• 1
  • 2
wtorek, 07 lipiec 2015 10:12

Augustów Prądzyńskiego

Napisał

Na ślady twórcy Kanału Augustowskiego (a może raczej wspomnienia o nim) można natrafić w różnych miejscach naszego miasta, a także poza jego granicami. Nic dziwnego. Projektant jednego z najbardziej cennych zabytków polskiej kultury technicznej na stałe zapisał się w historii.

Po raz pierwszy w Augustowie pojawił się w 1812 roku. Wtedy, maszerując jeszcze wraz z armią napoleońską, spędził jedną noc na Błoniach nad Nettą. W 1823 roku przyjechał bryczką, by dokonać rozeznania, czy jest możliwe przeprowadzenie kanału łączącego Narew z Niemnem. W tym samym roku rozpoznawał rzeki (Biebrzę, Nettę, Hańczę) i prowadził pomiary. Wreszcie postanowił urządzić tu gniazdo rodzinne. Dom Prądzyńskiego znajdował się przy ulicy Żupnej- Krakowskiej (dziś Wojska Polskiego). Osłonięty szpalerem drzewek skromny dworek, w tyle duży budynek na stajnię, wozownię, oborę i drwalnię – tak miało wyglądać jego biuro i mieszkanie. Był też ogródek warzywny i szklarnie. W czasie jednej z długich augustowskich zim Prądzyński zorganizował cegielnię, założył warsztaty kowalskie, ślusarskie i stolarskie. Tuż po ślubie, przebywając z żoną w grodzie nad Nettą, nazwał go podobno "miejscem pachnącym obietnicą szczęścia". Niestety, w grudniu 1830 roku opuścił miasto, a dom, z którym wiązał tyle nadziei, spłonął podpalony przez Kozaków. Swoich dni generał ostatecznie dożył na wyspie Helgoland na Morzu Północnym. 7 sierpnia 2014 r. odbyła się tam uroczystość odsłonięcia tablicy pamiątkowej jemu właśnie poświęconej.

W Augustowie zadbano o tu dużo wcześniej. Znany wszystkim pomnik z dwoma medalionami stojący tuż przy śluzie pojawił się tam w 1990 roku.

Najstarsza szkoła zawodowa w 1950 roku zajmująca dwa budynki pokoszarowe przy ulicy Tytoniowej w 2002 roku przyjęła nazwę Zespołu Szkół Technicznych im. Gen Ignacego Prądzyńskiego.

Nazwisko budowniczego przez lata wymieniano również wśród innych wielkich Polaków na harcerskich ogniskach. W latach sześćdziesiątych zdobywały je szczepy i drużyny a w 1973 r. zostało uroczyście nadane Hufcowi Związku Harcerstwa Polskiego.

Nie zabrakło również ulicy, osiedla a nawet Pracowniczych Ogródków Działkowych na Wypustach, by nie wspomnieć o pomniku poświęconym pamięci budowniczych Kanału Augustowskiego.

W Białobrzegach w 1959 roku Prądzyńskiego za patrona przyjęła Szkoła Podstawowa. Powstała też izba pamiątkowa.

Kogo jak kogo, ale tego bohatera i budowniczego pamiętamy jednak wyjątkowo.

Na podstawie: "Augustów o Generale Prądzyńskim" Polskie Towarzystwo Numizmatyczne Koło w Augustowie 2004.

Skomentuj

W związku ze zmianą systemu komentarzy, użytkownicy zarejestrowani przed dniem 18.04.2019r. muszą na nowo utworzyć konto na portalu, ponieważ konta użytkowników oraz komentarze ze starego systemu nie były migrowane.