• 1
  • 2
  • 3
środa, 15 sierpień 2018 00:01

Święto Wojska Polskiego

Napisane przez KR
Źródło: wikipedia.org Źródło: wikipedia.org

15 sierpnia obchodzone jest święto Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej. Tego dnia odbywają się uroczyste Msze Święte oraz defilady.

Święto Wojska Polskiego zostało ustanowione na pamiątkę zwycięskiej Bitwy Warszawskiej w 1920, stoczonej w czasie wojny polsko-bolszewickiej. Obowiązuje ono od 13 sierpnia 1992 roku. Jest to dzień wolny od pracy, ponieważ przypada w tym samym czasie co liturgiczne święto Wniebowzięcia Matki Bożej, dla którego ustawodawca wprowadził wolne.

Dnia 15 sierpnia we wszystkich kościołach polowych w Polsce odprawiane są uroczyste Msze Święte w intencji poległych na polu chwały. Pamięć żołnierzy czci się również na cmentarzach Apelem Poległych, zaś w Warszawie przed Grobem Nieznanego Żołnierza odprawiana jest z udziałem najwyższych władz państwowych honorowa zmiana warty. Tego dnia odbywają się także defilady. Pierwsza taka defilada w powojennych czasach miała miejsce w 2007 roku na Alejach Ujazdowskich w Warszawie. W tym wydarzeniu wzięło udział około sto pojazdów, samoloty, śmigłowce oraz około tysiąca żołnierzy.

Również w województwie podlaskim corocznie odbywają się uroczystości związane ze Świętem Wojska Polskiego. W ubiegłym roku w Białymstoku odbył się pokaz sprzętu wojskowego oraz piknik rodzinny, a w Łomży odsłonięty został mural marszałka Piłsudskiego.

W tym roku główne uroczystości wojewódzkie odbędą się w Białymstoku. Rozpoczną się o godzinie 12:30 pod pomnikiem marszałka Józefa Piłsudskiego. Od 13:30 do 16:00 na Rynku Kościuszki można będzie zobaczyć pokaz sprzętu wojskowego. W godzinach od 9:30 do 16:30 można również będzie bezpłatnie zwiedzić Muzeum Wojska w Białymstoku.

Skomentuj

W związku ze zmianą systemu komentarzy, użytkownicy zarejestrowani przed dniem 18.04.2019r. muszą na nowo utworzyć konto na portalu, ponieważ konta użytkowników oraz komentarze ze starego systemu nie były migrowane.

DrewSot