• 1
  • 2
  • 3
czwartek, 01 listopad 2018 00:49

Wszystkich Świętych – dzień pamięci i zadumy

Napisane przez KR
Źródło: pixabay.com Źródło: pixabay.com

Jak co roku, dnia 1 listopada wybieramy się na cmentarze, aby pochylić się nad grobami naszych bliskich zmarłych. Ten dzień to dobry czas na wyciszenie i przemyślenia.

W Kościele uroczystość Wszystkich Świętych obchodzi się, aby uczcić chrześcijan, którzy osiągnęli zbawienie i przenieśli się do nieba. W tym dniu kapłani odprawiają uroczystą mszę za dusze zmarłych oraz wskazują wiernym, którzy nadal stąpają po ziemi, drogę prowadzącą do świętości.

Dzień Wszystkich Świętych jest świętem nieruchomym i dniem ustawowo wolnym od pracy.

Zgodnie z tradycją, 1 listopada większość z nas udaje się na cmentarze, aby odwiedzić groby swoich bliskich: rodziców, krewnych, przyjaciół, znajomych. Mogiły przyozdabia się wtedy wiązankami, bukietami kwiatów i zapalonymi zniczami. Modlitwą i symbolicznym płomieniem znicza okazujemy wszystkim, którzy odeszli, że o nich pamiętamy.

Dzień po Wszystkich Świętych, czyli Dzień Zaduszny, zwany również Zaduszkami czy Świętem Zmarłych, w Kościele katolickim jest wyrazem przekonania o obcowaniu świętych, zmartwychwstaniu ciał, życiu wiecznym oraz skuteczności modlitwy wstawienniczej. Również tego dnia wielu z nas udaje się na groby bliskich, aby zapalić im symboliczne „światełko”.

Skomentuj

W związku ze zmianą systemu komentarzy, użytkownicy zarejestrowani przed dniem 18.04.2019r. muszą na nowo utworzyć konto na portalu, ponieważ konta użytkowników oraz komentarze ze starego systemu nie były migrowane.

McDonald's
August
DANBUS
Foto Bajka - Lustra
MIRAD - Bar przy kominku