• 1
  • 2
wtorek, 10 lipiec 2018 10:35

Pierwszy żubr narodził się w Puszczy Augustowskiej

Napisane przez Anita Klebanowska
żubry w Puszczy Augustowskiej żubry w Puszczy Augustowskiej fot. Adam Kolator

Żubry nie cielą się co roku, tym większa jest radość, że w tak krótkim czasie augustowskie stado powiększyło się o cielaczka. Okazuje się, że żubrzyca musiała być cielna już wtedy, gdy została sprowadzona z Puszczy Boreckiej.

- Niestety sami jeszcze nie znamy szczegółów, nie wiemy jakiej jest płci nowy osobnik. W chwili obecnej żubry przebywają w bardzo trudno dostępnym miejscu. W piątek (6 lipca - przyp. red.) udało się podejść na tyle, by dostrzec cielaka. Póki co należy zachować bezpieczny dystans, bo nie wiadomo jak zachowa się krowa. Przewidujemy, że matką jest najstarsza 6-letnia przewodniczka Ostoja. Oprócz tego do stada dołączył się duży żubr, słynny Wiktor - mówi Joanna Jadeszko zajmująca się projektem "Kompleskowy projekt ochrony żubra przez Lasy Państwowe" w Nadleśnictwie Augustów.

Dotychczas nie było warunków do wykonania zdjęcia czy chociażby przyjrzenia się cielaczkowi, tym bardziej, że żubry przebywają w wysokich trawach - dodaje Karol Chodkiewicz pracujący w Nadleśnictwie Augustów.

Dołączenie się do stada wspomnianego żubra, jak dotąd samotnika, może sugerować jego zainteresowanie inną krową, zatem możliwe jest, że w niedługim czasie augustowskie stado znów się powiększy. Tymczasem narodziny jak i aklimatyzacja małego żubra przebiegły pomyślnie.

Nowonarodzony żubr jest zwierzęciem dzikim a nie jest przyjęte, by dla populacji wolnościowej nadawać imiona. Jednak uwzględniając znaczący fakt, że jest to pierwszy żubr narodzony w Puszczy Augustowskiej, Nadleśnictwo otwarte jest na ewentualne propozycje imienia wtedy, kiedy znana już będzie jego płeć.

Czytaj też: Napotkam żubry w Puszczy i... co dalej?

Skomentuj

W związku ze zmianą systemu komentarzy, użytkownicy zarejestrowani przed dniem 18.04.2019r. muszą na nowo utworzyć konto na portalu, ponieważ konta użytkowników oraz komentarze ze starego systemu nie były migrowane.

Gruby Benek