• 1
  • 2
  • 3
piątek, 22 maj 2015 15:54

Przeminęło z pomnikami

Napisał

Stara poczta nie zmieniła specjalnie wyglądu na przestrzeni lat, pozostając jednym z zabytkowych obiektów miasta, które istnieją do dzisiaj. Inaczej ma się sprawa z jej otoczeniem. To właśnie tam powstał pierwszy z dwóch w historii miasta pomników. Oba zniknęły jednak z krajobrazu Augustowa wraz z końcem rosyjskiego panowania, które upamiętniały.

Dziś nawet trudno powiedzieć, w którym dokładnie miejscu znajdowała się czarna kolumna z pozłacanym dwugłowym orłem na kuli widoczna na zdjęciu. Zmienił się wygląd i kształt ulic oraz parku obok szkoły muzycznej. Nawet drzewa, jakie widzimy w tle, w niczym nie przypominają obecnych wysokich pni o rozłożystych koronach. Nic dziwnego. Uroczyste odsłonięcie pomnika nastąpiło w 1891 roku. Jak pisze Jarosław Szlaszyński w artykule "Pomniki i tablice pamiątkowe w Augustowie": "Jesienią roku 1890 inżynier powiatowy S. Byliniecki opracował plan zagospodarowania skweru przed Starą Pocztą nazywanego wówczas Placem Św. Mikołaja, oraz zaprojektował statuę, którą odlano w zakładach Fajngolda w Mikaszówce. Upamiętniała "cudowne ocalenie" cara Aleksandra III z zamachu bombowego w 1888r."

Drugi pomnik wzniesiono przed I wojną światową w obrębie koszar 104 Ustianskiego Pułku Piechoty księcia Bagrationa. Przedstawiał on popiersie (księcia) wykonane z brązu, które zostało umieszczone "na finlandzkim czerwonym granicie a odlane z czterech sześciofuntowych armat francuskich zdobytych w czasie wojny rosyjsko-francuskiej w 1812r. Na bocznych ścianach cokołu wyryto miejsca głównych bitew pułku, zaś wokół ustawiono cztery zdobyte w wojnach napoleońskich armaty".

Choć oba obiekty zostały słusznie usunięte po odzyskaniu niepodległości, nie da się ukryć, że prezentowały się znakomicie.

Skomentuj

W związku ze zmianą systemu komentarzy, użytkownicy zarejestrowani przed dniem 18.04.2019r. muszą na nowo utworzyć konto na portalu, ponieważ konta użytkowników oraz komentarze ze starego systemu nie były migrowane.

DrewSot