• 1
  • 2
  • 3
piątek, 07 wrzesień 2018 12:57

Obelisk w parku oraz komiks ku pamięci o Bohaterze Ziemi Lipskiej

Napisane przez IW
Obelisk w parku oraz komiks ku pamięci o Bohaterze Ziemi Lipskiej UM Lipsk

Pomnik upamiętniający bohaterskie czyny mieszkańca Lipska stanął w parku naprzeciwko Muzeum, w pobliżu ulicy noszącej jego nazwisko. „Gdyby nie jego odwaga i skuteczność działania, wielu z nas dziś by nie było” – komentują dziś mieszkańcy Lipska.

Z inicjatywy radnych i rodziny Żłobikowskich, w parku został postawiony obelisk z tablicą poświęcony pamięci pchor. Stanisława Żłobikowskiego. W dniu Święta Wojska Polskiego, 15 sierpnia, odbyło się uroczyste odsłonięcie i poświęcenie tego obiektu.

Uroczystości zapoczątkowała msza św. w kościele parafialnym, tym samym, w którym historia ta się rozpoczęła.

- Kościół Matki Bożej Anielskiej w Lipsku, który teraz możemy spokojnie podziwiać budowany był przez 6 długich lat. Nie było dźwigów, podnośników, cegły wnoszono na plecach. Imponujących rozmiarów neogotycka świątynie została szczęśliwie ukończona w 1914 r. siłami rąk mieszkańców Lipska i okolicznych wsi. Nie spodziewali się oni, że rok później świątynie stanie się ich więzieniem i śmiertelnym zagrożeniem… W sierpniu 1915 roku podczas I wojny światowej wojska niemieckie zdobyły Lipsk i uwięziły miejscową ludność w kościele. Z kolei wojska rosyjskie stacjonujące we wsi Jałowo uznały, że wieża świątyni jest niemieckim punktem obserwacyjnym i rozpoczęły jej ostrzał. Według tabliczki wmurowanej w jedną ze ścian kościoła, świątynia doznała 155 uszkodzeń w murze, 16 pocisków przeszło na wylot, został zniszczony dach oraz wybite wszystkie okna. W tych dramatycznych okolicznościach, pod wpływem chwili dziewiętnastoletni Stanisław Żłobikowski wraz z kolegą (nazwisko kolegi nie jest do końca znane, jedne źródła mówią o Pawle Chomiczewskim, inne o Czarkowskim)niepostrzeżenie wymknęli się z kościoła, przeprawili przez rzekę Biebrzę i narażając życie przedarli się przez linię frontu, aby przekonać dowódcę wojsk rosyjskich o zaprzestaniu ostrzału świątyni ze względu na to, iż jest tam przetrzymywana ludność cywilna, kobiety i dzieci. Dowódca rosyjski po wysłuchaniu Stanisława i kolegi odstąpił od ostrzału. Ludzie zostali ocaleni. Stanisław Żłobikowski zginął 4 kwietnia 1919 r. w akcji pod Nową Myszą (obecnie teren Białorusi) podczas wojny z Bolszewikami. Pośmiertnie został odznaczony Medalem Niepodległości – relacjonował to wydarzenie sprzed lat krewny bohatera, Piotr Żłobikowski.

Następnie zebrani przemaszerowali do parku, gdzie odsłonięcia pomnika dokonali: Lech Łępicki, burmistrz Lipska, Jan Krysiuk, wiceprzewodniczący Rady Miejskiej w Lipsku oraz Bronisław i Piotr Żłobikowscy. Ceremoniału poświęcenia obelisku dokonał ks. kanonik Waldemar Sawicki. Swoją obecnością uroczystość uświetnili przedstawiciele władz wojewódzkich na czele z marszałkiem Bogdanem Dyjukiem i powiatowych z Jarosławem Szlaszyńskim, starostą augustowskim.

Powstał komiks upamiętniający Bohatera Ziemi Lipskiej

Zadanie pn. "Lokalny bohater - Superbohater" było realizowane przez Miejsko Gminny Ośrodek Kultury w Lipsku w ramach projektu Pomost dla Niepodległej.

W ramach zadania grupa uczennic lipskiej szkoły spotykała się do czerwca, aby pod czujnym okiem artysty plastyka, Jacka Marcinkowskiego, rysować komiks obrazujący wydarzenia z udziałem naszego lokalnego bohatera Stanisława Żłobikowskiego. Komiks został wydany drukiem i rozdany mieszkańcom Lipska podczas uroczystości odsłonięcia tablicy pamiątkowej poświęconej śp. pchor. Żłobikowskiego - 15 sierpnia. Komiks można otrzymać odwiedzając Ośrodek Kultury w Lipsku.

UM w Lipsku

Skomentuj

W związku ze zmianą systemu komentarzy, użytkownicy zarejestrowani przed dniem 18.04.2019r. muszą na nowo utworzyć konto na portalu, ponieważ konta użytkowników oraz komentarze ze starego systemu nie były migrowane.

DrewSot