• 1
  • 2
  • 3
środa, 15 sierpień 2018 00:01

Święto Wojska Polskiego

Napisane przez KR
Źródło: wikipedia.org Źródło: wikipedia.org

15 sierpnia obchodzone jest święto Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej. Tego dnia odbywają się uroczyste Msze Święte oraz defilady.

Święto Wojska Polskiego zostało ustanowione na pamiątkę zwycięskiej Bitwy Warszawskiej w 1920, stoczonej w czasie wojny polsko-bolszewickiej. Obowiązuje ono od 13 sierpnia 1992 roku. Jest to dzień wolny od pracy, ponieważ przypada w tym samym czasie co liturgiczne święto Wniebowzięcia Matki Bożej, dla którego ustawodawca wprowadził wolne.

Dnia 15 sierpnia we wszystkich kościołach polowych w Polsce odprawiane są uroczyste Msze Święte w intencji poległych na polu chwały. Pamięć żołnierzy czci się również na cmentarzach Apelem Poległych, zaś w Warszawie przed Grobem Nieznanego Żołnierza odprawiana jest z udziałem najwyższych władz państwowych honorowa zmiana warty. Tego dnia odbywają się także defilady. Pierwsza taka defilada w powojennych czasach miała miejsce w 2007 roku na Alejach Ujazdowskich w Warszawie. W tym wydarzeniu wzięło udział około sto pojazdów, samoloty, śmigłowce oraz około tysiąca żołnierzy.

Również w województwie podlaskim corocznie odbywają się uroczystości związane ze Świętem Wojska Polskiego. W ubiegłym roku w Białymstoku odbył się pokaz sprzętu wojskowego oraz piknik rodzinny, a w Łomży odsłonięty został mural marszałka Piłsudskiego.

W tym roku główne uroczystości wojewódzkie odbędą się w Białymstoku. Rozpoczną się o godzinie 12:30 pod pomnikiem marszałka Józefa Piłsudskiego. Od 13:30 do 16:00 na Rynku Kościuszki można będzie zobaczyć pokaz sprzętu wojskowego. W godzinach od 9:30 do 16:30 można również będzie bezpłatnie zwiedzić Muzeum Wojska w Białymstoku.

Skomentuj

W związku ze zmianą systemu komentarzy, użytkownicy zarejestrowani przed dniem 18.04.2019r. muszą na nowo utworzyć konto na portalu, ponieważ konta użytkowników oraz komentarze ze starego systemu nie były migrowane.

McDonald's
August
DANBUS
Foto Bajka - Lustra
Zakład stolarski