• 1
  • 2
  • 3
  • 4
piątek, 07 wrzesień 2018 12:57

Obelisk w parku oraz komiks ku pamięci o Bohaterze Ziemi Lipskiej

Napisane przez IW
Obelisk w parku oraz komiks ku pamięci o Bohaterze Ziemi Lipskiej UM Lipsk

Pomnik upamiętniający bohaterskie czyny mieszkańca Lipska stanął w parku naprzeciwko Muzeum, w pobliżu ulicy noszącej jego nazwisko. „Gdyby nie jego odwaga i skuteczność działania, wielu z nas dziś by nie było” – komentują dziś mieszkańcy Lipska.

Z inicjatywy radnych i rodziny Żłobikowskich, w parku został postawiony obelisk z tablicą poświęcony pamięci pchor. Stanisława Żłobikowskiego. W dniu Święta Wojska Polskiego, 15 sierpnia, odbyło się uroczyste odsłonięcie i poświęcenie tego obiektu.

Uroczystości zapoczątkowała msza św. w kościele parafialnym, tym samym, w którym historia ta się rozpoczęła.

- Kościół Matki Bożej Anielskiej w Lipsku, który teraz możemy spokojnie podziwiać budowany był przez 6 długich lat. Nie było dźwigów, podnośników, cegły wnoszono na plecach. Imponujących rozmiarów neogotycka świątynie została szczęśliwie ukończona w 1914 r. siłami rąk mieszkańców Lipska i okolicznych wsi. Nie spodziewali się oni, że rok później świątynie stanie się ich więzieniem i śmiertelnym zagrożeniem… W sierpniu 1915 roku podczas I wojny światowej wojska niemieckie zdobyły Lipsk i uwięziły miejscową ludność w kościele. Z kolei wojska rosyjskie stacjonujące we wsi Jałowo uznały, że wieża świątyni jest niemieckim punktem obserwacyjnym i rozpoczęły jej ostrzał. Według tabliczki wmurowanej w jedną ze ścian kościoła, świątynia doznała 155 uszkodzeń w murze, 16 pocisków przeszło na wylot, został zniszczony dach oraz wybite wszystkie okna. W tych dramatycznych okolicznościach, pod wpływem chwili dziewiętnastoletni Stanisław Żłobikowski wraz z kolegą (nazwisko kolegi nie jest do końca znane, jedne źródła mówią o Pawle Chomiczewskim, inne o Czarkowskim)niepostrzeżenie wymknęli się z kościoła, przeprawili przez rzekę Biebrzę i narażając życie przedarli się przez linię frontu, aby przekonać dowódcę wojsk rosyjskich o zaprzestaniu ostrzału świątyni ze względu na to, iż jest tam przetrzymywana ludność cywilna, kobiety i dzieci. Dowódca rosyjski po wysłuchaniu Stanisława i kolegi odstąpił od ostrzału. Ludzie zostali ocaleni. Stanisław Żłobikowski zginął 4 kwietnia 1919 r. w akcji pod Nową Myszą (obecnie teren Białorusi) podczas wojny z Bolszewikami. Pośmiertnie został odznaczony Medalem Niepodległości – relacjonował to wydarzenie sprzed lat krewny bohatera, Piotr Żłobikowski.

Następnie zebrani przemaszerowali do parku, gdzie odsłonięcia pomnika dokonali: Lech Łępicki, burmistrz Lipska, Jan Krysiuk, wiceprzewodniczący Rady Miejskiej w Lipsku oraz Bronisław i Piotr Żłobikowscy. Ceremoniału poświęcenia obelisku dokonał ks. kanonik Waldemar Sawicki. Swoją obecnością uroczystość uświetnili przedstawiciele władz wojewódzkich na czele z marszałkiem Bogdanem Dyjukiem i powiatowych z Jarosławem Szlaszyńskim, starostą augustowskim.

Powstał komiks upamiętniający Bohatera Ziemi Lipskiej

Zadanie pn. "Lokalny bohater - Superbohater" było realizowane przez Miejsko Gminny Ośrodek Kultury w Lipsku w ramach projektu Pomost dla Niepodległej.

W ramach zadania grupa uczennic lipskiej szkoły spotykała się do czerwca, aby pod czujnym okiem artysty plastyka, Jacka Marcinkowskiego, rysować komiks obrazujący wydarzenia z udziałem naszego lokalnego bohatera Stanisława Żłobikowskiego. Komiks został wydany drukiem i rozdany mieszkańcom Lipska podczas uroczystości odsłonięcia tablicy pamiątkowej poświęconej śp. pchor. Żłobikowskiego - 15 sierpnia. Komiks można otrzymać odwiedzając Ośrodek Kultury w Lipsku.

UM w Lipsku

Skomentuj

W związku ze zmianą systemu komentarzy, użytkownicy zarejestrowani przed dniem 18.04.2019r. muszą na nowo utworzyć konto na portalu, ponieważ konta użytkowników oraz komentarze ze starego systemu nie były migrowane.

August
McDonald's
MIRAD - Bar przy kominku
Opał klasy PREMIUM
DANBUS

Najnowsze komentarze