• 1
  • 2
  • 3
czwartek, 01 listopad 2018 00:49

Wszystkich Świętych – dzień pamięci i zadumy

Napisane przez KR
Źródło: pixabay.com Źródło: pixabay.com

Jak co roku, dnia 1 listopada wybieramy się na cmentarze, aby pochylić się nad grobami naszych bliskich zmarłych. Ten dzień to dobry czas na wyciszenie i przemyślenia.

W Kościele uroczystość Wszystkich Świętych obchodzi się, aby uczcić chrześcijan, którzy osiągnęli zbawienie i przenieśli się do nieba. W tym dniu kapłani odprawiają uroczystą mszę za dusze zmarłych oraz wskazują wiernym, którzy nadal stąpają po ziemi, drogę prowadzącą do świętości.

Dzień Wszystkich Świętych jest świętem nieruchomym i dniem ustawowo wolnym od pracy.

Zgodnie z tradycją, 1 listopada większość z nas udaje się na cmentarze, aby odwiedzić groby swoich bliskich: rodziców, krewnych, przyjaciół, znajomych. Mogiły przyozdabia się wtedy wiązankami, bukietami kwiatów i zapalonymi zniczami. Modlitwą i symbolicznym płomieniem znicza okazujemy wszystkim, którzy odeszli, że o nich pamiętamy.

Dzień po Wszystkich Świętych, czyli Dzień Zaduszny, zwany również Zaduszkami czy Świętem Zmarłych, w Kościele katolickim jest wyrazem przekonania o obcowaniu świętych, zmartwychwstaniu ciał, życiu wiecznym oraz skuteczności modlitwy wstawienniczej. Również tego dnia wielu z nas udaje się na groby bliskich, aby zapalić im symboliczne „światełko”.

Skomentuj

W związku ze zmianą systemu komentarzy, użytkownicy zarejestrowani przed dniem 18.04.2019r. muszą na nowo utworzyć konto na portalu, ponieważ konta użytkowników oraz komentarze ze starego systemu nie były migrowane.