• 1
  • 2
  • 3
poniedziałek, 25 czerwiec 2018 10:39

Stunt MTB w Augustowie

Napisane przez BD
Stunt MTB w Augustowie Fot. Bogusław Dudziuk

MTB Stunt to dyscyplina, która w zasadzie dopiero rozwija się w Polsce, jednak z każdym rokiem zyskuje coraz większą popularność. Polega na wykonywaniu rozmaitych akrobacji na rowerze – od jazdy na tylnym lub przednim kole, poprzez jazdę tyłem, aż po stanie na głowie na różnych częściach roweru. Jedynym ograniczeniem jest tutaj tak naprawdę wyobraźnia. O swoich doświadczeniach w tej dziedzinie sportu zgodzili się w kilku zdaniach opowiedzieć nasi lokalni młodzi stunterzy.

Powiedzcie, skąd u was takie zainteresowania? Długo to już trwa? Gdzie w Augustowie można was zobaczyć?

Piotrek: Razem z chłopakami złapaliśmy zajawkę na stunt rowerowy około dwóch lat temu. Kiedy zaczynaliśmy to nikt nawet nie pomyślał, że kiedykolwiek któryś z nas będzie umiał stanąć na głowie, czy na kierownicy. Nikt nie spodziewał się, że tak to się rozwinie. W tej chwili praktycznie cały wolny czas spędzamy na rowerach doskonaląc nasze umiejętności. Jeździmy wszędzie tam, gdzie mamy wolny i w miarę równy plac.

Dawid: Stunt rowerowy opiera się głównie na kreatywności, daje to nam możliwość tworzenia ciągle czegoś nowego. Cały czas wymyślamy nowe triki żeby się doskonalić i kreować własny styl.

Jak na waszą jazdę zapatruje się policja? Bywają z tym problemy?

Piotrek: Nie mają z tym problemu, czasami spiszą numery ram i tyle. A tak, to nawet życzą nam miłej jazdy.

Czy czegoś wam brakuje?

Piotrek: Jakiegoś miejsca typu garaże podziemne lub piętrowy parking, bo nie możemy ćwiczyć w zimę. Byłoby cudownie gdyby w Augustowie było coś takiego jak warszawski skatepark Zimowy Narodowy... ale to mało realne.

Dawid: Dlatego wystarczyłby zadaszony i najlepiej ogrodzony plac, taki żeby ludzie nie przychodzili i nie śmiecili, bo właśnie w tej chwili mamy taki problem i już coraz mniej tam jeździmy, bo ktoś ciągle przychodzi i śmieci.

Skąd czerpiecie inspiracje? Wzorujecie się na kimś konkretnym? Czy to bardzo niebezpieczny sport?

Piotrek: Każdy ma swojego, że tak powiem, mentora. Niektórych motywuje do działania Kamil Kobędzowski, który mocno rozwija ten sport i jest chyba najbardziej znany, a niektórych ktoś inny, kto ma fajny rower czy ciekawy styl jazdy. Jeśli chodzi o bezpieczeństwo, to zazwyczaj jeździ się w kasku. W tej dyscyplinie trudno jest się połamać, nikt z nas przez dwa lata nic sobie nie zrobił, bo po prostu człowiek sam wyczuwa kiedy wyskoczyć czy puścić rower.

Dawid: No dokładnie, każdy ma swojego motywatora. Ja na przykład jestem zafascynowany agresywnym stylem jazdy, takim jak prezentuje Damian Bojdoł – dwukrotny mistrz Polski. W takiej jeździe Wystarczą dobre rękawiczki i kask, ewentualnie jakieś ochraniacze na kolana czy łokcie.

Macie jakieś rady dla początkujących?

Dawid: Nie złamać się psychicznie jak nie wychodzi, tylko uparcie dążyć do celu.

Piotrek: Trzeba pamiętać o hamulcu, który jest najważniejszy w tym sporcie – jeśli się o nim zapomni to nie da się zrobić żadnego triku. No i przede wszystkim motywacja, bo jeśli nie ma szczerych chęci, to nic się nie osiągnie.

Dawid: Możemy oczywiście pomóc początkującym, coś doradzić albo nawet pokazać jak prawidłowo zrobić triki. Z tym nie ma problemu.

Powiedzcie coś o sprzęcie. Na czym wy jeździcie? Jaki sprzęt sugerujecie początkujacym?

Piotrek: Można jeździć w zasadzie na każdym rowerze, który ma hamulce i przerzutki, jednak wygodniej jest zbudować rower pod siebie, jak my.

Dawid: Na początek wystarczą szerokie opony, coś typu Maxxis HookWorm, do tego pochylone, wygodne siodełko i sprawne hamulce. Z czasem lepiej hamulce zmienić na hydrauliczne, bo są dużo bardziej precyzyjne.

Po rozmowie ekipa augustowskich stunterów postanowiła zrobić mały pokaz umiejętności, którego efekty można zobaczyć na fotografiach. To, co dla wielu osób na pierwszy rzut oka wygląda jak szalona zabawa, po bardziej wnikliwej obserwacji okazuje się być czymś znacznie więcej. Dzięki brakowi ścisłych zasad, MTB Stunt to dziedzina stale rozwijająca się, zatem jej pasjonaci również stale się rozwijają – a do tego w wybranych przez siebie kierunkach. Zwinność, siła, odwaga, kreatywność, spostrzegawczość – mobilizując się nawzajem, stunterzy pozostają w duchu samodyscypliny typowym dla każdego sportowca. Dlaczego więc traktować ich inaczej? Niegdyś w miasteczkach wystarczało boisko do piłki nożnej. Z biegiem czasu równie ważne stały się miejsca dla koszykarzy, siatkarzy, tenisistów... Obecnie normalnością jest widzieć wszędzie ścieżki rowerowe – nawet kosztem ruchu drogowego, gdy z ich powodu jezdnie nie mogą być szersze. Płetwonurkowie, żeglarze, kajakarze... Nawet szachiści mają swoje miejsce w naszym mieście, choć wielu nadal waha się nazwać szachy sportem. Zauważono jednak potrzebę i spełniono ją, bo im więcej ludzi jest w stanie rozwijać się i spełniać w Augustowie, tym mniej deszczowo wygląda wisząca nad nim chmura groźby wyludnienia. Na szczęście młodzież jest u nas aktywna i wybiera rozwijanie talentów, zamiast zatracania się w bezczynności. Z tego powodu przed nami również staje wybór: wesprzemy ich, czy stracimy? Po wielu latach wzburzenia i oglądania jak dzieciaki uciekają do Suwałk, nareszcie udało nam się otworzyć skatepark. “Lepiej późno, niż wcale”, jak to się mówi, ale... czy to wystarczający argument, aby bycie w tyle uczynić normą? Być może nie jedno serce znów mocniej zabije dla Augustowa, gdy wyjdziemy naprzeciw nowej potrzebie jeszcze zanim nasi stunterzy zadomowią się gdzieś indziej... lub co gorsza, ich pasja wygaśnie.

Skomentuj

W związku ze zmianą systemu komentarzy, użytkownicy zarejestrowani przed dniem 18.04.2019r. muszą na nowo utworzyć konto na portalu, ponieważ konta użytkowników oraz komentarze ze starego systemu nie były migrowane.

DrewSot