• 1
  • 2
  • 3
piątek, 10 sierpień 2018 23:39

Liczba cudzoziemców pracujących w Polsce rośnie

Napisane przez KK
Źródło: pixabay.com Źródło: pixabay.com

Rośnie liczba cudzoziemców, którzy pracują lub prowadzą działalność gospodarczą w Polsce. Przez rok przybyło ich ponad 160 tys., co stanowi wzrost o 42 %. Legalne zatrudnienie sprawia, że opłacają składki, z których ZUS wypłaca bieżące świadczenia.

Dane statystyczne, aktualne na koniec czerwca 2018 r., wskazują, że do ubezpieczeń w ZUS zgłoszono już łącznie ponad 540 tys. obcokrajowców. Największą grupą cudzoziemców w Polsce wciąż są obywatele Ukrainy, jest ich ponad 403 tys. Następni, dużo mniej liczni, są Białorusini – prawie 30 tys. Chociaż w całym kraju legalnie pracują przedstawiciele ponad 170 narodowości to wydaje się, że Polska stała się wyjątkowo atrakcyjna pod kątem zatrudnienia zwłaszcza dla obywateli państw zza naszej wschodniej granicy. Dla cudzoziemców ze wschodu podjęcie pracy w Polsce jest bardzo kuszące i nasz kraj z uwagi na bliskie sąsiedztwo i dość atrakcyjne zarobki cieszy się dużym uznaniem.

Cudzoziemcy ubezpieczeni w Polsce  wg obywatelstwa: ukraińskie – 403239, białoruskie – 29 591, wietnamskie – 8 170.

Cudzoziemcy ubezpieczeni na terenie białostockiego oddziału ZUS wg obywatelstwa: ukraińskie – 4 497, białoruskie – 3 881, rosyjskie - 212.

Na terenie województwa podlaskiego liczba cudzoziemców od czerwca 2017 roku wzrosła o 74%. Jest ich prawie 10 tys. – to aż  o ponad 4 tys. więcej niż rok temu. Niewielka różnica występuje między ubezpieczonymi legitymującymi się ukraińskim i białoruskim paszportem. Minimalną przewagę stanowią obywatele Ukrainy, ponieważ w stosunku do poprzedniego roku przybył 1 959 osób. W tym samym czasie nasz region zyskał 1930 legalnie zatrudnionych Białorusinów. Większość obcokrajowców w naszym województwie nadal stanowią Ukraińcy, ale są wśród nich m.in. także Banglijczycy, Afgańczycy, Nepalczycy. W białostockim oddziale ZUS zgłoszono do ubezpieczeń przedstawicieli 86 narodowości.

Liczba cudzoziemców pracujących w naszym kraju rośnie. Trzeba jednak pamiętać o tym, że obcokrajowiec, który pracuje w naszym państwie, właśnie w Polsce podlega ubezpieczeniom społecznym (wyjątkiem jest sytuacja, gdy wyklucza to umowa między Polską a krajem macierzystym pracownika). Oznacza to, że składki tych osób, tak samo jak składki obywateli Polski, zasilają Fundusz Ubezpieczeń Społecznych, a to z niego wypłacane są bieżące świadczenia dla wszystkich osób zgłoszonych do ubezpieczeń w ZUS.

Katarzyna Krupicka
regionalny rzecznik prasowy ZUS województwa podlaskiego

Gruby Benek