• 1
  • 2
  • 3
  • 4
czwartek, 14 czerwiec 2018 18:44

Augustowski Kongres Uzdrowisk w... Druskiennikach

Napisane przez  Anita Klebanowska
Augustowski Kongres Uzdrowisk w... Druskiennikach fot. Anita Klebanowska

Przygotowując plan XXVII Kongresu Uzdrowisk Polskich w Augustowie (14-16 czerwca 2018) nie zaproponowano miejscowym specjalistom spotkania, na którym mogliby omówić i wspólnie zastanowić się, co chcieliby pokazać gościom. A okazuje się, że Augustów również ma się czym pochwalić.

- Przepaść jak między szkołą a życiem - skomentował na Komisji Uzdrowiskowej 8 maja Bogusław Falkowski, właściciel sanatorium "Pałac na Wodzie". - Przyjadą ludzie, by wygłosić referaty. Tutaj była wielka szansa, by pokazać, że jesteśmy uzdrowiskiem XXI wieku - mówił Falkowski. Tymczasem Augustów zamiast promować własne podmioty uzdrowiskowe, promuje Druskienniki. W programie odnajdziemy punkt "zwiedzanie Druskiennik z przewodnikiem", brak natomiast takiego punktu odnoszącego się do naszego miasta.

Sam Kongres również nie odbywa się w sanatoriach, ale w hotelu, gdzie odbywają się wszystkie panele obrad. - Przecież nie o to chodzi, by robić Kongres, opierając się tylko na hotelu - komentował Falkowski. - Nie powiem, nie zostałem pominięty, bo poproszono mnie o 20 miejsc noclegowych i zrobienie herbaty oraz kawy dla 15 osób. Taki jest mój udział w tym Kongresie. To jest jakieś nieporozumienie. A największym jest to, że Augustów jako uzdrowisko jest pomijany i w dniu następnym są Druskienniki, jako miejsce, w którym uczestnicy będą mogli zobaczyć bazę sanatoryjną. Podczas gdy mamy sprzęt i personel. Naprawdę mamy co pokazać. (...) Temat kogresu brzmi: 'Czy uzdrowiska XXI wieku to spełnione nadzieje czy niewykorzystane szanse?'. Tu chyba ktoś specjalnie ten temat podstawia, żeby powiedzieć 'Tak, to niewykorzystane szanse dla Augustowa'. Ponieważ tu śmietankę spiją Druskienniki. (...) Wewnętrznie to przeżywam, że Augustów mając taką szansę traci ją.

Organizatorami XXVII Kongresu Uzdrowisk Polskich w Augustowie są: Stowarzyszenie Gmin Uzdrowiskowych RP, Stowarzyszenie Unia Uzdrowisk Polskich, Izba Gospodarcza „Uzdrowiska Polskie” oraz Miasto/Uzdrowisko Augustów. Partnerem tegorocznego kongresu jest Uzdrowisko Druskienniki na Litwie. Na organizację wydarzenia przeznaczono kilkadziesiąt tysięcy złotych. Przewodniczący Rady Miejskiej Filip Chodkiewicz tłumaczy, że przy ustalaniu tego budżetu padały pytania, jaki jest na to plan i jak miasto na tym skorzysta.

- Burmistrz zapewnił, że jest to rzecz dla Augustowa bardzo poważna i wykorzysta te szanse maksymalnie po to, żeby miasto Augustów jako uzdrowisko zyskało i pokazało się z jak najlepszej strony. (...) Kiedy wydajemy pieniądze na takie wydarzenie, kiedy mamy szansę zaprosić do siebie wielu samorządowców i ludzi z branży uzdrowiskowej z Polski, kiedy mamy okazję do tego, żeby pokazać miasto mediom, które wtedy przyjeżdżają, bo temu towarzyszy i prasa brażowa i wydawnictwa samorządowe (...), a my wywozimy naszych gości do Druskiennik, to jest tu gdzieś bardzo duża pomyłka. Zgadzam sie z panem Falkowskim, że mamy co pokazać i zdecydowanie powinniśmy pokazywać swoje zalety, a nie promować gratis naszych sąsiadów, nawet jeśli ich lubimy - komentował sytuację Chodkiewicz podczas wspomnianej wcześniej Komisji.

Augustów jako uzdrowisko ma swoją historię. Już od okresu międzywojennego jest znanym i cenionym kurortem letnim, znanym z czystego powietrza i piękna natury. O status uzdrowiska, które Augustów otrzymał w 1993 roku, zabiegano już w latach 60-tych. W grudniu 1970 roku Augustów uzyskał częściowe uprawnienia uzdrowiska, a sanatorium „Budowlani” pierwszych kuracjuszy zaczęło przyjmować w 1976 roku. Specyficzny mikroklimat bogaty w olejki eteryczne i fitocydy oraz wysokiej jakości złoża borowiny stwarzają idealne warunki do leczenia wszelkiego rodzaju schorzeń, w tym chorób reumatycznych i narządów ruchu. W 2015 roku odkryte zostało w granicach miasta nowe złoże borowiny, która stosowana jest w leczeniu chorób reumatycznych, w chorobach mięśni czy stawów. Augustów słynie również z wody mineralnej. Pierwszą „Augustowiankę” wyprodukowano 22 lipca 1972 roku. Woda wydobywana jest z jednego z najgłębszych ujęć w Polsce (482 m), z samego serca Puszczy Augustowskiej. Uzdrowiskowemu charakterowi miasta sprzyja również uwolnienie się od huku i spalin tirów dzięki otwartej w listopadzie 2014 r. obwodnicy. W Augustowie działają też dwa obiekty sanatoryjne (Sanatorium Uzdrowiskowe Augustów oraz Sanatorium "Pałac na Wodzie"), które stale rozwijają swoją ofertę dla kuracjuszy.

Czyż tegoroczny Kongres Uzdrowisk Polskich, który powinien być chlubą naszego miasta, nie stał się straconą szansą?

Komentarze  

#1 Grill 2018-06-14 19:18
Co ten wymyśla gość?
Cytować

Dodaj komentarz

Jeżeli dodajesz komentarz jako "gość", pamiętaj że przed publikacją musimy go zatwierdzić (co może trochę potrwać).

Nie chcesz czekać na zatwierdzenie komentarza? Zaloguj się, wtedy komentarze będą publikowane automatycznie od razu po ich dodaniu przez Ciebie.


Kod antyspamowy
Odśwież

Zakład stolarski
Foto Bajka - Fotograf
MIRAD - Bar przy kominku
^ REKLAMA ^

Publikacje wg daty:

« Styczeń 2019 »
Pn Wt Śr Czw Pt Sb Nie
  1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 31      
Inter Meble
Tepete - Auto zastępcze
Usługi teletechniczne
Weterynarz
Opał klasy PREMIUM
^ REKLAMA ^
KA-MIX
Gruby Benek
Biuro Rachunkowe
GENERALI
^ REKLAMA ^