• 1
  • 2
  • 3
środa, 04 lipiec 2018 16:39

Przepadły pieniądze na likwidację toksycznej rośliny

Napisane przez Anita Klebanowska
barszcz sosnowskiego barszcz sosnowskiego YouTube

Pieniądze mógł otrzymać ten, kto się o nie starał. A starać się mogły wszystkie okoliczne gminy, bo toksycznej rośliny, jaką jest barszcz Sosnowskiego, w naszych okolicach nie brakuje. Nasze lokalne samorządy nie wykorzystały jednak szansy, by skutecznie pozbyć się rośliny zagrażającej zdrowiu mieszkańców oraz turystów.

Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej miał pokryć 60% kosztów likwidacji groźnego barszczu. Akcja na Podlasiu była prowadzona po raz pierwszy i niestety nikt się po dofinansowanie nie schylił. Do wykorzystania było 100 tysięcy złotych, jednak w wymaganym terminie żadna podlaska gmina się nie zgłosiła. Kolejny nabór ma być w 2019 roku.

W naszym regionie Barszcz Sosnowskiego można spotkać w wielu zakątkach, jednak upodobał sobie szczególnie Dolinę Rospudy w gminie Raczki. Jeszcze przed terminem składania wniosków w celu uzyskania dofinansowania kontaktowaliśmy się z Piotrem Gajdą, kierownikiem Referatu Inwestycji, Planowania Przestrzennego i Gospodarki Nieruchomościami z tejże gminy, który mówił:
- Na pewno będziemy pilotować sprawę i postaramy się złożyć wniosek o dofinansowanie. Jak do tej pory pomagaliśmy sprawie wspólnie z powiatem. Wielokrotnie podkreślamy też, że gminy z całej Doliny Rospudy muszą w tym temacie współpracować, by praca odniosła skutek. Jeśli my złożymy wniosek, a nie złoży go np. gmina Augustów, czy gmina Bakałarzewo, to prace mogłyby być nadaremne. Zależy nam na tym, by skutecznie usunąć szkodliwą roślinę. Sprawa dotyczy przede wszystkim terenów nad rzeką, a chcemy, by spływy kajakowe były bezpieczne. Kontakt z rośliną mogą mieć też spacerujące rodziny z dziećmi. Tym bardziej cieszy nas, że Wojewódzki Fundusz po raz pierwszy podszedł do tematu.

Niestety na owej radości się skończyło. Tymczasem barszcz Sosnowskiego dla mieszkańców i turystów staje się niebezpieczny już na przełomie maja i czerwca. Ma właściwości parzące i alergizujące, co stanowi niebezpieczeństwo dla zdrowia i życia. Toksyczna roślina w kontakcie ze skórą powoduje bardzo poważne oparzenia. Jej spożycie natomiast może powodować zapalenie przewodu pokarmowego oraz krwawienia.

Jak wygląda barszcz Sosnowskiego?

Na szczęście nie jest trudno rozpoznać tę roślinę. Ma ona charakterystyczny wygląd: na pierwszy rzut okna przypomina przerośnięty koper. Jego wysokość może dochodzić od 1 do 4 metrów. Łodyga jest gruba, niżej pokryta jest plamami o barwie purpurowej, natomiast wyżej jest ona zielona.

Mamy nadzieję, że w przyszłym roku gminy wykorzystają szansę, złożą wnioski, dostaną dotacje i skutecznie pozbędą się rośliny zagrażającej naszemu zdrowiu.

Skomentuj

W związku ze zmianą systemu komentarzy, użytkownicy zarejestrowani przed dniem 18.04.2019r. muszą na nowo utworzyć konto na portalu, ponieważ konta użytkowników oraz komentarze ze starego systemu nie były migrowane.

DrewSot