Wydrukuj tę stronę
środa, 17 październik 2018 17:02

Czy pająki piją wodę?

Napisane przez PL
Fot. Bogusław Dudziuk Fot. Bogusław Dudziuk

Nie tylko większość z nich pije wodę- ale i ta potrzeba przyczyniła się do powstania mitu, że rury kanalizacyjne to doskonałe miejsce dla pająków. Krople z kranu lub prysznica, gromadzące się wokół odpływów i w zagłębieniach wanien i umywalek są doskonałym źródłem wody ... a chwilę później więzieniem. Strome, śliskie ścianki armatury uniemożliwiają ucieczkę inną niż do odpływu.

W zależności od gatunku, pająki bardzo różnie gaszą swoje pragnienie. Ptasznikowate pokrywają pajęczyną jamy długie na ponad metr i w niej zatrzymują wilgoć, pogońcowate piją rano krople rosy, a np. krzyżak ogrodowy pożera rano swoją pajęczynę. Tarantula ma w sobie duszę romantyka i spija krople rosy z liści. Mniej czuła ale nie mniej literacka jest czarna wdowa, która cały potrzebny płyn zdobywa wysysając soki ze swoich ofiar.

Najciekawsze pająki podlaskie

Nasosznik trzęś- nazwa pochodzi prawdopodobnie do właściwej mu techniki bojowej. Ten pająk, gdy się go przestraszy, trzęsie się z zamiarem odstraszenia wroga. Spotykamy się z nim zazwyczaj na rogach ścian i pod sufitami w piwnicach.

Kątnik większy- co bardziej strachliwego człowieka jest w stanie przeprawić o zawał albo przynajmniej gęsią skórkę i okrzyk grozy. Większy od złotówki, gruby- w horrorze może nie mógłby grać głównej roli ale gdyby jeszcze podrósł? Został wybrany europejskim pająkiem roku 2008 przez The European Society of Arachnology. Spotkać laureata można na strychach, za meblami i w piwnicach- na jesieni zaś samce poszukują samic i spacerują gdzie oczy poniosą.

Zimą za wędrówki zabiera się za to Sieciarz jaskiniowy. Na stałe melduje się w studzienkach kanalizacyjnych, jaskiniach, piwnicach, a także u wylotów tuneli kolejowych. Buduje nietypową sieć, po której przemieszcza się podczas swoich łowów. Odwłok liczy około półtora centymetra ale wraz z odnóżami to blisko 5 centymetrów więc rozmiar ma słuszny- a jeśli do tego dorzucić tytuł najbardziej jadowitego pająka w Polsce- arachnofobia zaczyna mieć sens. Na szczęście, chociaż ukąszenie może być bardzo nieprzyjemne (porównywalne do użądlenia przez sporego szerszenia), nie stanowi wielkiego zagrożenia dla człowieka.

Tygrzyk paskowany budzi grozę bo kojarzy się z egzotyczną odmianą pająka- przypomina swoim ubarwieniem osę. Właściwie tylko samica- męski osobnik jest o wiele mniejszy od samicy, w dodatku ubarwiony jest w całości na brązowo-szaro. W Polskim domu to bezpieczniejsze rozwiązanie.

Takie kolory ma także Sidlisz piwniczny. Jest to gatunek, który przejawia bardzo rzadkie u pająków zachowania społeczne. Cechą charakterystyczną tego gatunku jest to, że samica opiekuje się swoim potomstwem, a następnie pozwala mu się pożreć. Wspaniała pajęcza mama!

Brrr... lepiej uciekać z piwnicy, najlepiej na łąkę. Ale i tu jest ryzyko spotkania pająków, w dodatku barwnych nie tylko osobowościowo. Na pierwszy ogień weźmy Kwietnika. Jest gatunkiem pospolicie występującym w naszym kraju głównie na łąkach, skrajach lasów czy w naszych ogrodach. W dodatku ma ksywkę- kameleon. Jak on- potrafi zmieniać ubarwienie i upodabniać się do kwiatów. Potrafi zmienić poziom koncentracji żółtego barwnika do powierzchniowych (samica staje się żółta) bądź głębiej położonych warstw skóry (zmiana barwy na białą). Paraliżujący jad pozwala temu gatunkowi szybko obezwładnić uzbrojone w niebezpieczne żądło pszczoły czy trzmiele, a do tego specjalna budowa odnóży umożliwia poruszanie się bokiem lub tyłem jak kraby. Bardzo uzdolnione egzemplarze.

Darownik przedziwny jest równie pomysłowy. Swoją kreatywność zainwestował w romantyczny zwyczaj. Żeby zyskać przychylność samicy, samiec przynosi jej starannie owinięty pajęczyną prezent którym zwykle jest mucha... Następnie szeroko rozstawia przednie odnóża by wręczyć swojej wybrance tenże „smakołyk”. Istny pajęczy rycerz. Konia nie ma, ale ma muchę. Jeśli samica zainteresuje się podarkiem, podejdzie i zacznie go zjadać- jest szansa na zbliżenie i wszyscy zadowoleni.

Guzoń pajęczarz – z wyglądu niepozorny ale silny duchem- jest wyspecjalizowanym łowcą innych pająków. Wyrusza na polowanie nocą, wyszukuje sieci innych pająków po czym szarpie nicią udając.... schwytaną zdobycz. Zadowolonego, niczego nie spodziewającego się myśliwego uśmierca natychmiast. Podstępne stworzenie.

W naszych okolicach są także pająki które plotą sieci pod powierzchnią wody, a kiedy nadchodzi zima wyszukują pustą muszlę ślimaka, zaszywają pajęczyną otwór wejściowy, po czym pływają w niej po powierzchni wody. Wraz z nastaniem chłodów powietrze w muszli zmniejsza objętość co powoduje dostanie się do środka małych ilości wody. Dzięki temu obciążeniu opada ona na dno i pająk może w niej spokojnie przezimować.

Taki na przykład plądrownik dzięki specjalnym substancjom obecnym w jego krwi zapobiegającym tworzeniu się kryształków lodu, zamarza dopiero w temperaturze -7 °C, a zapadając w bezruch wytrzymuje nawet 20 stopniowe mrozy.

Najbardziej okazały, największy i najsilniejszy rodzimy gatunek pająka – bagnik nadwodny zamieszkuje wody stojące jak i wolno płynące, porośnięte roślinnością wodną. Pająk którego rozpiętość odnóży przekracza 7 cm...to już filmowy rozmiar. Co gorsza są sytuacje kiedy wykazuje agresję wobec człowieka, a jego bolesne ugryzienie może skończyć tzw. wędkarskim kacem. Jego objawy to silne zatrucie, bóle głowy, biegunka i wymioty.

Podobne objawy dają czasem wyprawy na ryby, może to efekt spotkania takiego bagnika?