Wydrukuj tę stronę
piątek, 21 grudzień 2018 16:07

21 grudzień – pierwszy dzień astronomicznej zimy i najkrótszy dzień w roku

Napisane przez KR
Źródło: pixabay.com Źródło: pixabay.com

W zależności od tego, czy rok jest przestępny czy nie, zmienia się data przesilenia zimowego. W bieżącym roku najkrótszym dniem w Polsce jest 21 grudzień. Dzień trwa wówczas zaledwie 7 godzin, 13 minut i 26 sekund. Oznacza to, że przez blisko 16 godzin jest ciemno.

Natomiast od 22 grudnia kolejne dni będą coraz dłuższe. 21 grudzień jest równocześnie pierwszym dniem astronomicznej zimy. Znakiem zodiaku urodzonych w tym dniu jest Strzelec. W piątek, 21 grudnia, słońce wzejdzie około godziny 7:43, a zajdzie już około 15:26. Zima będzie u nas gościła 88 dni, a jej koniec nastąpi 20 marca.

Przesilenie zimowe to taki moment, kiedy Słońce znajduje się w zenicie zwrotnika Koziorożca. Przesileniu zimowemu towarzyszą: krótki dzień, długa noc, niska temperatura, opady deszczu lub śniegu, a przede wszystkim brak światła słonecznego. Powoduje to, że ludzie nie mają zbyt dobrego nastroju, są ponurzy, mają mniejszą odporność, odczuwają zmęczenie i znużenie. Brak witaminy D, jakiej dostarcza nam Słońce, jest między innymi powodem takiego stanu. Zatem w czasie przesilenia zimowego należy zadbać o rozrywki, spotkania z przyjaciółmi, odpowiednią dietę. Ważnym elementem zadbania o dobrą kondycję jest ruch na świeżym powietrzu w celu dotlenienia organizmu. W domu oraz w swoim miejscu pracy należy zadbać o to, aby nie zabrakło naturalnego światła.