• 1
  • 2
  • 3
sobota, 30 czerwiec 2018 12:00

Policjanci zapowiadają protest - nie będą wystawiać mandatów

Napisane przez Anita Klebanowska
Policjanci zapowiadają protest - nie będą wystawiać mandatów fot. Anita Klebanowska

Ostatnie negocjacje policji z MSWiA nie przyniosły oczekiwanego skutku, stąd mundurowi zapowiadają protest. Policjanci oznajmiają, że będą drobiazgowo wykonywać wszystkie czynności, zatem będzie to tzw. strajk włoski. Jednym z jego efektów będzie niewystawianie przez nich mandatów.

W związku z niesatysfakcjonującymi środowisko policyjne negocjacjami, które jak dotąd nie zagwarantowały spełnienia postulatów skierowanych do Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji przez organizacje związkowe reprezentujące interes funkcjonariuszy służb mundurowych i nie podpisanie do chwili obecnej stosownego porozumienia, Zarząd Główny NSZZ Policjantów podjął w dniu 27 czerwca 2018 r. decyzję o wszczęciu ogólnokrajowej akcji protestacyjnej - czytamy w oficjalnym komunikacie Zarządu Głównego Niezależnego Samorządnego Związku Zawodowego Policjantów.

Policjanci domagają się m.in. wyższych poborów, wypłacania pełnego wynagrodzenia za nadgodziny i za zwolnienia lekarskie, a także powrotu do systemu emerytalnego sprzed 31 grudnia 2012 r., kiedy to mogli przechodzić na wcześniejszą emeryturę. Akcja protestacyjna ma rozpocząć się 10 lipca i dotyczy wszystkich policjantów, którzy mogą karać mandatami, czyli służby w prewencji, jak drogówki. Jest to pierwszy krok działań protestacyjnych. Mandaty tam gdzie to możliwe zastępowane będą pouczeniami, przy czym osoby pouczane zostaną również poinformowane, że jest to skutek protestu. Przy pojazdach policyjnych pojawią się flagi związku zawodowego policji symbolizujące protest.

Jest to ogólnokrajowa akcja, zatem musimy liczyć się z tym, że podobna sytuacja będzie miała miejsce również w powiecie augustowskim. Aktualnie decyzja o przyłączeniu się do protestu należy do poszczególnych policjantów, jednak determinacja wykazana podczas przeprowadzonego referendum - 99,4 procent policjantów uznało, że jedynie wszczęcie akcji protestacyjnej wniesie jakiś skutek - wskazuje na to, że niemal wszyscy chcą wziąć w niej udział.

- W momencie uzyskania zadowalających zapewnień ze strony MSWiA protest natychmiast zostanie przerwany - informuje Przewodniczący Zarządu Głównego NSZZ Policjantów Rafał Jankowski. Do tej pory powołany został Komitet Protestacyjny, ustalono harmonogram działań protestacyjnych i strategię dotyczącą dalszych negocjacji ze stroną rządową.

Skomentuj

W związku ze zmianą systemu komentarzy, użytkownicy zarejestrowani przed dniem 18.04.2019r. muszą na nowo utworzyć konto na portalu, ponieważ konta użytkowników oraz komentarze ze starego systemu nie były migrowane.

DrewSot