• 1
  • 2
niedziela, 24 maj 2015 10:35

Arka łącząca w czasie...

Napisał

Dziś trudno sobie wyobrazić, by wygląd jednej ulicy miał wpływ na funkcjonowanie całego miasta. Tak jednak było w przypadku ulicy Mostowej, która przez sto lat mostu nie miała w ogóle. Zaś decyzja o jego powstaniu związana była z... cmentarzem.

"Przez całe 100 lat w śnieżne zimy gromady ludzi brnęły po pas w zaspach śnieżnych idąc na cmentarz. Najczęściej od szosy za młynem wkładano trumny z nieboszczykami na sanie, bo nie sposób było iść w tych warunkach z ciężarem" - pisze w swoich wspomnieniach Piotr Halicki. Czasem przekraczano rzekę po lodzie, ale ta trasa nie należała do najbezpieczniejszych, zwłaszcza że woda pod lodem była w ciągłym ruchu.

Decyzją Halickiego, burmistrza miasta, most wybudowano. Jak zaznacza: "Ugruntowanie się nasypów, oddarniowanie skarp i ostateczne ułożenie powierzchni twardej i chodników zajęło całe cztery lata" .Od tego czasu spacery w stronę tzw. mostu grodzieńskiego ustały, a ruch ludności skierował się na nowy obiekt, w kierunku cmentarza, lasu, jeziora Necko i koszar.

Sam most na przestrzeni lat kilkakrotnie zmieniał wygląd. Początkowo funkcjonowała "kolejka" długości pół kilometra nabyta od Zarządu Kanału Augustowskiego, istniał most żelazny definitywnie rozebrany w 1958 roku. Jeden z mieszkańców Augustowa wspomina, że po wojennych bombardowaniach poziom wody (która z rzeki spłynęła do jeziora) był tak niski, że wystarczała kładka. Kładkę na Nettcie w latach sześćdziesiątych niektórzy z mieszkańców zapewne pamiętają.

Dziś ulica Mostowa to dobrze znany wszystkim element miejskiego krajobrazu, do którego dawno się przyzwyczailiśmy. Niewielu z nas mogłoby powiedzieć, jak wyglądał Augustów, kiedy ta trasa była nieprzejezdna. Augustowska poetka, Irena Krzywińska, w swoim współczesnym wierszu "Dawni Ludzie" upamiętniła ową ogromną jak na tamte czasy inwestycję, zaznaczając we fragmencie dotyczącym Piotra Halickiego:

"To arka
Miasta łącząca
W czasie
Jego brzegi
Zmarłych
Żyjących
Dwa
Szeregi"

Skomentuj

W związku ze zmianą systemu komentarzy, użytkownicy zarejestrowani przed dniem 18.04.2019r. muszą na nowo utworzyć konto na portalu, ponieważ konta użytkowników oraz komentarze ze starego systemu nie były migrowane.