• 1
  • 2
  • 3
środa, 25 marzec 2015 14:02

Augustów i obcojęzyczna prasa

Napisał

Choć z pewnością można znaleźć wiele pamiątek związanych z grodem nad Nettą, faktem jest, że francuska i włoska prasa z lat I wojny światowej, a w niej ilustracje będące artystyczną wizją wydarzeń zachodzących na naszych terenach, to dzisiaj rarytas zarezerwowany dla prawdziwych kolekcjonerów.

Na okładce numeru "La Domenica Del Corriere" z 1914 roku znajdziemy na przykład pieczołowicie odmalowaną przez artystę scenę napadu wilków na grupę żołnierzy w augustowskich lasach. Jak wyjaśnia mieszkaniec miasta, który znajduje się w posiadaniu tego i innych dawnych zagranicznych periodyków, problem wilczych stad grasujących niegdyś w leśnych ostępach wschodniej Polski znany był nawet poza jej granicami. Na ilustracjach przedstawionych poniżej odnajdziemy dwie wersje epizodu z wilkami, tak jak wyobrażali go sobie artyści włoski (wersja kolorowa) i francuski (czarno-biała do złudzenia przypominająca rycinę).

Kiedy 100 lat temu Niemcy zdobyli wreszcie Augustów, jak czytamy pod inną ilustracją, "marszałek Hindenburg przyjechał do augustowskich lasów, by dziękować żołnierzom". Już siódmego marca 1915 i ilustracja, i tekst znalazły się na okładce "La Tribuna Illustrata". Jako że poległych Rosjan było wielu, scenę błogosławienia ich przez popa twórca-grafik przedstawił na kolejnym obrazku. Na ile zgodnie z rzeczywistością, mógłby pewnie powiedzieć jedynie świadek owej chwili, bądź też sam pop. Nam pozostaje jedynie podziwianie walorów artystycznych dzieła plastyka i wyobrażanie sobie tamtych wypadków, czyli to, co czynili zagraniczni czytelnicy. Z tą różnicą, że sam Augustów i jego historia są nam znacznie bliższe.

Skomentuj

W związku ze zmianą systemu komentarzy, użytkownicy zarejestrowani przed dniem 18.04.2019r. muszą na nowo utworzyć konto na portalu, ponieważ konta użytkowników oraz komentarze ze starego systemu nie były migrowane.

DrewSot