• 1
  • 2
środa, 11 lipiec 2018 14:50

Wolna amerykanka

Napisane przez Anita Klebanowska
parkowanie lipiec 2018 - okolice Molo Radiowej Trójki i Postiw parkowanie lipiec 2018 - okolice Molo Radiowej Trójki i Postiw

Problemy z parkowaniem w Augustowie, a w zasadzie ze znalezieniem wolnego miejsca parkingowego, rozpoczęły się wraz z nadejściem sezonu turystycznego. Jednym z powodów jest brak funkcjonowania w tym roku Strefy Płatnego Parkowania.

Użytkowników augustowskich dróg, mieszkańców miasta jak i turystów poniekąd cieszy fakt, że nie muszą wnosić opłat za parkowanie w centrum Augustowa, jednocześnie zdają sobie oni sprawę z tego, że liczba takich miejsc jest ograniczona i najczęściej nie wystarczają one wszystkim zainteresowanym. Taką świadomość ma również Urząd Miasta. Na oficjalnym portalu Urzędu przeczytamy: "Wymuszenie rotacji parkujących pojazdów ma decydujące znaczenie w okresie letnim, kiedy występuje duże natężenie ruchu. Po zakończeniu sezonu turystycznego istnienie strefy ma dużo mniejsze znaczenie".

- Ostatnio krążyliśmy wokół Rynku Zygmunta i okolicznymi uliczkami pół godziny. Jesteśmy z Warszawy, więc potraktowaliśmy to jako formę zwiedzania - śmieje się jeden z turystów. - Współczuję mieszkańcom Augustowa, którzy być może borykają się z takim problemem na co dzień, choć domyślam się, że tylko latem. W stolicy są takie miejsca, gdzie nie sposób zaparkować cały rok i o każdej porze dnia - pociesza Warszawiak.

- Problem byłby mniejszy, gdyby ludzie brali pod uwagę wyrysowane linie. Jeszcze jak funkcjonowały opłaty, to śmialiśmy się, choć przez łzy, że w wielu przypadkach kierowcy powinni płacić podwójnie, bo zajmują dwa miejsca parkingowe - mówi pan Adam, mieszkaniec Augustowa.

Dziś wielu kierowcom nie jest do śmiechu, tym bardziej, że tych, którzy parkują nieprawidłowo, zajmując kilka miejsc parkingowych nie ubywa, a brak opłat za parkowanie dodatkowo zachęca do korzystania z wygody przemieszczania się po mieście samochodem.

Z innym problemem zetknął się nasz czytelnik, który nadesłał mnóstwo zdjęć dotyczących nieprawidłowego parkowania na (a właściwie przy) parkingu wzdłuż linii brzegowej jeziora Necko. Jego fotografie ilustrują artykuł. Do zdjęć dołączył on wiadomość o następującej treści: "Czy to jest normalne parkowanie na pasach zieleni, przejściach dla pieszych w strefie uzdrowiskowej. Gdzie jest policja? Tak nie może być. Szanujmy naszą piękną augustowską zieleń. Za takie parkowanie auta powinny być odholowywane. Samowolka i bezprawie"

Taka sytuacja również wynika z kilku przyczyn. Po pierwsze, aktualnie w Augustowie istnieje tylko jedno strzeżone miejsce do kąpieli a jest nim pobliskie Molo Radiowej Trójki, cieszące się ogromnym zainteresowaniem mieszkańców oraz turystów. Przypominamy tu, że w sierpniu plaża ta nie będzie już strzeżona a ratownicy przeniosą się na Postiw oraz Bielnik. Po drugie, tu podobnie jak w centrum miasta kierowcy, czy to z braku umiejętnosci, czy z pośpiechu, parkują niepoprawnie, zajmując kilka miejsc. Blokują tym samym możliwość zaparkowania innym. Wreszcie aktualnie trwający protest policjantów, który polega na niewystawianiu mandatów, może zachęcać kierowców czujących się bezkarnie do tego typu zachowań.

Parking i jego okolice bez wątpienia są dobrem wspólnym. Miejsce te zamiast koić zielenią będzie niebawem straszyć błotem. Sytuacji nie rozwiąże wyłącznie poprawne parkowanie, kiedy ograniczona liczba miejsc i tak nie wszystkim na to pozwala. Niektórzy mogą rozważyć przesiadkę na rower. Ile problemów, tyle rozwiązań, zwykło się mawiać. Wobec plagi niewłaściwego parkowania apelujemy, by ci którzy mogą przyczynić się poprawie sytuacji, bez kozery to uczynili.

Skomentuj

W związku ze zmianą systemu komentarzy, użytkownicy zarejestrowani przed dniem 18.04.2019r. muszą na nowo utworzyć konto na portalu, ponieważ konta użytkowników oraz komentarze ze starego systemu nie były migrowane.

Gruby Benek