • 3
  • 4
czwartek, 31 maj 2018 00:04

Boże Ciało

Napisane przez KR
Źródło: wikipedia.org Źródło: wikipedia.org

Święto Ciała i Krwi Chrystusa (Boże Ciało) to ruchome święto, wypadające dokładnie 60 dni po Wielkanocy i przypadające zawsze w czwartek. Obchody tego dnia są związane z ustanowieniem Eucharystii przez Jezusa Chrystusa. W Kościele Katolickim jest to uroczystość liturgiczna ku czci Najświętszego Sakramentu. W Polsce Boże Ciało jest dniem ustawowo wolnym od pracy.

Uroczystość Bożego Ciała ma charakter dziękczynny i radosny. Po raz pierwszy została ona ustanowiona w 1246 roku na skutek widzeń św. Julianny z Cornillon. Ze świętem Bożego Ciała związana jest również uroczystość Najświętszego Serca Pana Jezusa, która jest obchodzona zaraz po oktawie Bożego Ciała, czyli w piątek, osiem dni po Bożym Ciele.

W Polsce Boże Ciało zostało wprowadzone w 1320 roku przez biskupa Nankiera w diecezji krakowskiej. Obchody tego święta polegają na organizowaniu uroczystych procesji z Najświętszym Sakramentem. W tych marszach corocznie bierze udział tysiące wiernych. Procesje zatrzymują się kolejno przy czterech ołtarzach, przy których czytane są związane tematycznie z Eucharystią fragmenty czterech Ewangelii. Czy jednak sam udział w takiej procesji wystarczy, czy może powinniśmy również udać się w ten dzień do kościoła? Otóż, zgodnie z prawem kanonicznym, jest to jedno z najważniejszych świąt w kościele i obecność na Mszy Świętej w Boże Ciało jest obowiązkowa. Jeśli nie weźmiemy w niej udziału, będzie to z naszej strony grzech przeciw trzeciemu przykazaniu Bożemu.

Skomentuj

W związku ze zmianą systemu komentarzy, użytkownicy zarejestrowani przed dniem 18.04.2019r. muszą na nowo utworzyć konto na portalu, ponieważ konta użytkowników oraz komentarze ze starego systemu nie były migrowane.

August
McDonald's
DANBUS
Zakład stolarski
Foto Bajka - Lustra

Najnowsze komentarze