• 1
  • 2
  • 3
  • 4
wtorek, 10 lipiec 2018 10:35

Pierwszy żubr narodził się w Puszczy Augustowskiej

Napisane przez  Anita Klebanowska
żubry w Puszczy Augustowskiej żubry w Puszczy Augustowskiej fot. Adam Kolator

Żubry nie cielą się co roku, tym większa jest radość, że w tak krótkim czasie augustowskie stado powiększyło się o cielaczka. Okazuje się, że żubrzyca musiała być cielna już wtedy, gdy została sprowadzona z Puszczy Boreckiej.

- Niestety sami jeszcze nie znamy szczegółów, nie wiemy jakiej jest płci nowy osobnik. W chwili obecnej żubry przebywają w bardzo trudno dostępnym miejscu. W piątek (6 lipca - przyp. red.) udało się podejść na tyle, by dostrzec cielaka. Póki co należy zachować bezpieczny dystans, bo nie wiadomo jak zachowa się krowa. Przewidujemy, że matką jest najstarsza 6-letnia przewodniczka Ostoja. Oprócz tego do stada dołączył się duży żubr, słynny Wiktor - mówi Joanna Jadeszko zajmująca się projektem "Kompleskowy projekt ochrony żubra przez Lasy Państwowe" w Nadleśnictwie Augustów.

Dotychczas nie było warunków do wykonania zdjęcia czy chociażby przyjrzenia się cielaczkowi, tym bardziej, że żubry przebywają w wysokich trawach - dodaje Karol Chodkiewicz pracujący w Nadleśnictwie Augustów.

Dołączenie się do stada wspomnianego żubra, jak dotąd samotnika, może sugerować jego zainteresowanie inną krową, zatem możliwe jest, że w niedługim czasie augustowskie stado znów się powiększy. Tymczasem narodziny jak i aklimatyzacja małego żubra przebiegły pomyślnie.

Nowonarodzony żubr jest zwierzęciem dzikim a nie jest przyjęte, by dla populacji wolnościowej nadawać imiona. Jednak uwzględniając znaczący fakt, że jest to pierwszy żubr narodzony w Puszczy Augustowskiej, Nadleśnictwo otwarte jest na ewentualne propozycje imienia wtedy, kiedy znana już będzie jego płeć.

Czytaj też: Napotkam żubry w Puszczy i... co dalej?

Komentarze  

#1 Paweł 2018-07-10 15:08
No to może od założyciela Augustowa..... czyli Żubr Zygmunt :)
Cytować

Dodaj komentarz

Jeżeli dodajesz komentarz jako "gość", pamiętaj że przed publikacją musimy go zatwierdzić (co może trochę potrwać).

Nie chcesz czekać na zatwierdzenie komentarza? Zaloguj się, wtedy komentarze będą publikowane automatycznie od razu po ich dodaniu przez Ciebie.


Kod antyspamowy
Odśwież

Zakład stolarski
Foto Bajka - Fotograf
MIRAD - Bar przy kominku
Foto Bajka - Lustra
^ REKLAMA ^

Publikacje wg daty:

« Luty 2019 »
Pn Wt Śr Czw Pt Sb Nie
        1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28      
Inter Meble
Tepete - Auto zastępcze
Usługi teletechniczne
Weterynarz
Opał klasy PREMIUM
^ REKLAMA ^
KA-MIX
Biuro Rachunkowe
GENERALI
5Stand Up Piotr Wojteczek
^ REKLAMA ^