• 1
  • 2
niedziela, 08 marzec 2015 14:37

"Widziałem, jak padają wieże kościoła."

Napisał

- wspomina jeden z naszych czytelników. Trudno jest natrafić na dokumentację fotograficzną z czasów, w których istniejący na miejscu obecnej Bazyliki kościół nie posiadał już wież. Podobno ówczesny ksiądz proboszcz w czasie, kiedy Niemcy zakładali miny, udał się do Żarnowa w celu uproszenia okupanta, by nie niszczył świątyni. Bezskutecznie.

"Byliśmy wtedy u mojego wuja nad Neckiem"- wspomina nasz czytelnik.- "Pamiętam, jak przybiegł do nas mój starszy brat z informacją, że Niemcy nakazali opuścić przyległe do kościoła tereny, bo operacja zrywania wież będzie grozić śmiercią. Udaliśmy się na najbliższe wzniesienie i stamtąd obserwowaliśmy wszystko. Najpierw na wysokości dachu nastąpił jakby błysk. Chyba właśnie w tym miejscu znajdowało się najwięcej materiału wybuchowego. Widzieliśmy jak obie wieże, prawie jak ucięte nożem, pochyliły się w stronę bramy. Jakiej były wysokości? Mniej więcej takiej jak te dzisiejsze, można więc wyobrazić sobie, jak to wyglądało. Gruz, który powstał po upadku sięgał stropu kościoła i ciągnął się do samej bramy. Po wojnie wszyscy samoczynnie wzięli się do pracy i oczyścili ten teren. Przy pomocy wozów udało się w miarę szybko. Gorzej wyglądały wnętrza, bowiem wraz z wieżami zapadła się część murów. Spadające kamienne bloki powybijały posadzkę na głębokość kilkudziesięciu centymetrów. Jeśli chodzi o zrujnowany dach, władze wydały zezwolenie na wyjazd do Niemiec. Wożono stamtąd blachę i przykrywano nią kościół. Zniszczenie było ogromne."- dodaje rozmówca.

Pomimo zniszczeń kościół nadal funkcjonował. Msze odbywały się jak dawniej, pomimo tego, iż wygląd świątyni się zmienił. Wejście do niej z braku możliwości dostania się od głównego dziedzińca, znajdowało się z boku. Dziś to już wspomnienie.

Więcej w tej kategorii: « Tylko foki żal... Wzorem Rzymian »

Skomentuj

W związku ze zmianą systemu komentarzy, użytkownicy zarejestrowani przed dniem 18.04.2019r. muszą na nowo utworzyć konto na portalu, ponieważ konta użytkowników oraz komentarze ze starego systemu nie były migrowane.