• 1
  • 2
  • 3
MyCenter
piątek, 21 grudzień 2018 16:07

21 grudzień – pierwszy dzień astronomicznej zimy i najkrótszy dzień w roku

Napisane przez KR
Źródło: pixabay.com Źródło: pixabay.com

W zależności od tego, czy rok jest przestępny czy nie, zmienia się data przesilenia zimowego. W bieżącym roku najkrótszym dniem w Polsce jest 21 grudzień. Dzień trwa wówczas zaledwie 7 godzin, 13 minut i 26 sekund. Oznacza to, że przez blisko 16 godzin jest ciemno.

Natomiast od 22 grudnia kolejne dni będą coraz dłuższe. 21 grudzień jest równocześnie pierwszym dniem astronomicznej zimy. Znakiem zodiaku urodzonych w tym dniu jest Strzelec. W piątek, 21 grudnia, słońce wzejdzie około godziny 7:43, a zajdzie już około 15:26. Zima będzie u nas gościła 88 dni, a jej koniec nastąpi 20 marca.

Przesilenie zimowe to taki moment, kiedy Słońce znajduje się w zenicie zwrotnika Koziorożca. Przesileniu zimowemu towarzyszą: krótki dzień, długa noc, niska temperatura, opady deszczu lub śniegu, a przede wszystkim brak światła słonecznego. Powoduje to, że ludzie nie mają zbyt dobrego nastroju, są ponurzy, mają mniejszą odporność, odczuwają zmęczenie i znużenie. Brak witaminy D, jakiej dostarcza nam Słońce, jest między innymi powodem takiego stanu. Zatem w czasie przesilenia zimowego należy zadbać o rozrywki, spotkania z przyjaciółmi, odpowiednią dietę. Ważnym elementem zadbania o dobrą kondycję jest ruch na świeżym powietrzu w celu dotlenienia organizmu. W domu oraz w swoim miejscu pracy należy zadbać o to, aby nie zabrakło naturalnego światła.

Skomentuj

W związku ze zmianą systemu komentarzy, użytkownicy zarejestrowani przed dniem 18.04.2019r. muszą na nowo utworzyć konto na portalu, ponieważ konta użytkowników oraz komentarze ze starego systemu nie były migrowane.

McDonald's
Zakład stolarski
MIRAD - Bar przy kominku
Videozoo - Kurier
Foto Bajka - Lustra
KA-MIX
Drewno opałowe
Weterynarz
Biuro Rachunkowe [Kondracka]
Biuro Rachunkowe [Rafałko]