• 1
  • 2
niedziela, 26 lipiec 2015 09:24

Plac

Napisał

Tak wyglądało centrum Augustowa na długo przed tym, kiedy w parku stanęła kamienna foka i pomnik Piłsudskiego zastąpiony obecnie przez kolumnę Zygmunta Augusta. Na głównym planie widnieje nieistniejąca już dzisiaj cerkiew świętych apostołów Piotra i Pawła.

Niektórzy ze starszych mieszkańców wspominają, że jej powstanie społeczność miasta długo odbierała jako pokaz tego, kto "naprawdę rządzi", stąd liczne przypadki bezczeszczenia budynku.

Do dziś zachował się charakterystyczny "biały domek" w prawej części placu, za nowo powstałym "Atolem". Co prawda zdecydowanie mniej rzuca się w oczy od szklanej osobliwości, ale historię ma znacznie ciekawszą. Początkowo stacjonowali w nim kozacy i pilnowali porządku w Rynku po to, by, jak usłyszeliśmy, "młodzież nie robiła kociej muzyki", zwłaszcza w sąsiedztwie obiektu sakralnego.

Obecnie, choć i czasy, i krajobraz są całkiem inne, jedno się nie zmieniło. Większa część mieszkańców (i co poniektórzy turyści) przemyśliwają dosyć konkretnie, jaki budynek powinien z Rynku zniknąć. Muzyka natomiast często się przydaje i tylko zdjęcia są kolorowe.

Skomentuj

W związku ze zmianą systemu komentarzy, użytkownicy zarejestrowani przed dniem 18.04.2019r. muszą na nowo utworzyć konto na portalu, ponieważ konta użytkowników oraz komentarze ze starego systemu nie były migrowane.