• 1
  • 2
  • 3
Wczytaj więcej Przytrzymaj SHIFT aby wczytać wszystko Wczytaj wszystko
AS

AS

poniedziałek, 04 marzec 2019 11:48

Przysięga Terytorialistów w Augustowie

Po raz drugi w tym roku i po raz drugi w Augustowie odbyła się przysięga wojskowa żołnierzy 1 Podlaskiej Brygady Obrony Terytorialnej. Uroczystość wpisała się w lokalne obchody Narodowego Dnia Pamięci "Żołnierzy Wyklętych".

Dzisiejsza uroczystość była ostatnim etapem szkolenia podstawowego, które rozpoczęło się 16 lutego. Ochotnicy złożyli przysięgę na sztandar 14 Suwalskiego Dywizjonu Artylerii Przeciwpancernej.

Jednocześnie 3 marca zakończyło się szkolenie wyrównawcze żołnierzy rezerwy, którzy w lutym zasili szeregi brygady.
Do uczestników przysięgi list skierował minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak. Minister zwrócił uwagę, że celem żołnierzy Wojsk Obrony Terytorialnej jest zapewnienie bezpieczeństwa lokalnej społeczności oraz regionu, z którego pochodzą. Mariusz Błaszczak podkreślił też, że przysięga odbywa się w roku, w którym obchodzona jest 20. rocznica wstąpienia Polski do NATO.

Dowódca brygady płk Sławomir Kocanowski zaznaczył, że dwa dni temu obchodzony był Narodowy Dzień Pamięci "Żołnierzy Wyklętych" oraz druga rocznica nadania 1PBOT imienia gen. bryg. Władysława Liniarskiego ps. "Mścisław" oraz tradycji oddziałów bojowych AK: "Na tym fundamencie zbudowane są wartości naszej formacji. Składając przysięgę wojskową przyjmujecie na siebie obowiązek stania na straży wartości, o które walczył nasz patron".

Przysięga wojskowa zgromadziła rodziny żołnierzy, mieszkańców Augustowa, dowódców, szefów i komendantów jednostek i instytucji wojskowych oraz służb mundurowych. Oprócz tradycyjnych wyróżnień wręczony został także srebrny medal "Za zasługi dla obronności kraju". Otrzymali go Państwo Krzysztof i Urszula Zachar - rodzice Artura (który pełni Terytorialną Służbę Wojskową w 12 batalionie lekkiej piechoty w Suwałkach) oraz Adriana i Wiktora (którzy właśnie rozpoczęli tę służbę).

Była to druga przysięga żołnierzy WOT na Rynku Zygmunta Augusta. W Augustowie Terytorialsi po raz pierwszy wypowiedzieli słowa roty 29 października 2017 roku.
Po przysiędze przy pomniku Żołnierzy Wyklętych odbył się apel pamięci.

Ostatnim punktem obchodów Narodowego Dnia Pamięci "Żołnierzy Wyklętych" w Augustowie był bieg "Tropem Wilczym", w którym reprezentacja 12 batalionu lekkiej piechoty wystartowała z flagą WOT.

W podobnym biegu w Piątnicy żołnierze 13 batalionu lekkiej piechoty zajęli trzy pierwsze miejsca w kategorii służb mundurowych. Na podium stanęli: szer. Adam Szydlik, kpr. Karol Kaczkowski oraz st. szer. Bartosz Ciuchnicki.

Kolejna przysięga wojskowa odbędzie się 13 kwietnia. Poprzedzi ją szkolenie podstawowe, które rozpoczynie się 29 marca. Rekrutację do służby w 1PBOT prowadzą Wojskowe Komendy Uzupełnień w Białymstoku, Bielsku Podlaskim, Łomży i Suwałkach. Więcej o procesie rekrutacji na stronie https://terytorialsi.wp.mil.pl


por. Łukasz Wilczewski

czwartek, 31 styczeń 2019 18:06

Pogrzeb por. Jana Kuleszy

Towarzyszyliśmy w ostatniej drodze por. Jana Kuleszy – żołnierza Armii Krajowej, udzielającego po wojnie wsparcia oddziałom antykomunistycznego podziemia, więzionego w latach 1951-54, odznaczonego w 2018 r. Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski, członka augustowskiego koła Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej.

Między innymi o tym Bartosz Mieloch rozmawia z Anią Lasotą Szymańską w kolejnej części cyklu Między Ludźmi. Zapraszamy do obejrzenia!

poniedziałek, 17 grudzień 2018 20:23

Między ludźmi - Konrad Paszkiewicz

Bartosz Mieloch na swoim kanale NO WORDS tym razem zaprosił do rozmowy Konrada Paszkiewicza. Zapraszamy do obejrzenia materiału, w którym augustowski siłacz odpowiada na pytanie "Jaką cenę trzeba zapłacić, żeby być sportowcem? ".

sobota, 15 grudzień 2018 17:24

Będzie biało

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał ostrzeżenie 1 stopnia ( dotyczące m.in. powiatu augustowskiego ) o możliwości wystąpienia obfitych opadów śniegu. Pokrywa śnieżna może osiągnąć 14 centymetrów.

sobota, 06 styczeń 2018 16:48

Jest śliczny i zdrowy!

Pierwszy obywatel urodzony w roku 2018 w SPZOZ w Augustowie to chłopiec.

W tym roku konkurs skoków będzie wyjątkowy z dwóch względów. Po pierwsze klub obchodzi 70-lecie swojej działalności. Po drugie zawody w Augustowie awansowały, ponieważ została im przyznana klasa elite.

 

wtorek, 11 lipiec 2017 14:35

Letni obóz karate nad Nettą

Dnia 8 lipca zakończył się letni obóz karate. Tym razem w obozie wzięły udział dwa kluby – z Augustowa i Grajewa.

poniedziałek, 10 lipiec 2017 08:24

Wernisaż malarstwa olejnego

Mała Galeria APK zaprasza na wernisaż malarstwa olejnego Bogdana Choroszewskiego z Augustowa. Prezentowane obrazy przedstawiają pejzaże, scenerie okolic Augustowa.

piątek, 07 lipiec 2017 10:27

Życie i Twórczość Ireny Krzywińskiej

Leśny Zakątek Kultury Zdrowa Zośka zaprasza na wydarzenie „Życie i twórczość Ireny Krzywińskiej”, na której będzie można zobaczyć wystawę prac autorki w plenerze.

Strona 1 z 8