• 1
  • 2
czwartek, 30 kwiecień 2015 18:49

Historia nabita w butelkę

Napisał

Większości z nas stare butelki kojarzą się z popularną niegdyś oranżadą, która nie tak dawno powróciła do sklepów. Niewiele mówi się natomiast o augustowskich browarach w przekonaniu, że takowe nie istniały. Szklane dowody minionych czasów wypełnione niegdyś substancjami płynnymi, mniej lub bardziej poprawiającymi humor, posiadają dzisiaj prawdopodobnie wyłącznie prywatni kolekcjonerzy.

Jeśli w wyszukiwarkę internetową wpiszemy hasło "browar Augustów", wiele nie znajdziemy. Jednak, co potwierdza Wojciech Batura, kustosz Muzeum Ziemi Augustowskiej, podobnych przybytków było w Augustowie kilka. Wszystkie jednak dawno zniknęło z mapy miasta, po drugiej wojnie światowej były już tylko przeszłością, a informacje o nich przetrwały w rejestrze handlowym Archiwum Państwowego w Suwałkach. Augustowskie browary należały do przybytków niewielkich, zaopatrujących ograniczoną liczbę lokali.

W poszukiwaniu śladów po gastronomicznym Augustowie zwróciliśmy się do lokalnych kolekcjonerów. Jeden z nich pielęgnuje swoje hobby od dwudziestu kilku lat. – Dziś odnalezienie czegoś na terenie miasta graniczy z cudem – ocenia. – Tereny, na których kiedyś można było trafić na interesujące ślady przeszłości zostały już praktycznie dokładnie przetrzebione.

Wśród swoich znalezisk oprócz butelek z augustowskich browarów posiada m.in. łyżeczki wojskowe z sygnaturą Pierwszego Pułku Ułanów i Yacht Clubu, fragmenty porcelany oraz biżuterię wojskową. Kolekcjoner ma również w swych zbiorach butelki po alkoholach o stożkowatym kształcie, na których wytłoczono kontury trzech orłów.

– Część z tych szklanych zbiorów trafiło do mnie kilkanaście lat temu – wyjaśnia. – Na jedną z butelek trafiłem na podwórku kamienicy w rynku. W tamtym czasie, penetrując obszar Koszar, można było znaleźć je praktycznie na wierzchu.

I choć, niestety, nie uda nam się już posmakować zawartości zabytkowych przedmiotów, ich nieliczni posiadacze z pewnością mogą liczyć na solidny łyk historii.

Skomentuj

W związku ze zmianą systemu komentarzy, użytkownicy zarejestrowani przed dniem 18.04.2019r. muszą na nowo utworzyć konto na portalu, ponieważ konta użytkowników oraz komentarze ze starego systemu nie były migrowane.