• 1
  • 2
  • 3
wtorek, 14 sierpień 2018 23:58

Wniebowzięcie Najświętszej Maryi Panny

Napisane przez KR
Źródło: wikipedia.org Źródło: wikipedia.org

Dnia 15 sierpnia w kościele katolickim obchodzone jest jedno z najważniejszych świąt maryjnych - święto Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny. Według teologii Maryja, po zakończeniu swojego ziemskiego życia, została z ciałem oraz duszą wzięta do nieba. Dzień ten obchodzony jest od V wieku.

To święto nazywane jest również w tradycji ludowej Świętem Matki Boskiej Zielnej, ponieważ uważa się Maryję za patronkę ziemi i bujnej roślinności. W dniu obchodów wierni poświęcają czas na modlitwę o zbawienie oraz dziękują za uzyskane w tym roku plony.

Obchody Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w całej Polsce są bardzo uroczyste. Jednak najbardziej popularne są te odbywające się corocznie w Kalwarii Zebrzydowskiej oraz na Jasnej Górze, dokąd zmierzają pielgrzymki z całego kraju.

Na Podlasiu szczególnie uroczyście świętuje się ten dzień w Choroszczy. W znajdującym się na terenie tamtejszej parafii ogrodzie Maryi figurę Matki Bożej przyozdabia się wieńcem z kwiatów oraz z ziół. Matka Boża czczona jest tam jako najpiękniejszy, najlepszy i najdoskonalszy owoc jaki zdołała wydać na ten świat ziemia. W ten dzień parafia w Choroszczy jest przepełniona modlitwą. Wierni przynoszą do kościoła kwiaty i zioła, które święci się na koniec mszy. Tak namaszczone bukiety zabierane są z powrotem do domów, aby tam przedłużały pamięć o święcie.

Skomentuj

W związku ze zmianą systemu komentarzy, użytkownicy zarejestrowani przed dniem 18.04.2019r. muszą na nowo utworzyć konto na portalu, ponieważ konta użytkowników oraz komentarze ze starego systemu nie były migrowane.

MIRAD - Bar przy kominku
Weterynarz
DrewSot
KA-MIX