• 1
  • 2
  • 3
poniedziałek, 10 grudzień 2018 11:54

Międzynarodowy Dzień Praw Człowieka oraz Dzień Ochrony Praw Dziecka

Napisane przez  KR
Źródło: wikipedia.org Źródło: wikipedia.org

Prawa człowieka i ochrona praw dziecka, to naczelne wartości zapisane w Konstytucji Rzeczypospolitej Polskiej. Są to podstawowe demokratyczne prawa, które zapewniają każdemu człowiekowi szeroko pojętą wolność. Nie wszędzie jednak na świecie przestrzegane są te zasady, mimo że Komisje Praw Człowieka oraz Ochrony Praw Dziecka zapewniają respektowanie tych wartości.

Konwencja Praw Człowieka

10 grudnia 1948 roku Zgromadzenie Ogólne Narodów Zjednoczonych, ustanowiło Powszechną Deklarację Praw Człowieka. Był to pierwszy dokument, który zawierał spis podstawowych praw gwarantowanych wszystkim ludziom. W wyżej wymienionej Deklaracji znalazło się trzynaście podstawowych praw i wolności, które bez względu na pochodzenie, inną narodowość, czy wyznawaną religię, dotyczą ludzi na całym świecie. Te prawa to:

- prawo do życia,
- prawo do wolności osobistej,
- zakazu tortur,
- nietykalności osobistej,
- prawo do sądu,
- wolność sumienia i wyznania,
- wolność słowa,
- prawo własności,
- wolność zgromadzeń i stowarzyszeń,
- swoboda poruszania się,
- prawo do pracy,
- prawo do ochrony zdrowia,
- prawo do nauki.

Wyżej wymienione prawa obowiązują wszystkich ludzi bez stosowania dyskryminacji, gdyż dyskryminacja sama w sobie jest już ograniczeniem swobód ludzkich. Prawa zawarte w Konwencji Praw Człowieka dotyczą wszystkich bez względu na płeć, narodowość, wyznanie, czy stan zamożności.

Deklaracja Praw Dziecka

Kilka lat po ukazaniu się Konwencji Praw Człowieka, w 1959 roku powstał pomysł o ochronie praw dziecka. Zgromadzenie Ogólne ONZ uchwaliło Konwencję o Prawach Dziecka, która zawierała spis wszystkich praw dotyczących dzieci żyjących na Ziemi. Był to jednak tylko apel o stworzenie takiego dokumentu. Mimo że Konwencja Praw Człowieka chroni również dzieci, jednak Konwencja o Prawach Dziecka szczególnie i wyłącznie odnosi się do dzieci. W 1989 roku został stworzony specjalny dokument chroniący prawa dziecka. Była to Konwencja Praw Dziecka. Zapisy mówiły o tym, że ze względu na niedojrzałość fizyczną i umysłową, dzieci powinny być otaczane szczególną opieką i troską zarówno przed jak i po urodzeniu. Wskazywano, że dziecko powinno rozwijać się w środowisku rodzinnym, w atmosferze miłości, szczęścia i zrozumienia. Rodzina wychowująca dzieci powinna być otoczona ochroną i wsparciem, aby należycie mogła wypełniać swoje obowiązki w społeczeństwie.

Łamanie praw człowieka

Prawa człowieka są niezbywalne. Oznacza to, że nie można się ich zrzec. Są nienaruszalne, czyli obowiązują przy każdej władzy i nie mogą być przez nią zmieniane. Wszystkie zatem państwa muszą bezwzględnie przestrzegać praw wyznaczonych przez ONZ. Niestety, nie wszędzie te prawa są respektowane. Są wręcz łamane przez niektóre państwa i rządy. Poparcie dla swojej polityki niektóre kraje wymuszają przez szykany, tortury, więzienie w obozach pracy, z których ze względu na wycieńczenie fizyczne, słabe odżywianie i psychiczne załamanie, ludzie po prostu nigdy nie wychodzą. Umierają. Przykładem takiego traktowania człowieka są na przykład Chiny. Ofiary przemocy, na przykład gwałcone kobiety czy bite dzieci, nie chcą opowiadać o swoich problemach. Istnieje jednak ogólnoświatowy ruch Amnesty International, który działa na rzecz praw człowieka. Prowadzi on między innymi kampanie, bada dokumentacje oraz raporty o przypadkach naruszana praw człowieka i praw dziecka. Ruch ten stwarza warunki, aby ludzie poszkodowani mogli wypowiadać się swobodnie o sytuacjach zagrożonych naruszeniem ich praw. W żadnym przypadku nie wolno ignorować łamania praw człowieka, czy znęcania się nad dziećmi. W dużej mierze za bezpieczeństwo ludzi odpowiedzialne jest państwo, niezależnie od tego, czy jest ono biedne, czy wysoko rozwinięte. Ponieważ łamanie praw człowieka dotyka wszystkie kraje, do walki o zniwelowanie tego zjawiska powinni włączyć się wszyscy. Największą rolę do spełnienia ma jednak państwo i jego wewnętrzna polityka.

Dodaj komentarz

Jeżeli dodajesz komentarz jako "gość", pamiętaj że przed publikacją musimy go zatwierdzić (co może trochę potrwać).

Nie chcesz czekać na zatwierdzenie komentarza? Zaloguj się, wtedy komentarze będą publikowane automatycznie od razu po ich dodaniu przez Ciebie.


Kod antyspamowy
Odśwież

Zakład stolarski
Foto Bajka - Fotograf
MIRAD - Bar przy kominku
Opał klasy PREMIUM
Foto Bajka - Lustra
^ REKLAMA ^

Publikacje wg daty:

« Marzec 2019 »
Pn Wt Śr Czw Pt Sb Nie
        1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 31
Inter Meble
Tepete - Auto zastępcze
Weterynarz
^ REKLAMA ^
KA-MIX
Gruby Benek
Biuro Rachunkowe
GENERALI
^ REKLAMA ^