• 1
  • 2
  • 3
sobota, 14 lipiec 2018 12:54

Jak jest ze zdawalnością egzaminu na prawo jazdy w Augustowie?

Napisane przez Anita Klebanowska

Starostwo Powiatowe w Augustowie 13 lipca br. wydało analizę średniej zdawalności osób szkolonych w danym OSK w Augustowie. Okazuje się, że uprawnienia do prowadzenia samochodu zdobywa co druga przystępująca do egzaminu osoba.

Obecnie, by otrzymać wymarzone prawo jazdy, należy odbyć szkolenie (teoria + praktyka), a następnie przystąpić do dwuczęściowego egzaminu w Wojewódzkim Ośrodku Ruchu Drogowego, który również składa się z części teoretycznej (test) i praktycznej (plac manewrowy + jazda po mieście). Wszyscy podejmujący naukę jazdy w Augustowie egzamin zdają w WORD Suwałki.

Od dawien dawna dane dotyczące zdawalności na prawo jazdy nie napawały optymizmem, ale okazuje się, że nie jest najgorzej. Z analizy ostatnich 6 miesięcy wydanej przez Starostwo Powiatowe w Augustowie wynika, że zdało 57,6 % osób z Augustowa przystępujących do części teoretycznej, natomiast 49,8% zdało egzamin praktyczny na prawo jazdy wszelkich kategorii. Zatem co druga osoba nie kończy szkolenia z upragnionym rezultatem. Obecnie Polska ma jeden z najniższych wskaźników zdawalności w Europie i wynosi on 34,5 %, więc na tle ogółu augustowcy kandydaci na kierowców nie wypadają najgorzej.

Co zdającym w Suwałkach nastręcza problemów?

- Przy egzaminie teoretycznym jest to kwestia wyuczenia przepisów i czasu poświęconego przygotowaniu się. Forma egzaminu teoretycznego zmieniła się w 2013 roku i co prawda na początku spadek zdawalności był znaczny, lecz teraz z roku na rok jest lepiej. Egzamin praktyczny natomiast to kwestia 2-3 % różnicy między poszczególnymi latami, więc zdawalność jest stale na tym samym poziomie. Forma egzaminu praktycznego jest tak skonstruowana, iż osoba wykonując wszystkie zadania egzaminacyjne ma prawo pomylić się, może popełniać pojedyńcze drobne błędy, które nie muszą skutkować wynikiem negatywnym. Najczęstsze błędy, przez które egzaminator ma obowiązek przerwania egzaminu to: nieustąpienie pierwszeństwa pojazdom i pieszym - zdający często nie zachowują ostrożności w okolicach przejść dla pieszych, niezastosowanie się do sygnalizacji świetlnej i zdarzają się niestety też często sytuacje, kiedy osoba zdająca, kierując pojazdem, powoduje bezpośrednie zagrożenie. Wtedy egzaminator musi reagować, by nie doprowadzić do kolizji czy nawet wypadku - mówi Tomasz Klukowski, egzaminator nadzorujący w WORD Suwałki.

Zdarzają sie przypadki, że kandydat na kierowcę nie wyjedzie nawet z placu manewrowego, ponieważ już tam wykaże się brakiem umiejętności czy to przy omawianiu poszczególnych elementów pojazdu, czy w jeździe do tyłu i do przodu pasem ruchu, bądź przy próbie ruszenia na wzniesieniu.
- Zgodnie z obowiązującymi przepisami instrukcji egzaminowania są to błędy wskazujące na brak umiejętność panowania nad pojazdem - komentuje T. Klukowski. - Jadnakowoż Suwalski Ośrodek utrzymuje się w rankingach ogólnopolskich co do zdawalności na trzecim miejscu, więc naprawdę nie jest tak źle. Dodatkowo Augustów wypada powyżej średniej całego Wojewódzkiego Ośrodka Ruchu Drogowego w Suwałkach. Największy wpływ mają tu zapewne ośrodki szkolenia, które starają się jak najlepiej przygotować swoich podopiecznych do danego egzaminu - podsumowuje egzaminator nadzorujący.

W I półroczu 2018 roku do Wydziału Komunikacji i Transportu Starostwa Powiatowego w Augustowie nie wpłynęły skargi dotyczące ośrodków szkolenia kierowców. Co prawda nie ma informacji dotyczącej ewentualnych pochwał czy wyrazów wdzięczności, jednak biorąc pod uwagę pozytywne dla Augustowa statystyki WORD Suwałki, należałoby wnioskować, że szkolenia w naszym mieście odznaczają się dobrym poziomem.

Skomentuj

W związku ze zmianą systemu komentarzy, użytkownicy zarejestrowani przed dniem 18.04.2019r. muszą na nowo utworzyć konto na portalu, ponieważ konta użytkowników oraz komentarze ze starego systemu nie były migrowane.

DrewSot