• 1
  • 2

Historia (101)

wtorek, 28 lipiec 2020 12:51

106. rocznica wybuchu I wojny światowej

Napisane przez

We wtorek (28.07) przypada 106. rocznica wybuchu I wojny światowej. Wielka Wojna angażowała miliony ludzi po obu stronach konfliktu oraz dokonała olbrzymich spustoszeń na terenie Europy. Skutkiem politycznym wojny było m.in. zakończenie hegemonii Rosji, Niemiec i Austro – Węgier w Europie, oraz odrodzenie się dawnych państw w Europie Środkowo – Wschodniej w tym Polski, zwiększenie roli Stanów Zjednoczonych w stosunkach międzynarodowych oraz powstanie Rosji Sowieckiej.

 

W Sztabinie na skrzyżowaniu ruchliwej trasy Augustów – Białystok i Sztabin – Krasnybór usytuowany jest pomnik, którego tablica zawiera następującą treść:

sobota, 11 kwiecień 2020 12:47

Podlaski sport – na wesoło

Napisane przez

Świąteczny czas, to okazja, aby przypomnieć różne anegdotyczne zdarzenia z historii podlaskiego sportu. Jedno z nich, wypisz – wymaluj, wyjątkowo pasuje do naszej aktualnej rzeczywistości.

sobota, 21 grudzień 2019 12:29

Mapy Pamięci o Zbrodni Katyńskiej na Świecie

Napisała

Powstał nowy portal o Zbrodni Katyńskiej. To pierwsze opracowanie, które ma zilustrować wszystkie miejsca pamięci poświęcone Zbrodni Katyńskiej na świecie. Każde miejsce zostaje oznaczone na mapach, dzięki czemu powstały „Mapy Pamięci Zbrodni Katyńskiej na Świecie”.

czwartek, 19 grudzień 2019 20:39

Na Podlasiu zlokalizowano unikalne grodziska sprzed 2,5 tys. lat

Napisane przez

Archeolodzy z Muzeum Podlaskiego w Białymstoku odkryli 22 unikalne grodziska obronne liczące sobie ok. 2,5 tys. lat. Jest to fenomen, rzecz, o której nikt do tej pory nie miał pojęcia. Znalezione grodziska obronne są tzw. grodziskami dolinnymi, czyli zlokalizowanymi w dolinach rzek. Zostały one odkryte w ramach realizowania projektu „Fortece na bagnach”, a wszystko to dzięki zastosowaniu najnowocześniejszych, nieinwazyjnych metod.

poniedziałek, 16 grudzień 2019 18:49

Odkryto tysiącletnie cmentarzysko Jaćwingów

Napisane przez

Tysiącletnie cmentarzysko Jaćwingów znajdujące się w lasach w okolicy Suwałk to bardzo cenne odkrycie. „Jest to największe i najbogatsze cmentarzysko wczesnośredniowiecznej Jaćwieży odkryte do tej pory. Ma ono kluczowe znaczenie do badań nad Bałtami Zachodnimi we wczesnym średniowieczu i rangę ewidentnie międzynarodową” – informuje archeolog z Muzeum Okręgowego w Suwałkach.

sobota, 30 listopad 2019 19:03

Mija 189 lat od wybuchu powstania listopadowego

Napisała

W piątek (29.11) w Kopnej Górze koło Sokołdy odbyły się uroczystości 189. rocznicy wybuchu jednego z największych zrywów niepodległościowych przeciw Imperium Rosyjskiemu. Hołd powstańcom złożył m.in. przebywający z wizytą w Podlaskiem premier Mateusz Morawiecki. W uroczystościach uczestniczył również Artur Kosicki, Marszałek Województwa Podlaskiego.

sobota, 17 sierpień 2019 14:25

Podlascy Terytorialsi uczcili Święto Wojska Polskiego

Napisała

Żołnierze 1 Podlaskiej Brygady Obrony Terytorialnej uczestniczyli w obchodach Święta Wojska Polskiego zarówno w swoich miejscowościach, jak i w centralnych obchodach.

piątek, 14 wrzesień 2018 13:56

Chata odsłania zatarte ślady historii

Napisane przez

- Kiedy to kupiłem, była tu ruina. 4 lata temu rozpocząłem pracę nad renowacją tego miejsca - mówi Dionizy Późniakowski właściciel Chaty, wyjątkowego miejsca w Biernatkach. Wszystko zostało tam wyczyszczone, odnowione, tam gdzie to konieczne wymienione. Potrzeba było nie tylko wkładu pieniędzy, ale przede wszystkim pomysłu i mnóstwa pracy. Pan Późniakowski zrobił wszystko zgodnie z własnym projektem. Efekt jego pracy naprawdę robi wrażenie.

W dniu 15 sierpnia w Parku Miejskim w Lipsku odbędzie się uroczystość odsłonięcia pomnika poświęconego śp. pchor Stanisławowi Żłobikowskiemu.

wtorek, 24 lipiec 2018 09:31

Chicago upamiętniło Obławę

Napisane przez

15 Lipca 2018r. O godzinie 12:30 w Bazylice Św. Jacka w Chicago, dzięki staraniom Stowarzyszenia Historycznego Armii Polskiej w Chicago w Barwach 12-ego Pułku Ułanów Podolskich, odbyła się uroczysta Msza Święta. O zapowiedzi tego wydarzenia pisaliśmy już na naszej stronie.

czwartek, 05 lipiec 2018 09:12

Powstaje Monografia Puszczy Augustowskiej

Napisane przez

Trwają prace nad utworzeniem Monografii Puszczy Augustowskiej. Jej wykonawca Grzegorz Sado, zwraca się z uprzejmą prośbą do wszystkich, którzy są w posiadaniu materiałów w postaci archiwalnych fotografii, wspomnień, pamiętników czy zapisków dotyczących historii administracji i gospodarki leśnej Puszczy Augustowskiej o ich udostępnienie.

Strona 1 z 9
Gruby Benek