• 1
  • 2
  • 3
  • 4

Historia (98)

piątek, 14 wrzesień 2018 13:56

Chata odsłania zatarte ślady historii

Napisane przez

- Kiedy to kupiłem, była tu ruina. 4 lata temu rozpocząłem pracę nad renowacją tego miejsca - mówi Dionizy Późniakowski właściciel Chaty, wyjątkowego miejsca w Biernatkach. Wszystko zostało tam wyczyszczone, odnowione, tam gdzie to konieczne wymienione. Potrzeba było nie tylko wkładu pieniędzy, ale przede wszystkim pomysłu i mnóstwa pracy. Pan Późniakowski zrobił wszystko zgodnie z własnym projektem. Efekt jego pracy naprawdę robi wrażenie.

niedziela, 19 sierpień 2018 18:23

Co słychać u kolegów z Chicago 2?

Napisane przez

"Polonijni weterani uczcili pamięć żołnierzy polskich walczących o wolność Ojczyzny na różnych frontach. Celebrację Dnia Wojska Polskiego oraz 98. rocznicy „Cudu nad Wisłą” rozpoczęła uroczystość w kościele pw. św. Ferdynanda. W ławach dla wiernych zasiedli ostatni z żyjących uczestników wojennych zmagań sprzed ponad siedemdziesięciu lat. Przybył konsul generalny Piotr Janicki. Przed ołtarzem wartę honorową zaciągnęły poczty sztandarowe organizacji weterańskich. 

poniedziałek, 13 sierpień 2018 09:47

Co słychać u kolegów z Chicago?

Napisane przez

Czytany przez Państwa artykuł jest inaugurującym cykl, w którym będziemy przybliżać poczynania, niegdyś mieszkańca naszego powiatu, Wojtka Świc i Stowarzyszenia Historycznego Armii Polskiej w Chicago.

W dniu 15 sierpnia w Parku Miejskim w Lipsku odbędzie się uroczystość odsłonięcia pomnika poświęconego śp. pchor Stanisławowi Żłobikowskiemu.

wtorek, 24 lipiec 2018 09:31

Chicago upamiętniło Obławę

Napisane przez

15 Lipca 2018r. O godzinie 12:30 w Bazylice Św. Jacka w Chicago, dzięki staraniom Stowarzyszenia Historycznego Armii Polskiej w Chicago w Barwach 12-ego Pułku Ułanów Podolskich, odbyła się uroczysta Msza Święta. O zapowiedzi tego wydarzenia pisaliśmy już na naszej stronie.

sobota, 21 lipiec 2018 12:45

Święto Ułanów Krechowieckich - zaproszenie

Napisane przez

Już jutro o godzinie 12:00 w kościele pw. Matki Boskiej Częstochowskiej, Al. Kardynała Wyszyńskiego 2a rozpoczną się uroczystości związane ze Świętem 1. Pułku Ułanów Krechowieckich im. płk. Bolesława Mościckiego - najstarszego i jednego z najlepszych pułków polskiej kawalerii, w okresie międzywojennym stacjonującego garnizonem w Augustowie. 

Serdecznie zapraszamy 12 lipca 2018 r. (czwartek) na godz. 18.00 do Bazyliki Mniejszej Najświętszego Serca Jezusowego w Augustowie na mszę świętą w intencji Ofiar Obławy Augustowskiej i Ich Rodzin. 

czwartek, 05 lipiec 2018 09:12

Powstaje Monografia Puszczy Augustowskiej

Napisane przez

Trwają prace nad utworzeniem Monografii Puszczy Augustowskiej. Jej wykonawca Grzegorz Sado, zwraca się z uprzejmą prośbą do wszystkich, którzy są w posiadaniu materiałów w postaci archiwalnych fotografii, wspomnień, pamiętników czy zapisków dotyczących historii administracji i gospodarki leśnej Puszczy Augustowskiej o ich udostępnienie.

poniedziałek, 14 maj 2018 07:38

Znak Pamięci

Napisane przez

W tym roku przypada 20-ta rocznica nadania Szkole Podstawowej w Rutkach imienia Obrońców Westerplatte. Pragnąc uhonorować pamięć o swoim Patronie szkoła wystąpiła z inicjatywą pozostawienia Znaku Pamięci na grobie Westerplatczyka podporucznika Kazimierza Michałowskiego, oficera Wojska Polskiego, kawalera Orderu Virtuti Militari.

piątek, 13 kwiecień 2018 16:47

Niesamowite spotkanie z książką i autorką

Napisane przez

To wyjątkowa i jakże inna opowieść o losach zesłańców na Syberię. Wspomnienia dziecka, opowiedziane już przez osobę dorosłą, dające obraz faktów, ale przede wszystkim niezwykłych wewnętrznych przeżyć dzieci, pozbawionych rodziców i zdanych tylko na siebie. Brak w tych trudnych latach obecności matki i ojca rzutowało na dalsze życie bohaterów. Jak mówi autorka: Głód i tragizm tamtych wydarzeń zniszczył nasze życie wewnętrzne. Pani Henryka pochodzi z Bargłowa, gdzie zaczyna i kończy się cała historia.

Dziś koszyki wiklinowe przystrajamy baziami, bukszpanem i wypełniamy symboliczną ilością smakołyków, które mamy zamiar spożyć podczas wielkanocnego śniadania. W dawnych wiekach wiklinowe kosze były rzadkością, a i zawartość tych koszy była inna.

niedziela, 18 marzec 2018 13:47

Izydor Rogalski z Sajenka

Napisane przez

Izydor Rogalski, według Listy osób zaginionych podczas „Obławy Augustowskiej” Prokuratury OKŚZpNP w Białymstoku, był synem Piotra i Michaliny, urodzonym w 1901 roku. Mieszkał z żoną i dwiema córkami we wsi Sajenek. Miał braci: Wincentego i Romana.

Strona 1 z 9
Zakład stolarski
Foto Bajka - Fotograf
MIRAD - Bar przy kominku
Foto Bajka - Lustra
^ REKLAMA ^

Publikacje wg daty:

« Luty 2019 »
Pn Wt Śr Czw Pt Sb Nie
        1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28      
Inter Meble
Tepete - Auto zastępcze
Usługi teletechniczne
Weterynarz
Opał klasy PREMIUM
^ REKLAMA ^
KA-MIX
Biuro Rachunkowe
GENERALI
5Stand Up Piotr Wojteczek
^ REKLAMA ^