• 1
  • 2
niedziela, 14 czerwiec 2015 10:59

Augustowska tradycja

Napisał

Choć stoiska augustowskich kolekcjonerów biorących udział w Jarmarku Zygmunta przeniesiono od tego roku poza centrum warto wiedzieć, że tradycja targów liczy sobie już ‒ bagatela – 24 lata i zawsze, nawet podczas swojej pierwszej edycji w 1991 r., odbywały się one na głównym placu, przyciągając w dodatku liczne rzesze zainteresowanych.

W ostatnim czasie trafiła do naszych rąk Kronika Koła Numizmatycznego w Augustowie wiele lat pieczołowicie strzeżona przez jego prezesa Eugeniusza Simsona. Wśród wielu cennych informacji opatrzonych dokumentacją zdjęciową znajdziemy w niej relacje z pierwszego Targu Staroci w naszym mieście, który miał miejsce 11.08.1991r. i, co widać po załączonych fotografiach, cieszył się ogromną popularnością. Podczas spotkania odbyła się także aukcja, z której dochód przeznaczono na rzecz dzieci specjalnej troski. Licytowano między innymi pół grosza Zygmunta Augusta II z 1557 r. Przy centralnym budynku placu, nie "upiększonym" jeszcze przez szklaną konstrukcję, pojawiły się tłumy zainteresowanych.

Kolejne targi odbyły się w trzecią niedzielę czerwca, lipca, sierpnia i września 1992 r. Udział wzięli w nich nie tylko członkowie Koła Numizmatycznego, lecz także zaproszeni przedstawiciele Białostockiego Klubu Kolekcjonerów. W liście prezesa klubu wystosowanym po zakończeniu cyklu spotkań do ówczesnego wójta Eugeniusza Simsona znajdziemy gorące podziękowania za udział we "wzorowo zorganizowanych jarmarkach staroci w królewskim mieście Augustowie".

Projekt nabrał rozpędu. Nadeszły kolejne lata, kolejne terminy i stoiska kolekcjonerów nieodłącznie kojarzone z Rynkiem Zygmunta Augusta wpisały się w tradycję miasta. Do czasu. Jarmark, imię założyciela grodu nad Nettą zachowawszy tylko w nazwie, decyzją władz przeniesiony został na uliczkę prowadzącą do amfiteatru, w związku z czym na nową renomę "targów nad jeziorami" będzie musiał poczekać.

Skomentuj

W związku ze zmianą systemu komentarzy, użytkownicy zarejestrowani przed dniem 18.04.2019r. muszą na nowo utworzyć konto na portalu, ponieważ konta użytkowników oraz komentarze ze starego systemu nie były migrowane.