• 1
  • 2
  • 3

Historia (95)

sobota, 30 listopad 2019 19:03

Mija 189 lat od wybuchu powstania listopadowego

Napisała

W piątek (29.11) w Kopnej Górze koło Sokołdy odbyły się uroczystości 189. rocznicy wybuchu jednego z największych zrywów niepodległościowych przeciw Imperium Rosyjskiemu. Hołd powstańcom złożył m.in. przebywający z wizytą w Podlaskiem premier Mateusz Morawiecki. W uroczystościach uczestniczył również Artur Kosicki, Marszałek Województwa Podlaskiego.

sobota, 17 sierpień 2019 14:25

Podlascy Terytorialsi uczcili Święto Wojska Polskiego

Napisała

Żołnierze 1 Podlaskiej Brygady Obrony Terytorialnej uczestniczyli w obchodach Święta Wojska Polskiego zarówno w swoich miejscowościach, jak i w centralnych obchodach.

piątek, 14 wrzesień 2018 13:56

Chata odsłania zatarte ślady historii

Napisane przez

- Kiedy to kupiłem, była tu ruina. 4 lata temu rozpocząłem pracę nad renowacją tego miejsca - mówi Dionizy Późniakowski właściciel Chaty, wyjątkowego miejsca w Biernatkach. Wszystko zostało tam wyczyszczone, odnowione, tam gdzie to konieczne wymienione. Potrzeba było nie tylko wkładu pieniędzy, ale przede wszystkim pomysłu i mnóstwa pracy. Pan Późniakowski zrobił wszystko zgodnie z własnym projektem. Efekt jego pracy naprawdę robi wrażenie.

W dniu 15 sierpnia w Parku Miejskim w Lipsku odbędzie się uroczystość odsłonięcia pomnika poświęconego śp. pchor Stanisławowi Żłobikowskiemu.

wtorek, 24 lipiec 2018 09:31

Chicago upamiętniło Obławę

Napisane przez

15 Lipca 2018r. O godzinie 12:30 w Bazylice Św. Jacka w Chicago, dzięki staraniom Stowarzyszenia Historycznego Armii Polskiej w Chicago w Barwach 12-ego Pułku Ułanów Podolskich, odbyła się uroczysta Msza Święta. O zapowiedzi tego wydarzenia pisaliśmy już na naszej stronie.

czwartek, 05 lipiec 2018 09:12

Powstaje Monografia Puszczy Augustowskiej

Napisane przez

Trwają prace nad utworzeniem Monografii Puszczy Augustowskiej. Jej wykonawca Grzegorz Sado, zwraca się z uprzejmą prośbą do wszystkich, którzy są w posiadaniu materiałów w postaci archiwalnych fotografii, wspomnień, pamiętników czy zapisków dotyczących historii administracji i gospodarki leśnej Puszczy Augustowskiej o ich udostępnienie.

poniedziałek, 14 maj 2018 07:38

Znak Pamięci

Napisane przez

W tym roku przypada 20-ta rocznica nadania Szkole Podstawowej w Rutkach imienia Obrońców Westerplatte. Pragnąc uhonorować pamięć o swoim Patronie szkoła wystąpiła z inicjatywą pozostawienia Znaku Pamięci na grobie Westerplatczyka podporucznika Kazimierza Michałowskiego, oficera Wojska Polskiego, kawalera Orderu Virtuti Militari.

piątek, 13 kwiecień 2018 16:47

Niesamowite spotkanie z książką i autorką

Napisane przez

To wyjątkowa i jakże inna opowieść o losach zesłańców na Syberię. Wspomnienia dziecka, opowiedziane już przez osobę dorosłą, dające obraz faktów, ale przede wszystkim niezwykłych wewnętrznych przeżyć dzieci, pozbawionych rodziców i zdanych tylko na siebie. Brak w tych trudnych latach obecności matki i ojca rzutowało na dalsze życie bohaterów. Jak mówi autorka: Głód i tragizm tamtych wydarzeń zniszczył nasze życie wewnętrzne. Pani Henryka pochodzi z Bargłowa, gdzie zaczyna i kończy się cała historia.

Dziś koszyki wiklinowe przystrajamy baziami, bukszpanem i wypełniamy symboliczną ilością smakołyków, które mamy zamiar spożyć podczas wielkanocnego śniadania. W dawnych wiekach wiklinowe kosze były rzadkością, a i zawartość tych koszy była inna.

wtorek, 12 grudzień 2017 09:55

Historia Jana Ziarko

Napisane przez

Pisaliśmy już na naszych łamach o odnalezionym pod Lwowem nieśmiertelniku Jana Ziarko, wspominaliśmy, że odnalazła się rodzina żołnierza. Dziś opowiemy historię jego wojennego losu i dalszego życia.

sobota, 09 grudzień 2017 22:12

„Dom Szyców” w Sztabinie

Napisane przez

Zabudowania Szyców (obecnie Lotkowskich), zlokalizowane przy ulicy Rybackiej w Sztabinie, są jednym z najważniejszych „niemych” świadków historii związanej z Obławą Augustowską. Nieliczne relacje przekazane przez osoby tam przetrzymywane i ocalone oraz relacje rodzin osób zamordowanych przez sowietów w lipcu 1945 r. budziły i nadal budzą grozę. Te niepozorne zabudowania, drewniany dom mieszkalny i dwa budynki gospodarcze, skrywają mroczną tajemnicę.

czwartek, 07 grudzień 2017 16:55

Wierszalin i samozwańczy prorok

Napisane przez

Nazywał się Eliasz Klimowicz. Urodził się i wychowywał w Grzybowszczyźnie między Gródkiem a Krynkami na Podlasiu. Chłopem był niepiśmiennym, wyznania prawosławnego, a pochodził z rodziny mieszanej katolicko – prawosławnej.

Strona 1 z 8
McDonald's
August
DANBUS
Foto Bajka - Lustra
MIRAD - Bar przy kominku
Drewno opałowe
KA-MIX
Moringa (na widelcu)
Weterynarz
GENERALI