• 1
  • 2
niedziela, 17 maj 2015 13:51

Olimpijski Augustów

Napisał

Tylko raz w swojej historii nasze niewielkie zagubione pośród lasów i jezior miasto stało się stolicą olimpijską. I choć dzisiaj na temat rangi owego wydarzenia można by dyskutować, faktem jest, że się odbyło, choć pozyskanie dokładnych informacji na jego temat nie jest rzeczą łatwą.

Wiadomo z całą pewnością, że chodziło o zawody wojskowe zorganizowane przez Niemców. I to właśnie w prasie niemieckiej z drugiego dziesięciolecia ubiegłego wieku należałoby szukać materiałów opisowych. Namacalnym dowodem tamtego czasu jest medal sprowadzony z zagranicy znajdujący się w prywatnych zbiorach Eugeniusza Simsona. Widnieje na nim data 1915r. i napis "Dem Sieger Im Olympia Prufungskampf" oraz laur olimpijski. Czy o organizacji zawodów w tym a nie innym okresie zaważył rok olimpijski, czy inne względy, trudno ocenić.

Jak udało nam się dowiedzieć, Augustów nie był jedyny. Podobne sportowe zmagania organizowano też w innych miastach, lecz, jak zaznacza jeden z augustowian zainteresowanych tematem, czy było ich cztery, czy czterdzieści, nie wiadomo. Wzór medalu pozostawał stały, zmieniała się jedynie wygrawerowana na nim nazwa miejscowości. Nasz rozmówca wspomina też o reprodukcjach sześciu fotografii będących własnością augustowskiego muzeum. Widać na nich m.in. uroczystą defiladę na ulicy 3 Maja i generalicję stojącą na specjalnie skonstruowanym podium. Poniżej odbywają się zawody. Jakie? O tym wiedzą chyba jedynie ich uczestnicy. Informacje o fotografiach potwierdza pan Wojciech Batura, dodatkowo jako ciekawostkę podając, że podczas uroczystości prawdopodobnie obecny był Hindenburg.

Mimo iż od opisywanych wydarzeń minął już ponad wiek, pozostają do dziś interesującym wycinkiem augustowskiej historii. Tym bardziej, że na kolejną olimpiadę w naszym mieście poczekamy zapewne drugie tyle, a może i więcej czasu.

Skomentuj

W związku ze zmianą systemu komentarzy, użytkownicy zarejestrowani przed dniem 18.04.2019r. muszą na nowo utworzyć konto na portalu, ponieważ konta użytkowników oraz komentarze ze starego systemu nie były migrowane.