• 1
  • 2
  • 3
  • 4
czwartek, 06 grudzień 2018 11:43

Refleksyjnie o Mikołajkach

Napisane przez  KR
Źródło: pixabay.com Źródło: pixabay.com

6 grudnia to święto, na które z niecierpliwością czekają wszystkie dzieci. Również często dorośli dają się porwać magicznemu nastrojowi tego dnia. Jest to wyjątkowy czas, kiedy dzielimy się z naszymi bliskimi symbolicznymi podarunkami.

Mikołajki to tradycyjne święto ku czci św. Mikołaja, biskupa Miry. Jest ono obchodzone corocznie 6 grudnia. Począwszy od okresu średniowiecza, w przeddzień tego święta, osoba przebrana za Mikołaja, przynosiła dzieciom prezenty. W IX wieku Mikołaj został zmieniony w baśniową postać, która w święta Bożego Narodzenia przynosi prezenty pod choinkę. Mikołajkowa tradycja uznawana jest na całym świecie, a zwyczaj wręczania prezentów wywodzi się ze średniowiecznych legend o życiu św. Mikołaja. Jedna z najbardziej znanych pochodzi z IX wieku, spisana w Konstantynopolu. Jest to opowieść o trzech córkach. Mówi ona o tym, że zanim młody Mikołaj został biskupem, mieszkał w pobliżu bogatego, lecz skąpego sąsiada, który wyśmiewał jego pobożność. Pan Bóg srodze ukarał sąsiada sprawiając, że stracił cały swój majątek i stał się bardzo biedny. Człowiek ten postanowił sprzedać swoje trzy córki, ponieważ bez posagu nie mogły wyjść za mąż. Obserwujący tę sytuację Mikołaj postanowił przyjść z pomocą dziewczętom. Trzykrotnie nocą zakradał się do domu sąsiada i wrzucał do domu pieniądze. Sąsiad, wyprawiwszy za te pieniądze już dwa wesela, postanowił sprawdzić, skąd pochodzą tajemnicze prezenty. Czuwał całą noc, po czym ze zdziwieniem odkrył, że darczyńcą był pogardzany przez niego Mikołaj. Zawstydzony sąsiad podziękował Mikołajowi i od tej pory zaczął żyć zgodnie z przykazaniami.

Od wieków św. Mikołaj kojarzy się ludziom na całym świecie z siwą brodą, pastorałem oraz długim, czerwonym płaszczem biskupim. W naszym kraju, w nocy z 5 na 6 grudnia, dzieciom wkłada się do skarpety lub do buta prezenty.

Czy wierzymy w Świętego Mikołaja?

Świat wokół nas zmienia się w błyskawicznym tempie. Technika, cyfryzacja itp., wymuszają na nas to, aby stać twardo na ziemi. Jednak jest w ludziach coś, co powoduje, że stosunkowo łatwo ulegamy magii świąt, magii prezentów i marzeń. Może niekoniecznie Mikołaj musi kojarzyć nam się z siwobrodym, dobrodusznym dziadkiem. W każdym bowiem z nas jest ten „Mikołaj”, ten ktoś, kto 6 grudnia oraz w święta Bożego Narodzenia pragnie spełniać marzenia swoich bliskich. W każdym z nas jest ktoś, kto chce pomagać ludziom biednym, starszym i samotnym. Prezent to mikołajkowy symbol. To jak gdyby atrybut Świętego Mikołaja. Każdy chyba lubi obserwować swoich bliskich, którzy obdarowani podarkami, promienieją z radości. Dzieci cieszą się z zabawek, gier, gadżetów. A dorośli? Cóż z tego, że otrzymają kolejną parę skarpetek, krawat, czy piżamę. Magia świąt, podświadoma wiara w Świętego Mikołaja, radość z upominku wyjmowanego tradycyjnie z buta czy skarpety sprawia, że wszyscy są szczęśliwi.

Żeby zatem nie zatracić się w tych pędzących coraz szybciej dniach, wierzmy w Świętego Mikołaja.

Dodaj komentarz

Jeżeli dodajesz komentarz jako "gość", pamiętaj że przed publikacją musimy go zatwierdzić (co może trochę potrwać).

Nie chcesz czekać na zatwierdzenie komentarza? Zaloguj się, wtedy komentarze będą publikowane automatycznie od razu po ich dodaniu przez Ciebie.


Kod antyspamowy
Odśwież

Zakład stolarski
Foto Bajka - Fotograf
MIRAD - Bar przy kominku
Foto Bajka - Lustra
^ REKLAMA ^

Publikacje wg daty:

« Luty 2019 »
Pn Wt Śr Czw Pt Sb Nie
        1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28      
Inter Meble
Tepete - Auto zastępcze
Usługi teletechniczne
Weterynarz
Opał klasy PREMIUM
^ REKLAMA ^
KA-MIX
Biuro Rachunkowe
GENERALI
5Stand Up Piotr Wojteczek
^ REKLAMA ^