• 1
  • 2
  • 3
wtorek, 04 grudzień 2018 11:43

Zima – trudny okres dla zwierząt

Napisane przez KR
Źródło: pixabay.com Źródło: pixabay.com

Okres mrozów, opadów śniegu, silnych wiatrów oraz zamarzającej ziemi to bardzo trudny czas dla wolno żyjących zwierząt. Wiele z nich, bez pomocy ze strony człowieka, nie miałaby szans na przetrwanie. Dlatego, szczególnie zimą, nie zapominajmy o naszych mniejszych braciach.

Dokarmiajmy, ale z głową

Należy pamiętać, że dokarmianie zwierząt nie zawsze musi przynosić im korzyści, a czasami może przynieść nawet więcej szkody. Dokarmianie na własną rękę np. zwierząt leśnych może skutkować tym, że stracą one instynkt potrzebny do poszukiwania pożywienia i bez naszej pomocy nie będą mogły samodzielnie przetrwać. Podawanie zwierzętom nieodpowiedniego rodzaju pokarmu także może mieć niekorzystny skutek. Drastyczna zmiana w ich diecie, czy podawanie produktów, których nie wolno im jeść, może spowodować nawet śmierć zwierzęcia. Dlatego warto przestrzegać zasad prawidłowego dokarmiania zwierząt.

Zasady dokarmiania zwierząt zimą

1. Dla ptaków idealnym miejscem na dokarmianie będzie karmnik, w którym zawsze będą mogły znaleźć pożywienie. Powinien być on wykonany z materiału, do którego karma nie przymarznie oraz powinien być usytuowany z dala od krzewów, aby żerujące ptaki nie musiały obawiać się ataku ze strony czającego się w nich drapieżnika.

2. Dobranie odpowiedniej karmy, która jak najbardziej przypomina pokarm naturalny danego zwierzęcia. W przypadku ptaków będą to ziarna bez dodatku soli czy cukru. Odpowiednie będą proso, drobne i grube kasze, łuskany słonecznik, pestki dyni. Ptaki nie pogardzą również płatkami owsianymi. Dla sikor, kiedy temperatura spada poniżej zera, możemy wywiesić surową, niesoloną i nieprzyprawioną słoninę.

3. Należy pamiętać, aby w karmniku zawsze znalazła się czysta, niezamarznięta woda. Jest to bardzo ważny element dokarmiania ptaków zimą.

4. Ptactwo wodne najlepiej dokarmiać po konsultacji z przedstawicielami lokalnych kół ochrony przyrody czy towarzystw ornitologicznych. Wskażą nam oni odpowiednie miejsca, w których możemy karmić zwierzęta oraz podadzą wskazówki, jakiego rodzaju pożywienie im przynosić.

5. Należy dbać o zróżnicowanie ilości podawanego zwierzętom pokarmu oraz dbać o to, aby w karmnikach nie pozostawało nadpsute pożywienie.

6. Ssaki leśne powinniśmy dokarmiać jedynie po wcześniejszej konsultacji z leśnikiem. Podpowie on jaki rodzaj pokarmu możemy przynosić zwierzętom oraz gdzie możemy go zostawiać.
 
7. Należy pamiętać o systematyczności. Jeśli już zdecydujemy się na dokarmianie zwierząt pamiętajmy o konsekwencji w swoich działaniach. Podawajmy pożywienie przez cały okres zimowy, przedwiośnie oraz wczesną wiosną. Zbyt szybkie przerwanie dokarmiania może wywołać bowiem poważniejsze skutki niż nierozpoczynanie go wcale.
 
8. Nie wolno dokarmiać zwierząt przez cały rok, ponieważ wiosną oraz latem czy wczesną jesienią mają one mnóstwo źródeł naturalnego, najbardziej dla nich odpowiedniego pożywienia.
 
Dokarmianie zwierząt zimą to z całą pewnością bardzo duża pomoc oraz wsparcie, jakie możemy im okazać podczas tego trudnego dla nich okresu. Róbmy to mądrze, a takie działania przyniosą obopólne korzyści. Zwierzęta przetrwają zimę, a my będziemy mogli cieszyć się z możliwości obcowania z dziką przyrodą, czy to podczas spaceru po parku, w lesie, czy obserwując ją zza okna naszego domu.

Skomentuj

W związku ze zmianą systemu komentarzy, użytkownicy zarejestrowani przed dniem 18.04.2019r. muszą na nowo utworzyć konto na portalu, ponieważ konta użytkowników oraz komentarze ze starego systemu nie były migrowane.

DrewSot