• 1
  • 2
  • 3
środa, 18 lipiec 2018 14:25

Augustowski plażing

Napisane przez Anita Klebanowska
Patelnia Patelnia fot. J. Koniecko

Woda coraz cieplejsza, pogoda sprzyja, więc i plażowiczów na augustowskich plażach nie brakuje. Odpoczynek nad wodą jest zdecydowanie najpopularniejszą formą rekreacji w naszym mieście w okresie letnim. Warto pamiętać, że większość plaż w Augustowie i okolicy nie funkcjonuje jako strzeżone kąpieliska, jednak wszędzie zasady bezpieczeńśtwa nad wodą obowiązują te same.

Dotychczasowy wakacyjny bilans utonięć jest tragiczny. Tylko w naszym regionie od maja woda "pochłonęła" 6 osób. Nie wszyscy padli ofiarą nieszczęśliwego wypadku. Rok rocznie wiele osób przypłaca życiem swoją brawurę i przecenia własne siły oraz umiejętności pływackie. Niemałą rolę odegrywa tu też spożycie alkoholu.

Temperatura wody w poszczególnych jeziorach na terenie Augustowszczyzny oscyluje między 21,5°C a 22,1 °C (dane na dzień 18 lipca br.). Pogoda na najbliższe dni pod względem temperatury nadal ma dopisywać. Czasami zrobi się bardziej pochmurnie, może też spaść deszcz, jednak nie przeszkadza to, by taka temperatura wody utrzymywała się w naszych jeziorach dłuższy czas.

Gdzie plażujemy w Augustowie?

W czołówce miejsc wyznaczonych do kąpieli jest strzeżona do końca lipca br. plaża miejska z Molo Radiowej Trójki położona nad jeziorem Necko z drugim co do długości pomostem w Polsce. Molo ciągnie się wzdłuż brzegu jeziora na 147 metrów a każda z jego platform ma po sześć metrów szerokości. Dla plażowiczów są wydzielone cztery podświetlane kąpieliska. Na molo są też platformy widokowe, mała gastronomia i ogródek kawiarniany. Jest ono połączone z kompleksem bulwarów spacerowych. Sąsiaduje z inną piaszczystą plażą - Postiw z Elektrycznym Wyciągiem Nart Wodnych. Te dwie plaże są najbliżej centrum miasta i można tam dojść pieszo w zaledwie kilka minut. Wraz z sierpniem ratownicy przenoszą się z Molo na wspomniany Postiw oraz Bielnik, który również jest popularnym miejscem do plażowania nad Neckiem. Bielnik znajduje się przy ośrodku Marina Borki, gdzie oprócz pomostów, znajdziemy boisko do siatkowej piłki plażowej, plac zabaw dla dzieci i urządzenia fitness.

Inną plażą nad Neckiem jest ta przy Sanatorium Augustów, gdzie znajdziemy plac do piłki plażowej, badmintona oraz punkt małej gastronomi. Na końcu plaży znajduje się miejsce rozrywki dla najmłodszych z dużą zjeżdżalnią wodną (płatne) oraz wypożyczalnia sprzętu wodnego.

Pozostałe 6 jezior otaczających Augustów również pełne jest plaż. Wymienimy te najpopularniejsze. Jedną z nich jest legendarna tzw. Goła Zośka, zlokalizowana 5 km od centrum miasta, gdzie można wynająć domek nad brzegiem jeziora Rospuda lub rozstawić namiot i korzystać z kąpieli słonecznych z dala od zgiełku miasta, bowiem do dyspozycji gości jest plaża z miejscem na ognisko i wiatą. Innym malowniczym miejscem jest Ośrodek Wypoczynkowy Skowronek, który znajduje się 5 km od centrum Augustowa, tuż za Kanałem Bystrym, na terenie Puszczy Augustowskiej nad jeziorem Sajno. Gwarantuje czyste jezioro otoczone lasami, tworzące strefę ciszy na pięknej plaży z pomostem i urządzeniami sportowymi tj. boiskami do gry w piłkę, huśtawkami. Ośrodek Wypoczynkowy „Królowa Woda” natomiast to dwie piaszczyste plaże nad jez. Sajno zlokalizowane 4 km od centrum miasta: jedna z pomostem, a druga „dzika” w lesie.

Patelnia to jedna z najsłynniejszych plaż nad jeziorem Białym, choć zlokalizowana 9 km od centrum miasta. Piaszczysta plaża na zboczu skarpy stanowi doskonałe miejsce do wypoczynku a przede wszystkim skutecznego opalania - stąd nazwa "Patelnia". Znajdziemy tu też kilka zagospodarowanych miejsc, gdzie można przysiąść przy stoliku, postawić grilla, czy też rozpalić ognisko.

Bezpieczeństwo nad wodą przede wszystkim

Choć w przypadku niestrzeżonych plaż, które cieszą się ogromnym zainteresowaniem również w Augustowie, pierwsza zasada bezpieczeństwa, by pływać tylko w miejscach wyznaczonych i doglądanych przez ratowników zawsze zostaje łamana, to istnieje szereg innych, które pozwalają na bezpieczny wypoczynek również w takich miejscach. Przede wszystkim nie odpływajmy daleko od brzegu, tym samym unikajmy kąpieli w wodzie nieznanej, a już na pewno do takiej nie skaczmy. Należy unikać także wchodzenia do wody po zapadnięciu zmroku lub podczas ograniczonej widoczności. Pływać powinny wyłącznie osoby o dobrym stanie zdrowia, niezażywające leków psychotropowych, antybiotyków. Do wody nie nalezy wchodzić również po spożyciu alkoholu. U każdej osoby pływającej po spożyciu nawet napojów niskoprocentowych dochodzi do znacznie szybszej utraty ciepłoty ciała, pojawiać się mogą nagłe dreszcze oraz przykurcze mięśni, często dochodzi do zaburzeń w procesie oddychania, utraty możliwości realnej oceny własnej sprawności, zaburzenia orientacji czasowej i przestrzennej. Zakazuje się także jakże popularnego opalania na wodzie, głównie ze względu na możliwość zaśnięcia na materacu, przez co może dojść do zbytniego oddalenia się od brzegu.

- Pamiętajmy, by wypoczywając nad akwenami przestrzegać elementarnych zasad bezpieczeństwa. Tylko to zapewni nam i naszym bliskim spokojny wypoczynek - apeluje MSWiA. Natomiast policja zachęca, by korzystać z Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa, gdzie można zgłaszać m. in. informacje o zaobserwowanych tzw. „dzikich kąpieliskach”.

Gruby Benek