Wydrukuj tę stronę
czwartek, 29 listopad 2018 11:55

Andrzejki – wieczór wróżb i magii

Napisane przez KR
Źródło: pixabay.com Źródło: pixabay.com

W nocy z 29 na 30 listopada, w wigilię świętego Andrzeja, czeka nas mnóstwo emocji związanych z wróżbami. Jest to również doskonała okazja do urządzenia ostatnich zabaw przed zbliżającym się adwentem.

„Święty Andrzej wróży szczęście i szybkie zamęście”

W dawnych czasach Andrzejki i związane z tym świętem wróżby odbywały się tylko i wyłącznie dla niezamężnych dziewcząt. Do obchodów podchodzono wtedy w sposób poważny, a każdą wróżbę interpretowano w sposób indywidualny. Dzięki magii młode panny miały się dowiedzieć kim będzie ich przyszły małżonek i kiedy mogą spodziewać się ślubu. Z biegiem czasu charakter Andrzejek przybrał mniej oficjalną postać. W obchodach tego dnia brały już udział całe grupy młodzieży składające się zarówno z dziewcząt jak i z chłopców.

Najpopularniejsze wróżby Andrzejkowe

Lanie wosku

Ta wróżba polega na przelewaniu gorącego wosku przez klucz na zimną wodę i interpretowaniu powstałego kształtu. Może to być na przykład wygląd lub zawód przyszłego męża. Ale tak naprawdę wszystko zależy od naszej wyobraźni.
 
Ustawianie butów

Ten zwyczaj przepowiadania przyszłości polega na ustawianiu, jeden za drugim, butów od ściany do progu domu. But, który jako pierwszy dotknie progu wróży jego właścicielowi rychły ślub.

Przekłuwanie imion spisanych na kartce

Zgodnie z tradycją, z czerwonych kartek wycina się serca, a na nich wypisuje męskie i żeńskie imiona. Przekłute imię będzie imieniem przyszłego męża lub żony wróżącego.

Wróżenie z jabłek

Jabłko obieramy w taki sposób, aby jego obierka utworzyła jak najdłuższy pasek, po czym taką skórką rzucamy przez ramię. Litera, w jaką ukształtuje się skórka będzie pierwszą literą imienia naszego przyszłego partnera lub partnerki.

Dawne wróżby Andrzejkowe

- Młode dziewczyny wysiewały w garnkach lub na skrawku pola ziarna lnu oraz konopi i zagrabiały je męskimi spodniami. Taki zabieg miał sprowadzić do domu kandydata na męża.

- Panny losowały przedmioty o symbolicznym znaczeniu. Listek oznaczał staropanieństwo, obrączka lub wstążka z czepka – bliski ślub, różaniec – stan zakonny.

- Dziewczęta ustawione w koło wpuszczały do środka gąsiora z zawiązanymi oczami. Ta, do której ptak podszedł jako do pierwszej, ta jako pierwsza miała wyjść za mąż.

- Niezamężne dziewczyny kładły na ławie placki wysmarowane tłuszczem i wpuszczały do izby psa. Każdy placek symbolizował jedną z wróżących. Ta dziewczyna, której ciasto zostało zjedzone przez zwierzę jako pierwsze, ta pierwsza miała znaleźć sobie męża.

- Ucięta przez pannę w dniu świętego Andrzeja gałązka wiśni lub czereśni, która zakwitła w wigilię Bożego Narodzenia oznaczała rychłe zamążpójście.

- Młoda dziewczyna, która przez cały dzień pościła i modliła się do świętego Andrzeja, miała ujrzeć we śnie swojego przyszłego ukochanego.