• 1
  • 2
  • 3
poniedziałek, 17 grudzień 2018 11:43

Dzień Bez Przekleństw

Napisane przez  KR
Źródło: pixabay.com Źródło: pixabay.com

Kalendarz Świąt Nietypowych przypomina, że 17 grudnia obchodzimy Dzień Bez Przekleństw. W związku z tym należałoby pomyśleć jak utrzymać na wodzy nasze emocje, one bowiem są główną przyczyną stosowania wulgaryzmów.

Przekleństwa to bolączka wielu krajów. Niecenzuralne słowa używane jako „przerywniki” stanowią społeczny problem. W nerwach, w sytuacjach niepowodzeń życiowych czy frustracji ludziom zdarza się dosadnie nazwać swojego szefa, przechodnia, czy kierowcę który wjechał w kałużę i ochlapał ich wodą. Wszelkiego rodzaju epitetów używamy w codziennym życiu, gdy na przykład komórka nie ma zasięgu, a musimy się pilnie gdzieś dodzwonić, czy komputer działa za wolno. Prawdziwy problem jest wówczas, gdy w zwykłej rozmowie nie potrafimy wyrazić swoich odczuć i emocji w cywilizowany sposób, lecz przez użycie „stosownych” wulgaryzmów. Jednak mamy chwile opamiętania, na przykład wtedy, gdy sami jesteśmy świadkami rozmów czy kłótni między ludźmi i gdy co drugie słowo należałoby „wypikać”. Zjawisko to staje się bardziej przykre, gdy wulgarne słowa padają z ust młodych ludzi, a nawet dzieci. Nie bardzo pomaga nawet edukacja, gdyż zasięg zjawiska staje się coraz szerszy. Media, stosując autocenzurę, unikają wulgaryzmów, jednak w wieczornych transmisjach wielu programów, czy emisji filmów, nie daje się ich uniknąć. Znajomość języków obcych wzbogaca ludzi intelektualnie, ale każdy przez zwykłą ciekawość chce wiedzieć jak brzmią brzydkie słowa wypowiedziane po angielsku czy niemiecku. W obecnych czasach, gdy ludzie są zapędzeni wykonując swoje obowiązki, gdy tempo życia dyktują im środki masowego przekazu, Internet itp., nie zwracają uwagi na to, w jaki sposób się komunikują. Wydaje nam się, że wszyscy nas lepiej zrozumieją jeśli dosadnie opowiemy jak bardzo „zdenerwował” nas sąsiad, którego pies zanieczyścił trawnik pod naszym oknem, czy jeśli ktoś zbyt obcesowo „wtrąca się” w nasze sprawy.

Aby problem nagminnego używania wulgaryzmów nie podążał w złym kierunku, należałoby zastanowić się nad sposobem wyrażania swoich emocji. Niektórzy stosują „świnkę skarbonkę”, wrzucając do niej monety za użycie każdego brzydkiego słowa. Może nie można się w ten sposób wzbogacić, ale być może zastanowimy się chwilę zanim przeklniemy i ubędzie nam z portfela np. pięć złotych. Aby omijać wulgaryzmy warto stosować sformułowania takie jak: kurza twarz, kurza melodia, motyla noga itp. Zatem w Dniu Bez Przekleństw wszyscy powinniśmy zastanowić się nad naszą polszczyzną i zadbać o to, aby nie zaśmiecać naszego pięknego języka wymyślnymi, niekulturalnymi epitetami.

Dodaj komentarz

Jeżeli dodajesz komentarz jako "gość", pamiętaj że przed publikacją musimy go zatwierdzić (co może trochę potrwać).

Nie chcesz czekać na zatwierdzenie komentarza? Zaloguj się, wtedy komentarze będą publikowane automatycznie od razu po ich dodaniu przez Ciebie.


Kod antyspamowy
Odśwież

Zakład stolarski
Foto Bajka - Fotograf
MIRAD - Bar przy kominku
Opał klasy PREMIUM
Foto Bajka - Lustra
^ REKLAMA ^

Publikacje wg daty:

« Marzec 2019 »
Pn Wt Śr Czw Pt Sb Nie
        1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 31
Inter Meble
Tepete - Auto zastępcze
Weterynarz
^ REKLAMA ^
KA-MIX
Gruby Benek
Biuro Rachunkowe
GENERALI
^ REKLAMA ^