• 1
  • 2
  • 3
poniedziałek, 04 czerwiec 2018 18:08

Nowe prawo drogowe weszło w życie, ale jeszcze nie działa

Napisane przez Anita Klebanowska
Nowe prawo drogowe weszło w życie, ale jeszcze nie działa mat. prasowy

Znowelizowane przepisy, które weszły w życie z dniem 4 czerwca, mówią o możliwości jazdy bez dowodu rejestracyjnego i potwierdzenia polisy OC. Faktycznie będzie to legalne dopiero po 3 miesiącach od dnia, w którym minister cyfryzacji opublikuje o tym komunikat w Biuletynie Informacji Publicznej.

Podobnie rzecz ma się z innymi przepisami, o których mówi nowelizacja, takimi jak zmiany w redukcji punktów karnych czy sytuacja świeżo upieczonych kierowców, którzy między 4. a 8. miesiącem od otrzymania uprawnień muszą przejść szkolenie z bezpieczeństwa jazdy, a do 8. miesiąca jeździć wolniej z zielonym listkiem. Według przesłanek z Ministerstwa Cyfryzacji zmiany powinny być wdrożone jeszcze przed końcem 2018 r.

Prawo, co prawda zostało przyjęte i dzięki temu nie ma już przeszkód legislacyjnych, by wprowadzać konkretne działania. Zatem, co stoi na przeszkodzie, by zostawić dokumenty w domu? Przeszkody techniczne, a konkretnie problemy z komunikacją. Potrzeba tu współpracy między Centralną Ewidencją Pojazdów i Kierowców 2.0 i podmiotami, które zajmują się kontrolą kierowców, a więc policją, ITD czy strażą graniczną. Wymienione jednostki będą mogły sprawdzać dane samochodu na podstawie numeru rejestracyjnego w urządzeniu, które już znajduje się w każdym radiowozie.

Akcentujemy więc, że wejście w życie nowelizacji prawa z dniem 4 czerca 2018 nie oznacza zaniku obowiązku wożenia dowodu rejestracyjnego. Za brak każdego z dokumentów policjant może wystawić mandat w wysokości 50 zł, zatem za brak i dowodu rejestracyjnego i polisy OC kara może wynieść 100 zł. Co więcej, osoba bez dokumentów nie może kontynuować jazdy. Zgodnie z obowiązującymi jeszcze przepisami może ponownie wsiąść za kierownicę dopiero, kiedy będzie miała przy sobie dowód rejestracyjny i potwierdzenie zawarcia polisy OC.

Nowelizacja kierowcom się nie podoba

Okazuje się, że kierowcy z opóźnień się cieszą i zauważają minusy znowelizowanych przepisów. "Jazda bez dokumentów nadal będzie nosiła spore konsekwencje na przykład dla osoby, która spowoduje stłuczkę i będzie chciała dogadać się z drugą stroną. Bez dokumentów to nie przejdzie i będzie na miejsce wzywana policja. Z niekorzyścią dla sprawcy kolizji, który dostanie dodatkowo mandat" - pisze jednen z czytelników Wirtualnej Polski. Nie brakuje też innych nieprzychylnych opinii: "O co całe zamieszanie? O dwa świstki papieru, które trzeba wozić ze sobą? Kolejny system komputerowy na który idą miliardy złotych z naszych podatków", "To brzmi tak, jakby kierowcy tylko czekali na to, żeby pozostawiać w domu dokumenty! Jakiż to problem mieć je przy sobie? Chyba po 10 kg nie ważą?! Paranoja!".

Pytanie też, czy złodzieje nie zacierają już rąk, bo przecież dopóki właściciel nie spostrzeże się, że samochód już nie stoi na swoim miejscu, nikt nie udowodni, że samochód jest kradziony. Chyba, że przy każdej kontroli trzeba będzie podawać dane właściciela...

Nowy system redukcji punktów karnych oraz zmiana przepisów o młodych kierowcach też nie napawa kierowców optymizmem. Świeżo upieczeni kierowcy pomiędzy 4. a 8. miesiącem od otrzymania uprawnień mieli przejść praktyczne i teoretyczne szkolenie z bezpieczeństwa jazdy. Tymczasem sieć ośrodków przygotowanych do przeprowadzenia szkoleń praktycznych jest na tyle słabo rozwinięta, że dziś młodzi kierowcy musieliby pokonać wiele kilometrów, by nie utracić prawa jazdy, stąd i te prawo zacznie obowiązywać z opóźnieniem.

Wśród zmian dla młodych kierowców, które nie wejdą w życie 4 czerwca, jest jeszcze obowiązek jazdy z zielonym listkiem na szybie w ciągu pierwszych ośmiu miesięcy od uzyskania prawa jazdy, czy wolniejsza jazda – do 50 km/h w terenie zabudowanym bez względu na znaki, do 80 km/h poza terenem zabudowanym i do 100 km/h na autostradach.

Dodatkowy czas na redukcję punktów karnych

Od 4 czerwca w życie nie wchodzi też zapowiadana zmiana, w myśl której kierowca może skorzystać ze szkolenia zmazującego punkty karne dopiero, kiedy przekroczy liczbę 24 punktów. Wtedy szkolenie ma zlikwidować je wszystkie za jednym zamachem, a nie wyłacznie 6 punktów, tak jak ma to miejsce obecnie. Jest to związane również z wydłużeniem czasu szkolenia do aż 28 godzin. Zatem zrealizowanie takiego kursu dla wielu kierowców będzie wiązało się z koniecznością wzięcia urlopu.

Co więcej, kolejny raz w zajęciach będzie można wziąć udział dopiero po 5 latach. W tym czasie jedyną możliwością pozbycia się punktów z konta będzie poczekanie, aż najstarsze z nałożonych znikną z rejestru po roku od wykroczenia. Jeśli więc w ciągu pięciu lat kierowca ponownie przekroczy liczbę 24 punktów karnych, straci uprawnienia.

Oznacza to, że kierowcy, którzy mają kłopoty z przestrzeganiem przepisów otrzymali dodatkowy czas na uszczuplenie swojego konta. Potem będzie znacznie trudniej.

Minister cyfryzacji ma nadzieję, że opisane wyżej zmiany zostaną wdrożone przed końcem 2018 r. Według kierowców, nie musi się spieszyć.

Skomentuj

W związku ze zmianą systemu komentarzy, użytkownicy zarejestrowani przed dniem 18.04.2019r. muszą na nowo utworzyć konto na portalu, ponieważ konta użytkowników oraz komentarze ze starego systemu nie były migrowane.

DrewSot