• 1
  • 2
  • 3
MyCenter
sobota, 30 listopad 2019 19:03

Mija 189 lat od wybuchu powstania listopadowego

Napisała
Mija 189 lat od wybuchu powstania listopadowego Małgorzata Sawicka/ UMWP

W piątek (29.11) w Kopnej Górze koło Sokołdy odbyły się uroczystości 189. rocznicy wybuchu jednego z największych zrywów niepodległościowych przeciw Imperium Rosyjskiemu. Hołd powstańcom złożył m.in. przebywający z wizytą w Podlaskiem premier Mateusz Morawiecki. W uroczystościach uczestniczył również Artur Kosicki, Marszałek Województwa Podlaskiego.

 

189 lat temu, w nocy z 29 na 30 listopada, rozpoczął się jeden z największych polskich zrywów niepodległościowych przeciwko rosyjskiemu zaborcy. Przez prawie rok (powstanie upadło 21 października 1831r.) blisko 150 tysięcy żołnierzy prowadziło walkę z największą potęga militarną Europy.

Kopna Góra jest miejscem szczególnym na historycznej mapie naszego regionu. W 2010 r. odkryto tam zbiorową mogiłę 46 powstańców listopadowych poległych w 1831 r. Trzy lata później powstało tu pierwsze w Polsce Mauzoleum Powstania Listopadowego.

Premier Morawiecki to pierwszy szef rządu, który oddał hołd powstańcom listopadowym właśnie w tym miejscu. Podkreślał to Burmistrz Supraśla Radosław Dobrowolski.
- Sześć lat czekaliśmy aż szef polskiego rządu odwiedzi Mauzoleum na Kopnej Górze i odda hołd powstańcom właśnie tutaj. Bardzo cieszymysię z tej wizyty i serdecznie dziękujemy! – mówił.

Premier Mateusz Morawiecki, dziękując za zaproszenie na obchody podkreślał, że pamięć powstańców listopadowych jest godna najwyższej czci.
- W najtrudniejszych okolicznościach walczyli o rzeczywistą niepodległość - mówił premier. - To powstanie było w sercach Polaków, bo w sercach Polaków zawsze jest wolność. Polacy nie godzą się na ułudę wolności, a Królestwo Polskie po Kongresie Wiedeńskim było taką namiastką wolności, taką ułudą.

Mateusz Morawiecki przypomniał m.in. słowa wypowiedziane przez cara Mikołaja po zakończeniu powstania: „Nie wiem czy będzie jeszcze istnieć jakaś Polska, ale wiem że nie będzie istniał naród polski”.
- Pomylił się bardzo – podkreślał premier. - Naród polski powstał nie tylko po tamtej strasznej nocy zaborów, ale również po strasznych czasach II wojny światowej, po latach komunizmu, bo naród polski ma w sobie umiłowanie prawdy, umiłowanie wolności – dodał.

Szef rządu zaznaczył, że ten - niewątpliwie piękny - zryw niepodległościowy niesie przestrogę.

- Niech to powstanie będzie dla nas przestrogą przed popełnianymi wcześniej błędami - błędami, które doprowadziły do rozbiorów, ale też błędami popełnianymi już w trakcie powstania, przed błędami politycznymi, przed kunktatorstwem i brakiem wiary niektórych przywódców – podkreślał Mateusz Morawiecki.

W uroczystościach w Kopnej Górze wzięli też udział podlascy parlamentarzyści, przedstawiciele duchowieństwa - m.in. Abp Tadeusz Wojda, Abp Jakub, samorządowcy, reprezentanci służb mundurowych, a także bardzo licznie mieszkańcy gminy Supraśl, Białegostoku i całego regionu.

ak/ Wrota Podlasia

Skomentuj

W związku ze zmianą systemu komentarzy, użytkownicy zarejestrowani przed dniem 18.04.2019r. muszą na nowo utworzyć konto na portalu, ponieważ konta użytkowników oraz komentarze ze starego systemu nie były migrowane.

Mirage Boats
Videozoo - Kurier
MIRAD - Bar przy kominku
KA-MIX
Drewno opałowe
Weterynarz
DrewSot
Biuro Rachunkowe [Rafałko]