• 1
  • 2
  • 3
wtorek, 17 luty 2015 10:08

Za wojenny i powojenny wysiłek

Napisała

Poniedziałkowa sesja Klubu Historycznego działającego przy II LO w Augustowie miała uroczysty charakter. Jej szczególnymi gośćmi, a zarazem bohaterami, byli członkowie augustowskiego koła Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej, które w tym roku obchodzi 26-lecie istnienia. Motywem spotkania była również 73. rocznica utworzenia AK.

Nie brakowało zatem okazji, by wyrazić uznanie tym, którzy znaleźli się w jej szeregach i pielęgnują akowski etos do dnia dzisiejszego.

Już na otwarciu sesji odbyła się wyjątkowa ceremonia – złotym medalem "Opiekuna miejsc pamięci narodowej" uhonorowano Alfonsa Gorajewskiego. Aktu odznaczenia za szczególne zasługi w upowszechnianiu idei pamięci narodowej oraz wyróżniającą się działalność związaną z upamiętnianiem miejsc walk i męczeństwa narodu polskiego a także opiekę nad tymi miejscami dokonał starosta augustowski, Jarosław Szlaszyński. Przekazał on również na ręce sekretarz Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej koła w Augustowie, Haliny Kochanowskiej, medal Jana Pawła II w podzięce, jak podkreślił, za wojenny i powojenny wysiłek.

Słowa podziękowań i uznania przewijały się przez wypowiedzi wszystkich występujących podczas sesji mówców – począwszy od witającej przybyłych dyrektor II LO, państwa Kaszlejów przedstawiających działalność koła ŚZŻAK i noszącego imię Armii Krajowej klubu, aż po zaproszonych gości.

Te najbardziej wyraziste wyszły z ust uczniów, którzy w ramach prezentacji sylwetek dowódców i żołnierzy Obwodu Augustów Armii Krajowej mówili o swoich przodkach, członkach swoich rodzin. "Jestem dumny z mojego dziadka" – to zdanie najlepiej świadczy o tym, że sztafeta pokoleń, o której kilkakrotnie wspominała prezes klubu, Danuta Kaszlej, podkreślając rolę przekazywanych przez AK-owców wartości, nie jest hasłem pozbawionym znaczenia.

Więcej w tej kategorii: Tylko foki żal... »

Skomentuj

W związku ze zmianą systemu komentarzy, użytkownicy zarejestrowani przed dniem 18.04.2019r. muszą na nowo utworzyć konto na portalu, ponieważ konta użytkowników oraz komentarze ze starego systemu nie były migrowane.

DrewSot