• 1
  • 2
  • 3
  • 4
wtorek, 14 sierpień 2018 23:58

Wniebowzięcie Najświętszej Maryi Panny

Napisane przez KR
Źródło: wikipedia.org Źródło: wikipedia.org

Dnia 15 sierpnia w kościele katolickim obchodzone jest jedno z najważniejszych świąt maryjnych - święto Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny. Według teologii Maryja, po zakończeniu swojego ziemskiego życia, została z ciałem oraz duszą wzięta do nieba. Dzień ten obchodzony jest od V wieku.

To święto nazywane jest również w tradycji ludowej Świętem Matki Boskiej Zielnej, ponieważ uważa się Maryję za patronkę ziemi i bujnej roślinności. W dniu obchodów wierni poświęcają czas na modlitwę o zbawienie oraz dziękują za uzyskane w tym roku plony.

Obchody Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w całej Polsce są bardzo uroczyste. Jednak najbardziej popularne są te odbywające się corocznie w Kalwarii Zebrzydowskiej oraz na Jasnej Górze, dokąd zmierzają pielgrzymki z całego kraju.

Na Podlasiu szczególnie uroczyście świętuje się ten dzień w Choroszczy. W znajdującym się na terenie tamtejszej parafii ogrodzie Maryi figurę Matki Bożej przyozdabia się wieńcem z kwiatów oraz z ziół. Matka Boża czczona jest tam jako najpiękniejszy, najlepszy i najdoskonalszy owoc jaki zdołała wydać na ten świat ziemia. W ten dzień parafia w Choroszczy jest przepełniona modlitwą. Wierni przynoszą do kościoła kwiaty i zioła, które święci się na koniec mszy. Tak namaszczone bukiety zabierane są z powrotem do domów, aby tam przedłużały pamięć o święcie.

Skomentuj

W związku ze zmianą systemu komentarzy, użytkownicy zarejestrowani przed dniem 18.04.2019r. muszą na nowo utworzyć konto na portalu, ponieważ konta użytkowników oraz komentarze ze starego systemu nie były migrowane.

August
McDonald's
DANBUS
Zakład stolarski
Foto Bajka - Lustra

Najnowsze komentarze