• 1
  • 2
sobota, 17 sierpień 2019 14:25

Podlascy Terytorialsi uczcili Święto Wojska Polskiego

Napisała
Podlascy Terytorialsi uczcili Święto Wojska Polskiego 1PBOT

Żołnierze 1 Podlaskiej Brygady Obrony Terytorialnej uczestniczyli w obchodach Święta Wojska Polskiego zarówno w swoich miejscowościach, jak i w centralnych obchodach.

 

Terytorialsi uczestniczyli w obchodach Święta Wojska Polskiego w Białymstoku,Suwałkach, Łomży, Bielsku Podlaskim, Grajewie, Hajnówce, Siemiatyczach,Sokółce i Choroszczy. Część żołnierzy odebrała akty mianowania, wyróżnienia oraz medale resortowe.

W ramach akcji „Żołnierska Pamięć” Terytorialsi uczcili pamięć o bohaterach, którzy odeszli. Żołnierze wystawili posterunek honorowy m.in. przy grobie patrona brygady gen. Władysława Liniarskiego na Cmentarzu Powązkowskim.

Dowódca brygady płk Sławomir Kocanowski uczestniczył w centralnych obchodach Święta Wojska Polskiego w Katowicach. Do Katowic, na zaproszenie Prezydenta RP, pojechali również żołnierze WOT, którzy pracowali w zabezpieczeniu medycznym Międzynarodowego Zlotu Skautów w Stanach Zjednoczonych. Z 1 Podlaskiej Brygady OT byli to szer. Mariusz Beck oraz szer. Marta Ciborowska.

Tegoroczne święto jest trzecim, w którym udział biorą Terytorialsi z województwa podlaskiego. Aktualnie brygada liczy ponad 2 000 żołnierzy.

Większość Terytorialsów łączy służbę w WOT z życiem prywatnym i pracą. „Do służby namówili mnie koledzy z pracy. Na co dzień jestem ratownikiem medycznym w białostockim pogotowiu. Robię też doktorat na Uniwersytecie Medycznym w Białymstoku” - mówi szer. Beck. „W przeszłości interesowało mnie aktorstwo. Grałem w uczelnianym kabarecie. Byłem też perkusistą w zespole muzycznym”.

„Staram się stale rozwijać. Biorę udział w mistrzostwach ratownictwa medycznego. Moim celem jest ukończenie kursu podoficerskiego oraz kolejnych szkoleń z medycyny taktycznej” – dodaje żołnierz.

1PBOT

Gruby Benek