• 1
  • 2
  • 3
sobota, 18 sierpień 2018 00:08

Pogoda nie rozpieszcza rolników

Napisane przez KR
Źródło: pixabay.com Źródło: pixabay.com

Najpierw zaatakowała susza, następnie gwałtowne opady deszczu oraz gradu. Konsekwencje takiej pogody okazały się tragiczne w skutkach dla rolników.

Susza spowodowała straty w ponad 66 tysiącach gospodarstw. Po okresie bez opadów przyszła kolej na obfite deszcze z gradobiciami, które wymusiły na rolnikach przerwanie żniw. Jest to już drugi rok z rzędu, kiedy pogoda nie pomaga w uprawach. W zeszłym roku nadmierne opady spowodowały porastanie roślin w kłosach. Na terenie całej Polski istnieją niestety odmiany pszenżyt, które w taki sposób reagują na wysoką ilość wody. Duże opady są pozytywne jedynie dla tych, którzy hodują kukurydzę i ziemniaki oraz hodują bydło. Pozostali rolnicy muszą się w takim wypadku liczyć jedynie ze stratami. W konsekwencji żniwa się opóźniają, a zawilgotniały materiał oznacza podwyższenie cen zbiorów z uwagi na dodatkowe koszty, które rolnicy muszą przeznaczyć na jego suszenie. 

W tym roku chodzi przede wszystkim o suszę, ale problem porastania zbóż również dotknął niektóre gospodarstwa. W takich przypadkach eksperci są zgodni - rolnicy potrzebują wymiernego wsparcia, bez którego opłacalność ich działalności staje pod znakiem zapytania. Pojawia się coraz więcej głosów na temat rozszerzenia zakresu upraw, które są objęte szacowaniem suszy. Pozwoliłoby to na uzyskanie większej ilości odszkodowań z tytułu poniesionych strat. Zwiększenie dopłat do materiału siewnego pozwoliłoby rolnikom pozyskać dobre nasiona potrzebne do jesiennych zasiewów. Po tak trudnych warunkach atmosferycznych nie będą oni niestety mieli własnych nasion odpowiedniej jakości. Taki porośnięty grzybem materiał to nic innego jak kolejne straty dla nich, a za chwilę również dla całej gospodarki.

Skomentuj

W związku ze zmianą systemu komentarzy, użytkownicy zarejestrowani przed dniem 18.04.2019r. muszą na nowo utworzyć konto na portalu, ponieważ konta użytkowników oraz komentarze ze starego systemu nie były migrowane.

DrewSot