• 1
  • 2
wtorek, 04 grudzień 2018 15:26

Barbórka – górnicze święto

Napisane przez KR
Źródło: pixabay.com Źródło: pixabay.com

4 grudnia przypada dzień świętej Barbary z Nikomedii, patronki dobrej śmierci i trudnej pracy. Właśnie wtedy wszyscy górnicy obchodzą swoje święto.

Według wierzeń święta Barbara roztacza swoją opiekę nie tylko nad górnikami, ale także hutnikami, marynarzami, rybakami, geologami i kamieniarzami. Barbórka obchodzona jest przez wszystkich pracowników, którzy zajmują się wydobywaniem paliw kopalnych.

Tradycyjnie obchody Barbórki rozpoczynają się poranną mszą w kościele lub przy figurze świętej Barbary. Charakterystyczną cechą tego święta są parady orkiestr dętych, które grają m.in. hymn górników. Barbórkowe święto od zarania swego istnienia stanowiło bardzo ważny element w życiu całych rodzin górniczych. Świętując, dziękowano świętej Barbarze za troskliwą opiekę podczas niezwykle trudnej i niebezpiecznej pracy górników. O tym, że górnicze święto wpisało się do tradycji naszego narodu świadczy jego szeroki zasięg. Już w najmłodszych klasach szkoły podstawowej dzieci zapoznają się ze znaczeniem roli górników oraz niebezpiecznymi zdarzeniami podczas ich pracy pod ziemią. Młodzież wykonuje charakterystyczne czapki górnicze, organizuje przedstawienia, recytuje wiersze. Barbórka jest również okazją do przypomnienia sobie o zasłużonych pracownikach kopalni. Są oni odznaczani medalami, otrzymują nagrody za ofiarną pracę. Od wielu lat 4 grudnia na wspólnym świętowaniu spotykają się zarówno emeryci, jak i czynnie pracujący górnicy.

Ze względu na wagę tego święta w 2018 roku Barbórka znalazła się na Krajowej Liście Niematerialnego Dziedzictwa Kulturowego.

Tradycyjnie również z okazji Barbórki do górników płyną życzenia. Zawierają one wyrazy szacunku i uznania dla ich trudnej pracy. Podkreślają, że wydobycie węgla, rud metali, gazu i innych kopalin, stanowi dziś podstawę energetyczną Polski.

Skomentuj

W związku ze zmianą systemu komentarzy, użytkownicy zarejestrowani przed dniem 18.04.2019r. muszą na nowo utworzyć konto na portalu, ponieważ konta użytkowników oraz komentarze ze starego systemu nie były migrowane.