• 1
  • 2
  • 3
  • 4
poniedziałek, 26 listopad 2018 12:43

Dziadowa Góra

Napisane przez  EM

Jadąc drogą z Aten w kierunku Nowinki mijamy skrzyżowanie w lewo, w kierunku Upustka. Za tym skrzyżowaniem, po lewej stronie jest stok wzgórza nazywany przez miejscowych Dziadową Górą. Otóż za dawnych czasów, kiedy ludziom materialnie żyło się znacznie gorzej niż dzisiaj, ubogich było tak dużo, że stanowili wręcz odrębną grupę społeczną z własnym królem i jurysdykcją.

Dwóch z nich wędrowało po tak zwanej „prośbie". Polegało to na tym, że chodzili w danej miejscowości od zagrody do zagrody, prosząc o datki w naturze w postaci żywności bądź ubrania lub materialne, w postaci drobnych kwot pieniężnych. Za dobre uczynki dziękowali ofiarodawcom modlitwą. Takich dwóch żebraków odwiedziło wieś Podnowinka (wówczas zwaną Hapowem). Kiedy już całą wieś przeszli po prośbie, otrzymawszy datki, skierowali swe kroki ku majątkowi Ateny. A że dzień był upalny, zeszli z drogi i usiedli na zboczu przyległego wzgórza, aby odpocząć.

Po odpoczynku i posileniu się żywnością, którą otrzymali, zaczęli liczyć swe „uproszone" pieniądze. Wówczas okazało się, że jeden z nich posiada kwotę o jeden grosz większą, a przecież żebrali wspólnie. Drugi wystąpił z roszczeniem o ten grosz. Pierwszy oddać grosza nie chciał -doszło do bójki, poszły w ruch dziadowskie kije. W wyniku bójki jeden padł od uderzenia kijem martwy, czyli dziad zabił dziada kijem za grosz.

Co stało się z dziadem, który przeżył? Nie wiadomo. Okoliczni mieszkańcy od czasu tego wydarzenia nazywają to wzgórze Dziadową Górą. Od opisanej historii wiele czasu minęło. Wielu z nas narzeka na biedę, ale na szczęście nikt po prośbie nie musi chodzić. A czy są obecnie „dziady"? Na to pytanie musimy sobie sami odpowiedzieć. Osobiście życzę każdemu, ażeby był bogaty, albowiem od biednego trudno oczekiwać pożyczki, a bogaty może pożyczy. Chyba, że okaże się...


Edward Milewski

Komentarze  

#1 Bogusław 2018-11-28 08:24
Interesowałem się pochodzeniem nazwy "Dziadowa góra" i się dowiedziałem, że powieszono tam dziada za jakieś przewinienie "znaczne" zaraz po 2 wojnie światowej.
Nie będę się upierał, która wersja jest prawidłowa bo może "trzecia"
Teren ma bogatą ale milczącą historię. Z "dziadowej" w kierunku Upustka w odległości jakieś 300 m przy samej drodze jest niewielki cmentarz żołnierski z 1914.
Cytować

Dodaj komentarz

Jeżeli dodajesz komentarz jako "gość", pamiętaj że przed publikacją musimy go zatwierdzić (co może trochę potrwać).

Nie chcesz czekać na zatwierdzenie komentarza? Zaloguj się, wtedy komentarze będą publikowane automatycznie od razu po ich dodaniu przez Ciebie.


Kod antyspamowy
Odśwież

Zakład stolarski
Foto Bajka - Fotograf
MIRAD - Bar przy kominku
Foto Bajka - Lustra
^ REKLAMA ^

Publikacje wg daty:

« Luty 2019 »
Pn Wt Śr Czw Pt Sb Nie
        1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28      
Inter Meble
Tepete - Auto zastępcze
Usługi teletechniczne
Weterynarz
Opał klasy PREMIUM
^ REKLAMA ^
KA-MIX
Biuro Rachunkowe
GENERALI
5Stand Up Piotr Wojteczek
^ REKLAMA ^