• 1
  • 2
  • 3
poniedziałek, 02 marzec 2015 15:46

Tylko foki żal...

Napisał

Przez dwadzieścia lat była najbardziej rozpoznawalnym elementem augustowskiego parku miejskiego. Górująca nad basenem i od czasu do czasu chłodząca się w kroplach opadających ze strumienia tryskającej z postumentu fontanny, foka do roku 1991 śledziła nieprzerwanie przechadzających się mieszkańców i turystów. Wraz z nadejściem nowych czasów zniknęła. Co się z nią stało?

Poczciwa foka powstała w 1970 roku. Nie udało nam się ustalić, kto ją zaprojektował. "Po prostu zrobili, postawili i była" – słyszymy. Jednak, jak się dowiedzieliśmy, od samego początku było wiadomo, że rozwiązanie techniczne zastosowane przy budowie fontanny jest nietrafione, a po jej uruchomieniu uznano całą inwestycję za pomyłkę. Woda, która miała krążyć w obrębie dosyć głębokiego basenu, po prostu przezeń przepływała, w związku z czym koszty utrzymania obiektu były tak wysokie, że fontannę włączano tylko w czasie większych uroczystości. Z czasem niesprzątany basen pokrył się osadem i przybrał mało zachęcający wygląd, coraz wyraźniej zamiast przyciągać, odstraszał swoim widokiem. Jedynie sympatyczna foka, nic sobie nie robiąc z całego zamieszania, nadal z cokołu uśmiechała się do przechodniów.

Wraz z kolejną dekadą nieckę czym prędzej zasypano a foka powędrowała na zasłużoną emeryturę. Wielu augustowian zastanawiało się, czy rzeczywiście odpoczywa w jakimś odosobnionym miejscu pogodnej starości czy też dokonała żywota. Okazało się, że ocalała, chociaż wygląda na to, że znacznie lepiej było jej niegdyś na cokole.

"Pan przyszedł do foki" – wykonuje telefon pracownica przedsiębiorstwa NECKO – "Proszę chwilę poczekać". Wychodzimy na tyły terenów gospodarczych firmy. Między workami na śmieci, obok ściany budynku, wychyla się znajomy kształt. Trochę naruszona zębem czasu, lecz nadal wygląda krzepko. Odrobinę smutniejsza (jak większość polskich emerytów) ocalała jedynie dzięki dobremu sercu pracowników NECKA, którzy postanowili ją zachować. Ogólnie rzecz biorąc, czego jak czego, ale stoickiego spokoju nadal jej nie brakuje.

Skomentuj

W związku ze zmianą systemu komentarzy, użytkownicy zarejestrowani przed dniem 18.04.2019r. muszą na nowo utworzyć konto na portalu, ponieważ konta użytkowników oraz komentarze ze starego systemu nie były migrowane.

DrewSot