• 1
  • 2
  • 3
piątek, 01 czerwiec 2018 17:05

„Żołnierz Wyklęty” w reżyserii Michała Szczesnego

Napisała

To jego drugi nagrodzony film. Michał „debeściak” o którym pisaliśmy już na naszych łamach, okazał się najlepszym spośród wszystkich uczestników V Konkursu o Żołnierzach Wyklętych.

Michał Szczesny jest uczniem siódmej klasy Szkoły Podstawowej im. Sybiraków w Netcie. Jest dobrym uczniem i jak się okazuje, świetnym filmowcem. Film to jego pasja, i choć chciałby wiązać przyszłość z tą dziedziną, to podchodzi do tego z lekkim sceptyzmem twierdząc, że jest realistą i trudno będzie dostać się w to środowisko. A przecież kolejny raz został doceniony jako reżyser w konkursie nie tylko ogólnopolskim, gdyż prace pochodziły również od uczniów spoza granic naszego kraju.

Takie konkursy to szansa dla młodych pasjonatów

„Michał, jest film do zrobienia” - powiedziała jego nauczycielka, a on bez wahania podjął wyzwanie. Opłacało się, bo jego praca zdobyła pierwszą nagrodę. 25 maja odebrał ją na uroczystej Gali  w Liceum Ogólnokształcącym im. Władysława IV w Warszawie.

- Nikt go tego nie uczył, on ma po prostu talent – mówią nauczyciele. Michał chciałby rozwinąć skrzydła i nie zamyka się na tematykę historyczną:

- Przyjemnie by było zrobić jakiś film przygodowy – mówi trochę z żalem, bo póki co, jak twierdzi, nie ma możliwości by zrobić długi, prawdziwy film. Dlatego takie konkursy są dla niego motywacją i pretekstem do działania. Nagrywanie telefonem komórkowym, jak robi to Michał, nie jest prostym zadaniem. Podobnie jak w poprzednim filmie, reżyser jest w nim także jedynym aktorem, ale tym razem praca zawiera więcej efektów specjalnych.
- Skupiłem się tu na oprawie muzycznej, której poprzednio nie było, na treści i na wyglądzie. Było sporo wklejania postaci do zdjęć, np. przy scenie z Monte Cassino. To był motyw, który chciałem użyć od początku. Nie miałem fabuły, ale wiedziałem, że chcę to zawrzeć. Miałem też gorsze chwile, zniechęciłem się, gdy pojawił się problem przy zbieraniu rekwizytów, musiałem więc zrezygnować z początkowego dużego pomysłu, ale i tak jestem zadowolony – mówi z dumą.

Bohater filmu nie jest konkretną osobą. Jest jednym z wielu Żołnierzy Wyklętych, którego historię zobaczycie pod poniższym linkiem. Zapraszamy do obejrzenia krótkiego filmu Michała Szczesnego „Żołnierz Wyklęty”.

Organizatorem V Konkursu Historycznego o Żołnierzach Wyklętych był Komitet Pamięci Rotmistrza Witolda Pileckiego w Kobyłce. Skład Komitetu Honorowego:
- Mariusz Błaszczak Minister MON – przewodniczący,
-  Anna Zalewska Minister MEN,
- Jarosław Szarek - Prezes IPN,
- Jacek Pawłowicz - Dyrektor Muzeum Żołnierzy Wyklętych,
- Jan Andrzejewski - Kustosz Bazyliki Św. Trójcy w Kobyłce.

Konkurs objęty był Patronatem Narodowym Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudy w Stulecie Odzyskania Niepodległości.

Skomentuj

W związku ze zmianą systemu komentarzy, użytkownicy zarejestrowani przed dniem 18.04.2019r. muszą na nowo utworzyć konto na portalu, ponieważ konta użytkowników oraz komentarze ze starego systemu nie były migrowane.

DrewSot