• 1
  • 2
  • 3
poniedziałek, 27 kwiecień 2015 10:26

Augustów w starej księdze

Napisał

Do zbiorów Muzeum Ziemi Augustowskiej trafił Słownik Geograficzny Świata, w którym znalazły się hasła "Augustów" i "Kanał Augustowski". Nie byłoby może w tym nic wyjątkowego, gdyby nie fakt, że jest to publikacja amerykańska pochodząca z 1855 roku. Eksponat za pośrednictwem Eugeniusza Simsona Wojciechowi Baturze, kustoszowi muzeum, przekazał Bogusław Zawistowski.

"Augustowo lub Augustów – miasto w Polsce (...), które posiada fabryki dóbr wełnianych i bawełnianych i znaczny handel końmi i bydłem" – czytamy w pokaźnej księdze sprzed lat. Jak zaznacza Wojciech Batura, zwraca uwagę fakt bardzo trafnego podania daty nadania praw miejskich. Jeśli zajrzymy do publikacji z okresu międzywojennego i Polski Ludowej do lat sześćdziesiątych, znajdziemy nieprawdziwą datę – 1561. Tymczasem w amerykańskim wydawnictwie z czasów, kiedy Augustów liczący wtedy ok. 7300 mieszkańców nie był jeszcze słynny nawet jako miejscowość turystyczna, informacje o nim podano zdecydowanie bardziej rzetelnie, a rok nadania praw miejskich zgodnie z faktami – 1557.

Encyklopedyczna notka cieszy tym bardziej, że w słowniku brak wielu innych bardziej znaczących od Augustowa miejscowości. Wojciech Batura dodaje, że powód na wyróżnienie miasta istniał, bowiem uznaniowo było ono wtedy stolicą województwa. Poza tym znajdował się tu węzeł dróg, a o Augustowie często pisało się w nawiązaniu do kampanii napoleońskiej.

Bogusław Zawistowski przekazał jeszcze jedną encyklopedyczną pamiątkę z dawnych czasów, w której znalazła się wzmianka o grodzie nad Nettą – Słownik geograficzny z 1815 roku, tym razem francuski. Warto wiedzieć, że już wtedy "istnieliśmy" na świecie.

Skomentuj

W związku ze zmianą systemu komentarzy, użytkownicy zarejestrowani przed dniem 18.04.2019r. muszą na nowo utworzyć konto na portalu, ponieważ konta użytkowników oraz komentarze ze starego systemu nie były migrowane.

DrewSot