• 1
  • 2
  • 3
  • 4
wtorek, 10 lipiec 2018 10:35

Pierwszy żubr narodził się w Puszczy Augustowskiej

Napisane przez Anita Klebanowska
żubry w Puszczy Augustowskiej żubry w Puszczy Augustowskiej fot. Adam Kolator

Żubry nie cielą się co roku, tym większa jest radość, że w tak krótkim czasie augustowskie stado powiększyło się o cielaczka. Okazuje się, że żubrzyca musiała być cielna już wtedy, gdy została sprowadzona z Puszczy Boreckiej.

- Niestety sami jeszcze nie znamy szczegółów, nie wiemy jakiej jest płci nowy osobnik. W chwili obecnej żubry przebywają w bardzo trudno dostępnym miejscu. W piątek (6 lipca - przyp. red.) udało się podejść na tyle, by dostrzec cielaka. Póki co należy zachować bezpieczny dystans, bo nie wiadomo jak zachowa się krowa. Przewidujemy, że matką jest najstarsza 6-letnia przewodniczka Ostoja. Oprócz tego do stada dołączył się duży żubr, słynny Wiktor - mówi Joanna Jadeszko zajmująca się projektem "Kompleskowy projekt ochrony żubra przez Lasy Państwowe" w Nadleśnictwie Augustów.

Dotychczas nie było warunków do wykonania zdjęcia czy chociażby przyjrzenia się cielaczkowi, tym bardziej, że żubry przebywają w wysokich trawach - dodaje Karol Chodkiewicz pracujący w Nadleśnictwie Augustów.

Dołączenie się do stada wspomnianego żubra, jak dotąd samotnika, może sugerować jego zainteresowanie inną krową, zatem możliwe jest, że w niedługim czasie augustowskie stado znów się powiększy. Tymczasem narodziny jak i aklimatyzacja małego żubra przebiegły pomyślnie.

Nowonarodzony żubr jest zwierzęciem dzikim a nie jest przyjęte, by dla populacji wolnościowej nadawać imiona. Jednak uwzględniając znaczący fakt, że jest to pierwszy żubr narodzony w Puszczy Augustowskiej, Nadleśnictwo otwarte jest na ewentualne propozycje imienia wtedy, kiedy znana już będzie jego płeć.

Czytaj też: Napotkam żubry w Puszczy i... co dalej?

Skomentuj

W związku ze zmianą systemu komentarzy, użytkownicy zarejestrowani przed dniem 18.04.2019r. muszą na nowo utworzyć konto na portalu, ponieważ konta użytkowników oraz komentarze ze starego systemu nie były migrowane.

August
McDonald's
Foto Bajka - Lustra
MIRAD - Bar przy kominku
DANBUS

Najnowsze komentarze